İzmir'de Aurora similasyonu ile Mars'a insanlı uçuş eğitimleri başladı

Dünyadaki iki uzay kampından biri olan Uzay Kampı Türkiye, güvenli ve yeşil bina konseptiyle yenilenen tesisinin ve NASA’nın 2030’lu yıllarda Mars’a insanlı uçuşlarda kullanacağı Aurora Uzay Aracı ile güçlendirilmiş yeni eğitim programının açılışını gerçekleştirdi.

İzmir'de Aurora similasyonu ile Mars'a insanlı uçuş eğitimleri başladı
18 Nisan 2024 - 15:42
Dünyadaki iki uzay kampından biri olan Uzay Kampı Türkiye, güvenli ve yeşil bina konseptiyle yenilenen tesisinin ve NASA’nın 2030’lu yıllarda Mars’a insanlı uçuşlarda kullanacağı Aurora Uzay Aracı ile güçlendirilmiş yeni eğitim programının açılışını gerçekleştirdi. Kampın yeni dönemdeki eğitim programında Türkiye’de ilk olarak İzmir’de Mars’a insanlı uçuşların simülasyonlarını deneyimleme fırsatı sunuluyor. 

NASA'nın 2030'lu yıllarda gerçekleştirmeyi planladığı Mars görevlerindeki uzay uçuşlarını gerçekleştirecek olan Aurora Uzay Aracı ve Uçuş Görevi Simülatörü Türkiye’de ilk kez İzmir’deki Uzay Kampı Türkiye’de eğitim programlarında kullanılacak.

Simülatör ile interaktif sanal uzay uçuşlarıyla Mars'a ve Ay'a insanlı uzay yolculuklarını canlandırılacak. Teknolojik yeniliklerle donatılmış bu araç, katılımcılara sadece eşsiz bir uzay uçuşu deneyimi sunmakla kalmayacak, aynı zamanda problem çözme, ekip çalışması ve zaman yönetimi gibi önemli beceriler de kazandırarak, Uzay Kampı Türkiye’nin uzayın keşfi ve uzay teknolojileri eğitimi faaliyetlerine yeni bir boyut kazandıracak.

Ege Serbest Bölgesindeki Uzay Kampı Türkiye’de gerçekleşen Aurora Uzay Aracı ve Uçuş Görevi Simülatörünün lansman törenine İzmir Valisi Süleyman Elban, Gaziemir Kaymakamı Kudret Kurnaz, Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık, ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, ESBAŞ Genel Müdürü Yusuf Kılınç, Uzay Kampı Türkiye Grup Müdürü Tolga Yıldırım ve özel davetliler katıldı.

İzmir Valisi Süleyman Elban açılış töreninde yaptığı konuşmada, gençlere ufuk açıcı yön kazandıran Uzay Kampının Türkiye’nin uzay çalışmalarına ufuk kazandırdığını belirterek, şunları söyledi: “Atatürk’ün 100 yıl önce çizdiği ‘istikbal göklerdedir’ vizyonunu yaşatan böyle bir kampı oluşturması, tesisi kurması çocukları burada eğitime alması. Dünyada bir çok ülkede olmayan böyle bir tesisin ülkemizde İzmir’de olmasından merhum Kaya Tuncer’e şükranlarımızı sunuyoruz ve kendisini rahmetle anıyoruz. Gelişmiş dünyanın tamamı uzayla ilgili ciddi çalışmalar içinde. Bizim 100 yıl önce çizilmiş bu vizyona uygun olarak yavrularımızı yetiştirmek ve bu farkındalığı oluşturmak bizim için çok önemli. Dolayısıyla bu kampın bu anlamda gelecek nesillerde özgüven ve bilgi birikimi oluşturuyor olmasını çok önemsiyorum. Bu nedenle Başta CEO Dr. Faruk Güler olmak üzere ESBAŞ’ın tüm ekibine teşekkür etmek istiyorum.”

Türkiye’de Benzeri Yok
ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, Aurora Uzay Aracı ve Uçuş Görevi Simülatörünün 9-16 yaş grubundaki çocuklara özel sunulacak Galaktik Yaz Kampı Programlarında devreye alınacağını belirterek, “NASA’nın 2030’larda gerçekleştirmeyi planladığı Mars görevlerinde kullanacağı Aurora kapsülünün simülasyonu ile Mars’a ve Ay’a interaktif sanal uzay uçuşlarını başlatıyoruz. Haziranda başlatılacak ve ağustos sonuna kadar sürecek programa katılacak çocuklar, Türkiye'nin ilk ve tek gezegenler arası uçuş simülasyonuyla NASA'nın 2030'lu yıllarda gerçekleştirmeyi planladığı Mars görevlerinin simülasyonlarını deneyimleme fırsatı bulacaklar. Mars'a ve Ay'a insanlı uçuşları yaşayarak öğrenecekler. Simülatör, teknolojik yeniliklerle uyumlu olarak sadece teknik bilgi sunmakla kalmayacak, aynı zamanda katılımcılara problem çözme, ekip çalışması ve zaman yönetimi gibi önemli beceriler de kazandıracak” diye konuştu.

Merhum Kaya Tuncer’in, dünya çocuklarını ve gençlerini uzay ve uzay bilimleri ile buluşturarak, onların ufkunu açmak amacıyla kurduğu Uzay Kampı Türkiye’nin, bugüne kadar 55 ülkeden 275 bin çocuk ve genci eğitim programlarında ağırladığını vurgulayan Dr. Faruk Güler, şunları söyledi: “Sadece ülkemiz çocukları için değil, dünya çocukları için de uzay ve bilim merkezi haline gelmiş olan Uzay Kampı Türkiye, taşıdığı misyonu layıkıyla yerine getirmeye devam ediyor. Uzay teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip ederek, gelişmeleri eğitim programlarımıza uyarlamaya devam edeceğiz. Kampımızda, öğrencilerimizi, uzay ve bilimle ilgili meraklarının peşinden gitmeyi ve kafalarını meşgul eden sorulara tatmin edici cevaplar buluncaya kadar araştırmaya devam etmeleri konusunda yol gösterici oluyoruz.”

Güvenli ve Yenilenebilir Elektrik Üreten Tesis Oldu
Uzay Kampı Türkiye Grup Müdürü Tolga Yıldırım da Aurora Uzay Aracı ve Uçuş Görevi Simülatörünün lansmanını, ESBAŞ’ın ve Uzay Kampı Türkiye’nin kurucusu merhum Kaya Tuncer’in 87. doğum gününde gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. Uzay Kampı Türkiye’de gerçekleştirdikleri yeniliklerin, eğitim programına eklenen Aurora ile sınırlı olmadığını belirten Yıldırım, “Eğitime ara verdiğimiz dönemde tesisimizi, günümüzün deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirdik. Güvenli bina konseptine sahip olan tesisimizde yeni dönemde yeşil enerji kullanımına da başlamış bulunuyoruz. Çatıya yerleştirdiğimiz güneş panellerinde üretilen enerji ile binamızın elektrik ihtiyacını karşılıyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
0-4 Yaş Arası Çocuk Sahibi Annelere Ücretsiz Ulaşım!
0-4 Yaş Arası Çocuk Sahibi Annelere Ücretsiz Ulaşım!
Uluslararası İletişim Günleri'nde "Dijital Eşitsizlik ve Veri Sömürgeciliği" konuşuldu
Uluslararası İletişim Günleri'nde “Dijital Eşitsizlik ve Veri...