Grup Lakatka'dan Karadeniz Türküleri

MÜMİNE ALÇİÇEK-ZELİHA AYŞE KARA / İZMİR (Ege Ajans)

Grup Lakatka'dan Karadeniz Türküleri
05 Ekim 2017 - 12:59

GRUP LAKATKA’DAN KARADENİZ TÜRKÜLERİ

Ege Üniversitesi(EÜ) Etnoğrafya Müzesi 2017-2018 etkinlik programı kapsamında  “Grup Lakatka(Karadeniz Halk Şarkıları Müzik Topluluğu)” konser verdi.

Karadeniz müziğiyle ilgilenen EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı öğrencilerinin oluşturduğu grup, kısa süre önce kurulmuş olmalarına rağmen profesyonellere taş çıkarttı.

Konser öncesinde konuşan EÜ Etnoğrafya Müzesi müdürü Prof. Dr. Mehmet Öcal Özbilgin “İyi ki bu arkadaşlarla beraberiz çünkü daha yapacağımız çok işler var” dedi.

Lakatka’nın bir oyuncak olduğunu söyleyen grup üyeleri, “Karadenizde halk kültürüne dair etnografik öğelerin kulanılması çok popülerdir. Biz de bu popüler modaya uyduk grubumuza ‘Lakatka’ ismini verdik bu bizim çocukluğumuza dair bir imge, yaramazlık imgesi. Bizi bir araya getiren gene aynı coğrafyada yaşayıp aynı dillerin kulağımıza dolmuş olması aynı halklarla bir arada, iç içe dostluk kardeşlik ilkeleriyle yanyana yaşamış olmak bizi etkiledi müzik olarak da bizi bir araya getirdi” dediler.

Karadeniz türküleriyle konsere katılanların adeta kulaklarının pasını silen genç müzisyenler doyumsuz bir müzik ziyafeti verdi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kronik hastaların Covid süreci, uzamış Covid sendromu ve düzenli takiplerin önemi
Kronik hastaların Covid süreci, uzamış Covid sendromu ve düzenli...
Kalın bağırsak kanseri riskini azaltmanın yolları!
Kalın bağırsak kanseri riskini azaltmanın yolları!