En Çok Lahmacun Yiyen 2. Kent: İzmir

Lahmacun; kökü Babiller’e kadar dayanan, 5000 yıllık geçmişiyle doğuya özgü bir lezzet. Günümüzde Türkiye’nin doğusundan batısına kadar herkesçe sevilen bu her daim gözde lezzeti mercek altına alan Yemeksepeti, kullanıcılarının lahmacun hikayesini araştırdı ve ilginç sonuçlara ulaştı. En çok lahmacun siparişi veren ikinci kent olan İzmir’de yılın ilk yarısında 319 bin adet lahmacun siparişi verildi.

En Çok Lahmacun Yiyen 2. Kent: İzmir
15 Ağustos 2018 - 14:44

Lahmacun; kökü Babiller’e kadar dayanan, 5000 yıllık geçmişiyle doğuya özgü bir lezzet. Adını, Arapça’da etli hamur anlamına gelen ‘laḥm ˁacīn’den alan, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde lahm-ı acīnli börek olarak rastlanan bu köklü yemek, günümüzde biz Türklerin vazgeçemediği en popüler lezzetlerden biri. Bu lezzeti öyle seviyoruz ki, klasik lahmacundan, veggie lahmacuna, cevizli nar ekşili lahmacundan, peymacuna her çeşidini severek tüketiyoruz.

Yemeksepeti her yıl en çok sipariş verilen lezzetlerin başında yer alan, Türkiye’nin doğusundan batısına kadar herkesçe sevilen bu fenomen lezzetin Yemeksepeti’ndeki hikayesini araştırdı ve ilginç sonuçları açıkladı.

İzmir yılın ilk yarısında 319 bin adet sipariş vererek en çok lahmacun siparişi verilen 2. kent olarak dikkat çekti.

1.178 çeşidi ile lahmacun baş tacı

Yemeksepeti restoranlarının menülerinde farklı malzemeleri ve boyutlarıyla toplam 1.178 çeşit lahmacun bulunuyor. Lahmacun çeşitleri arasından tercihini klasik lahmacundan yana kullanan İzmirlilerin ikinci tercihleri ise kaşarlı lahmacun.

Ayda 1 milyon 300 bin adet lahmacun siparişi veriyoruz

Lahmacun her yıl en çok sipariş verilen lezzet sıralamasında ilk 3’te yer alırken adet bazında siparişlere baktığımızda ise tartışmasız her sene şampiyon çıkan tek lezzet. Ülke genelinde Yemeksepeti üzerinden ayda 1 milyon 300 bin adet lahmacun siparişi veriyoruz. Toplam lahmacun siparişlerinin yüzde 76’sı mobilden geliyor.

Yemeksepeti’ndeki gelmiş geçmiş en büyük lahmacun siparişinde, bir seferde 198 adet lahmacun söylenmiş. 2018 yılının ilk yarısında tek seferde verilen lahmacun rekoru ise 100.

En pahalı lahmacunu İzmir yiyor

Yemeksepeti’nde fiyatlarının 3 TL ile 10 TL arasında değiştiği lahmacun ekonomik olmasıyla da herkesi kucaklıyor. Ortalama 10 TL fiyatıyla lahmacunun en pahalı yendiği şehir İzmir oldu.

Lahmacunu gazlı içeceklerle birlikte seviyoruz

Lahmacunun yanında ne içilir sorusunu kime sorsak tabi ki ayran cevabı alacağımız kaçınılmaz. Ancak Yemeksepeti kullanıcıları lahmacunun yanında en çok gazlı içecekleri tercih ediyor. İzmir’de de lahmacun siparişlerinin yanında yüzde 75 ile en çok gazlı içecekler sipariş edilirken, ayran ise yüzde 24 oranında tercih ediliyor. Buzlu çay, şalgam ve soda gibi seçenekler ise, yüzde 2’yi geçemeyen oranlarıyla geri planda kalıyor.

Lahmacunun üzerine en sevilen tatlı: Künefe

Geleneksel yemeğimiz lahmacunun ardından tatlıda da geleneksel lezzetleri tercih ediyoruz. Yemeksepeti restoranlarındaki 2.267 çeşit tatlı arasında künefe yüzde 32 oranla lahmacunla birlikte en fazla sipariş verilen tatlı oldu. Künefeyi yine geleneksel tatlılarımızdan olan sütlaç yüzde 17 oranla izledi.

Lahmacunu en seven yaş: 23

Yemeksepeti’ndeki tüm lahmacun siparişlerinin yüzde 37’sini 19-24 yaş arasındakiler veriyor. Bu yaş aralığında ise en çok 23 yaşındaki gençler lahmacunu seviyor.

Lahmacun saati: 19:00, lahmacun günü: Pazar

Yemeksepeti kullanıcılarının lahmacunu en fazla sipariş ettiği saat 19.00 olurken, gün ise Pazar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dünya bu diziyi konuşuyor: Squid Game
Dünya bu diziyi konuşuyor: Squid Game
Audi, 120 yılı aşkın tarihini "Audi Tradition" yayınlarıyla sergiliyor
Audi, 120 yılı aşkın tarihini “Audi Tradition” yayınlarıyla...