Balparmak World Api Expo 2021 Kongresi'nin Ana Sponsoru Oldu

Balparmak’ın ana sponsorluğunu üstlendiği Uluslararası Apiterapi, Apimedika, Apikültür ve Propolis kongrelerini kapsayan World Api Expo, bu yıl 20-29 Mayıs günleri arasında çevirim içi olarak gerçekleşti.

Balparmak World Api Expo 2021 Kongresi'nin Ana Sponsoru Oldu
30 Mayıs 2021 - 13:19
Balparmak’ın ana sponsorluğunu üstlendiği Uluslararası Apiterapi, Apimedika, Apikültür ve Propolis kongrelerini kapsayan World Api Expo, bu yıl 20-29 Mayıs günleri arasında çevirim içi olarak gerçekleşti. Dünya Arı Günü’nde başlayan World Api Expo’da 1. Uluslararası Apiterapi Ortak Kongresi (IFA, FELAPI, ApiDer), Uluslararası Propolis Araştırma Grubu (IPRG) Konferansı ve Türkiye Arıcılar Birliği Arıcılık Zirvesi olmak üzere üç büyük etkinliğe de ev sahipliği yapıldı.

Tam 40 yıldır dünyaya faydalı olmak için çalışan Balparmak, Apiterapi Derneği tarafından 20-29 Mayıs 2021 günleri arasında çevirim içi düzenlenen Uluslararası Apiterapi, Apimedika, Apikültür ve Propolis Kongrelerini kapsayan World Api Expo’nun ana sponsoru oldu. 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nde Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin ve Balparmak Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik Arıcılık Zirvesi olmak üzere üç büyük etkinlik de gerçekleştirildi.

Balparmak, bilimsel oturumlarda Ar-Ge Merkezi uzman araştırıcılarından Tuğçe Daştan’ın TÜBİTAK tarafından desteklenen “Türkiye’nin Farklı Bölgelerinden Toplanan Arı Polenlerinin Fonksiyonel Özelliklerinin Belirlenmesi ve Standart Polen Eldesi “ konulu araştırma proje sonuçlarını paylaşırken, uzman araştırıcılardan İlknur Çoşkun ise TAGEM tarafından desteklenen ve devam eden “ Arı sütü üretiminde farklı besleme, saklama, ve ambalajlama tekniklerinin kalite parametrelerine ve ekonomik sürdürülebilirlik üzerine etkilerinin belirlenmesi” konulu araştırma projesinin besleme konusunda elde edilen ilk bulgularını paylaştı. Balparmak, Ar-Ge Merkezi uzmanlarının bilimsel programda yer alan sunumlarının yanı sıra, 4 ayrı özel oturumda konusunda uzman akademisyenleri ağırlayacak. Prof Dr. Erdem Yeşilada’nın konuşmacı olduğu oturum “Doğanın Şifa Veren Çok Amaçlı İşbirliği: Apiterapi+Fitoterapi” başlığıyla gerçekleşti. Dr. Etil Güzelmeriç ise “Propolisin Kaynağı: Sağlığa Faydaları Açısından Kritik Nokta” başlıklı bir konuşma yaptı. Prof Dr. Sibel Silici, gebe ve bebeklerde propilen glikol (propolis ekstraksiyon çözücü) tehlikesi konusunu ele alırken; Prof Dr. Osman Sağdıç piyasada satılan ticari propolis örneklerinin biyoaktif bileşenlerine ilişkin önemli bilgiler aktardı. Balparmak Ar-Ge ve Kalite Direktörü Dr. Emel Damarlı yer aldığı oturumda ise “Türkiye’de Sürdürülebilir Arıcılığın Sağlanmasına Yönelik Eğitim Programı: Balparmak Arıcılık Akademisi ve Akademi’nin faaliyetleri ele alındı.

World Api Expo’nun ulusal ve uluslararası bilim insanlarını, sektör temsilcileri, dernek ve federasyonları buluşturulduğunun altını çizen Dr. Emel Damarlı, World Api Expo’ya ilişkin şunları söyledi: “Dünyayı etkileyen pandemi sürecince, tüm toplumlarda farkındalığı artan başta propolis olmak üzere arı sütü, polen, apilarnil, arı zehri gibi arı ürünlerinin ve bu ürünlerin tedavi desteği olarak kullanıldığı Apiterapi uygulamalarındaki bilimsel gelişmelerin ele alınan uluslararası kongre zincirinin ülkemiz liderliğinde geniş katılımlı olarak düzenlenmesi bize gurur verdi. World Api Expo Kongresi, bilimsel çıktılarının öneminin yanı sıra uzun bir aradan sonra konuyla ilgili farklı disiplinlerden uzmanların bir araya gelerek iletişim kurmalarını sağladığı için bizleri çok heyecanlandırdı. Bu açıdan Kongrede ana sponsor olarak görev almaktan duyduğumuz mutluluğu ifade etmek isteriz. World Api Expo’nun gerçekleştirilmesinde emeği geçen tüm kişi ve kurumlara sonsuz teşekkürler.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"CHP'li Soyer belediyeyi batırdı, esnafın ekmeğine göz dikti"
"CHP’li Soyer belediyeyi batırdı, esnafın ekmeğine göz dikti"
Orman yangınlarına karşı hangi önlemler alınmalı?
Orman yangınlarına karşı hangi önlemler alınmalı?