EGSD pandemide tedarik sektörünü masaya yatırdı: "Hazır giyim ve tekstil sektörü öngörülebilir döviz kuru istiyor"

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD), pandemi sürecinde üyeler ve sektör temsilcileri ile dijital platformlarda buluşarak sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Son olarak EGSD çevrimiçi olarak ‘Pandemi Sürecinde Tedarik Sektörü’ konulu bir panel düzenledi.

EGSD pandemide tedarik sektörünü masaya yatırdı: "Hazır giyim ve tekstil sektörü öngörülebilir döviz kuru istiyor"
19 Şubat 2021 - 13:49
Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD), pandemi sürecinde üyeler ve sektör temsilcileri ile dijital platformlarda buluşarak sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Son olarak EGSD çevrimiçi olarak ‘Pandemi Sürecinde Tedarik Sektörü’ konulu bir panel düzenledi.
 
Panele konuk konuşmacı olarak EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) Başkanı Burak Sertbaş, İZTO Meclis Başkan Yardımcısı İrfan Erol, EBSO Meclis Üyesi Fatih Güven ve Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği (KYSD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özpehlivan katıldı. Toplantının moderatörlüğünü ise EGSD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Okay Şimşek yaptı.
 
Toplantının açılışında bir konuşma yapan EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, EGSD’nin 29 yıldır sektörün nabzını tutmaya devam ettiğini söyledi. Bu dönemde tedarik sektörümüz ile bir araya gelmek istediklerini söyleyen EGSD Başkanı Ertuğrul, korona virüs nedeniyle etkinliklerin sanal ortama taşındığı bu süreçte, sanal ticaret heyetleri, sanal ortamda gerçekleştirilecek ticari faaliyetler ve fuarların yeni fırsatlar doğurduğunu söyledi. 

2020 yılının Pandeminin etkisi ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hazır giyim ve tedarik sektöründe beklenmedik etkiler yarattığını söyleyen Ertuğrul,  “Haziran ayından sonra ihracatımız olumlu yönde ivme göstermiş olsa da ekosistem içerisindeki bir alanda yaşanan sorunlar sektörün geneline yansımaktadır. Pandemi sürecinde Pazarda yaşanan daralma, döviz hareketliliğinin sektörümüze yansımaları ve iplik fiyatlarındaki artışın tedarik zincirindeki etkisini konuşacağımız bugünde sektörümüzün önemli temsilcilerini ağırlamaktan ve bu konulardaki düşüncelerini öğrenmekten memnunuz” diye konuştu.
 
“Temel sorunumuz hammadde temini”
 
KYSD Başkanı Murat Özpehlivan da yaptığı sunumda tedarik sektörünü değerlendirdi. Konfeksiyon yan sanayi ürünlerini öncelikle anlatan Özpehlivan, “Pandeminin başlangıcı ile hayat durdu, hazırgiyim ne oranda etkilendiyse bizlerde aynı oranda etkilendik” dedi.
Haziran sonrasından Kasım sonuna kadar bir ivme olduğunu vurgulayan Özpehlivan, “Aslında bu dönemde umutlanmıştık ama Aralık ortasında sektör durgunluk dönemine girdi. Ana sorunlarımızdan birisi hammadde” dedi. Hammadde ihracatının çok akılcı olmadığını söyleyen Özpehlivan, “Hammaddemizi satıyoruz ama pamuk, elyaf gibi ürünlerde ciddi hammadde sıkıntısı yaşıyoruz. Son dönemde dövizin düşmesi, faizlerin artması ile sanayicinin zorlandığı bir dönem oluştu. Hammadde fiyatlarının artışı da bunların üzerine gelince üretmekte zorlanıyoruz. Sektörler yatırım yapmadan üretmeden hayatta kalamaz ancak bu koşullarda yatırım yapmak bir kenara günü çevirmekte zorlanıyor, ekonomik sürdürülebilirlik de önemli ” diye konuştu.
 
“Fuarlarımızı kaybettik”
 
EBSO Meclis Üyesi Fatih Güven ise yaptığı konuşmada öncelikle onlarca kriz yaşamış sanayiciler olarak hiç çalışmadıkları yerden soru geldiğini, Covid-19’un bu anlama geldiğini söyledi. Tekstil sektörünün en önemli bileşeni fuarları kaybettiklerini söyleyen Güven, “Etkinliklerin, düğünlerin iptal edilmesiyle abiye giyim ve gelinlik sektöründe faaliyet gösteren bir tüm sektör temsilcileri en fazla etkilenen sektörler arasında yer almaktadır” dedi. Ev tekstili ürünlerine talep artışı yaşandığını söyleyen Güven, “Konfeksiyonda online satışı güçlü olan uluslararası firmaların bu süreçte başarılı bir ivme gösterdiğini söyleyebilirim” dedi. Dövizin makul ve öngörülebilir olması gerektiğini söyleyen Güven,“Enflasyon yükseliyor, pamuk ipliğinde meydana gelen zamlar, dövizin hızlı düşüşü ile tahsilatta yaşayacağımız kayıplar bizi ciddi anlamda zorluyor, dünyada dengeler değişiyor ” dedi.
 
“Üretici , üretim yapmak için ihtiyaç duyduğu hammaddeyi ve yarı mamulü bulmakta zorlanıyor”
 
İZTO Meclis Başkan Yardımcısı İrfan Erol da yaptığı konuşmada küreselleşen dünyada korumacılık tedbirlerinin arttığına değindi. Yerli üreticiyi korumak adına tarife dışı engeller konulduğunu vurgulayan Erol, “İçerdeki üreticinin maliyetleri ile satış fiyatları arasındaki farkı denetlememek üretici ihracatçılarımızın aleyhine gelişti. Küresel tedarik zinciri de bu süreçte bozuldu. Üstüne Covid-19 pandemisi tedarik zincirine büyük bir darbe indirdi. Bugün geldiğimiz durum ise; üretici, üretim yapmak için ihtiyaç duyduğu hammaddeyi ve yarı mamulü bulmakta zorlanıyor ve lojistik sorunlar yaşıyor” dedi.  
 
Türkiye’de, küresel sorunlara ilave olarak döviz kuru şoku yaşandığını söyleyen Erol, “8.58 kur nasıl yanlışsa 6.95 seviyesi de kabul edilebilir bir rakam değildir. Tüm ihracatçılar ve ithalatçılar kurda önünü görebilmek ister. Döviz kurundaki sert zikzaklar gerçekten üretici ihracatçıyı ve tedarikçiyi zor durumda bırakıyor. Umuyoruz ki finansal istikrar sağlanır, Merkez Bankasından doğru maliye politikaları uygulamasını bekliyoruz ” diye konuştu.
 
“İplik fiyatları çok arttı”
 
EHKİB Başkanı Burak Sertbaş ise konfeksiyon kısmında yaşanan sıkıntı ve avantajlarını anlattı. Moda ve hazır giyim sektörünü covid-19’un çok daha fazla etkilediğini vurgulayan Sertbaş, “İhracat pazarlarımızda yaşanan daralma, azalan talep, küresel hazır giyim pazarını kötü etkiledi. Pek çok firma medikal ürün üretimiyle çıkış yolu bulmaya çalıştı ve bu yönde ihracatımızı arttırdık ” dedi.
 
Haziran ayında kısıtlamaların azaltılması ile nefes aldıklarını söyleyen Sertbaş, “Perakende devleri Tedarik zincirlerini bu dönemde yeniden değerlendirildi ve Uzakdoğu’ya domine ettiği hazır giyim ve tekstil üretimi  ülkemize kaymaya başladı. Belki de ileride kapasite sorunları yaşayacağız. Döviz de bu noktada doğrudan etkili olacak” diye konuştu.
Bu süreçte tüketici alışkanlıkları değişti, çevre dostu ürünlerin tüketiminin arttığı araştırmalarda tespit edildi. Avrupa’ya yakınlığımız nedeniyle sürdürülebilir ürünler üretme konusunda ülkemiz önemli bir konumda” dedi.
 
İplik fiyatlarında büyük bir artış olduğunu söyleyen Sertbaş, “Enflasyonla beraber kurların da geri gelmesi sektörümüzü ciddi anlamda sarstı. Hammadde fiyatlarının artışı global bir durum , organik ürün talebi arttığı için hammadde teminde zorluk yaşanabilir , bu yönde tedbirler almamız gerekiyor” dedi.
İhracat ve istihdamdaki artış hedeflerimiz 2021 yılı için de devam ediyor diye belirtti.
 
“Teknik tekstil üretimi, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme”
 
EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise teknik tekstil konusuna değinmek istediğini söyleyerek, “Teknik tekstil ihracatımız hızla artıyor. En fazla artış, Türkiye genelinde yüzde 2204 ile medikal teknik tekstilde oldu. 2014 yılında kurduğumuz Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin önemi bu dönemde daha da arttı” dedi. Pandeminin de etkisi ile diğer iki önemli trendin sürdürülebilirlik ve dijitalleşme olduğunu vurgulayan Eskinazi, “Tüm sektör olarak sürdürülebilirlik üzerine çalışıyoruz EİB olarak 2020 yılını sürdürülebilirlik yılı ilan etmiştik.  Sürdürülebilirlik manifestosu da oluşturduk” dedi.
2019 yılında BM’nin Sürdürülebilirlik ile ilgili en büyük insiyatifi Global Compact’a EİB olarak üye olduklarını söyleyen Eskinazi “İhracatçılarımız dijitalleşme sayesinde akıllarına bile getirmedikleri ülkelere dijitalleşme sayesinde ihracat yapar hale geldi. Pandemi süreci ile birlikte ihracat pazarlarımıza talep daralması yaşanırken, bu zorlukları teknik tekstile, sürdürülebilir üretime ve dijitalleşmeye ağırlık vererek aşabiliriz” dedi.
 
Öngörülebilir döviz kuru beklentileri olduğunu söyleyen Eskinazi, “Sürdürülebilirliği gündemimize aldığımızda bir adım öne çıkarız, Avrupa’da karbon ayak izi vergileri başlayacak tedbirimizi şimdiden almalıyız. Türk pamuğu tamamen GDO’suzdur - GMO Free olarak markalaşmıştır, bunu tüm dünyaya tanıtıyoruz, İzmir’den açılan roro seferleri mesafeleri kısaltıyor, navlun konusunda sektörümüz için büyük avantaj sağlayacaktır. Ürün tedariğinin zorlaştığı bu dönemde sanayicilerimizin işbirliği içerisinde çalışacağına ve süreçten güçlenerek çıkacağımıza inanıyorum” diye konuştu. 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gölbaşı'nın camileri ve kültür merkezleri güneş enerjisi ile ısınıyor
Gölbaşı’nın camileri ve kültür merkezleri güneş enerjisi...
Denizli Büyükşehir Belediyesi çölyak hastalarını unutmadı
Denizli Büyükşehir Belediyesi çölyak hastalarını unutmadı