Engin Civan: ABD Ekonomisinin Durması Demek…

29 Nisan 2020 - 17:37 - Güncelleme: 29 Nisan 2020 - 21:51

MahalliGündem.com yazarı Engin Civan, Almanya´nın Köln şehrinden yayın yapan WDR-COSMO Radyosu’nun canlı yayın konuğu oldu. Görüntülü telefon bağlantısıyla sosyal medya üzerinden de yayınlanan röportajda, Cosmo Editörü Fulya Cansen’in sorularını yanıtlayan Uluslararası Finans Uzmanı Engin Civan, koronavirüs salgınının Amerikan ekonomisine etkisini ve Avrupa’ya olan yansımasını değerlendirdi.

DÜNYA’NIN SÜPER GÜCÜ AMA…

Yayına Washington'dan bağlanan Engin Civan, Amerika’nın Covid-19 salgınına hazırlıksız yakalandığını söyledi. Engin Civan’ın 30 Mart 2020 tarihinde “Süper Gücün Virüsle Sınavı” başlığı altında MahalliGündem.com’da kaleme aldığı yazısındaki, “…Nükleer başlıkların var, uçak gemilerin var, Dünya'nın her yerinde askeri üslerin var, fakat seni seçimle başa getiren vatandaşına verecek basit bir sağlık hizmetin bile yok…” ifadelerine işaret eden Fulya Cansen’in ‘Toplumda böyle düşünen çok mu?’ sorusuna yanıt veren Engin Civan, “Amerika Dünya'nın süper gücü fakat konsantrasyonu başka alanlarda.  Amerika, askeri-güvenlik gibi konuları önemsiyor. Kamusal olarak sağlık hizmetleri unutmuş durumdalar” dedi ve ekledi: “Amerika’nın salgına hazırlıksız yakalanması, önceliklerinin sonucudur.”

“DAHA BÜYÜK DARBELER YOLDA!”

Amerika’da son günlerde yaşanan gelişmelerin ciddiyetine değinen Engin Civan, Amerikan ekonomisinin batacağı yönündeki öngörüleri şöyle değerlendirdi: “Amerika’da psikolojik bir durum var. Daha düne kadar ekonominin batacağına ben de inanmıyordum ancak ABD’de petrolünün Mayıs vadeli fiyatında sert bir düşüş görüldü. Petrolün varil fiyatı 3 dolara kadar geriledi. Dahası, tarihte ilk kez petrol vadelilerinde eksi fiyat görülmüş oldu. Bu inanılmaz bir tablo ve bu durum gerçekten büyük sallantılara yol açacak. Amerikan ekonomisinin çok büyük bir darbe aldı. İşsizlik oranı adeta çığ gibi büyüyor. Örnek vermek gerekirse, petrol sektöründe çalışan 51 bin kişi mart ayında işini kaybetti. Dolayısıyla çok daha büyük ekonomik darbeler yolda.” Amerikan ekonomisinin er ya da geç kendisini toparlayabilecek güçte ve esneklikte olduğunun altını çizen Engin Civan, Amerika’nın Avrupa ülkelerine kıyasla krizi daha çabuk atlatacağını, ama tahribatının da çok büyük olacağını sözlerine ekledi.

AMERİKAN EKONOMİSİNİN DURMASI DEMEK…

Amerikan ekonomisindeki olumsuz gelişmeleri yakından takip eden Avrupa’nın haklı olarak kaygılandığını belirten MahalliGündem.com yazarı Engin Civan şöyle konuştu: “Eskiden sıkça kullanılan bir klişe vardı ve sanıyorum doğru. ‘Amerika öksürse Türkiye zatürre olur’ derdik. Aslında bu tespit Avrupa için de geçerlidir. Bütün Dünya'nın ekonomik lokomotifi Amerika’dır. Neden! Çünkü bütün Dünya'dan net olarak ithalat yapan, daha net bir ifadeyle, aldığı sattığından daha fazla olan Amerika’dır. Amerika, Dünya'nın genelinden üretim ve tüketim maddeleri ithal eden bir ülkedir. Amerikan tüketicisi çılgın gibi para harcadığı için burada BMW de var, Mercedes de var, Fransız şarabı da var, Çin tekstili de var. Bu nedenledir ki, Amerikan ekonomisinin durması çarpan etkisi yapar ve bu etki Avrupa ekonomisindeki tahribatı ağırlaştırabilir”

FED - IMF BAŞARILI  

Korona salgını sürecinde Amerika Merkez Bankası (FED) ile Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) çok başarılı bir sınav verdiğini savunan Uluslararası Finans Uzmanı Engin Civan, sözlerine şöyle devam etti: “FED’in para politikalarında çok başarılı olduğunu düşünüyorum. FED, tabiri caizse, boruda su aksın, likidite olsun, piyasalar çökmesin diye başarılı bir sınav veriyor. Diğer taraftan IMF’i de göz ardı etmemek gerekir. İhtiyacı olan ülkelere 1 trilyon dolara kadar kredi açan IMF’in de başarılı olduğunu söyleyebiliriz”

“SAĞLIK ÖRGÜTLERİ BÜROKRASİ SARMALINDA…”

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) yetersiz ve başarısız bir süreç yürüttüğünü söyleyen Civan, “Dünya Sağlık Örgütü pek başarılı olamadı. Brüksel’deki hantal bürokrasi yapısından sezinlediğimiz tabloya göre, Dünya Sağlık Örgütü ve benzer kuruluşlar biraz fazla bürokratik olmuş durumdalar. Ne var ki ABD’deki sağlık kuruluşlarının da bürokrasi konusunda Dünya Sağlık Örgütü’nden geri kalır yanları yok. Hal böyle olunca da tökezleme kaçınılmaz oldu” diyerek, bürokrasi sarmalına dolanan uluslararası sağlık kuruluşlarının salgınla mücadeledeki hazırlık sürecini yavaşlattığını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi çevre sağlığı için önemli çalışmalara imza atıyor
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi çevre sağlığı için önemli...
Turizmde sözleşme iptallerine 'arabuluculuk' önerisi
Turizmde sözleşme iptallerine 'arabuluculuk' önerisi