Coşkun Aral Uşaklılarla Buluştu

COŞKUN ARAL UŞAKLILARLA BULUŞTU

Coşkun Aral Uşaklılarla Buluştu
27 Eylül 2017 - 18:33

Uşak Valiliği ve Uşak Belediyesi tarafından düzenlenen “İlklerin Şehri Uşak’ta Tarih, Kültür ve Yaşam” konulu fotoğraf yarışmasında jüri üyesi olarak yer alan ve bu kapsamda kente gelen Coşkun Aral gerçekleştirilen söyleşi programında Uşaklılarla bir araya geldi.

Uluslar arası savaş fotoğrafçısı ve belgesel film yapımcısı Coşkun Aral programda dünyanın farklı bölgelerinde ve Türkiye’de yaşadığı birbirinden ilginç anılarını ve tecrübelerini anlattı. Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide vatandaşların sorularını yanıtlayan Aral, özellikle sektöre aday üniversite öğrencilerinin yoluna ışık tuttu.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği programa Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Sayın Dalkıran, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Buğra İnal katıldı.
 
İki saate yakın süren buluşmanın ardından Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ünlü sanatçı Coşkun Aral’a çiçek takdim ederek Eşme kilimi hediye etti.

Fotoğraf sanatı ve belgesel filmleri alanlarında özel ve önemli pek çok eserlerin altında Coşkun Aral imzasının bulunduğunu ifade eden Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan şöyle konuştu:

“Coşkun Aral, dünyayı gezmiş, pek çok kişinin gitmeye cesaret dahi edemeyeceği bölgelerde bulunmuş, savaşları en gerçek ve yalın haliyle fotoğraf kareleri aracılığı ile kamuoyuna taşımış ve yeri geldiğinde yamyamlarla dahi birlikte kalmış bir isimdir. Fotoğraf sanatı ve belgesel alanında çok önemli yapıtlara imzasını atan değerli bir ismi şehrimizde ağırlamak, düzenlemiş olduğumuz fotoğraf yarışmamızda jürimiz olarak yer alması bizleri ayrıca mutlu etti. Kendisinin paylaşımlarıyla keyifli bir akşam geçirdik.”

EN İYİ KARE TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE BİR ÖDÜL ALACAK

Uşak’ı tanıtmak, şehirdeki tarihi, kültürü ve yaşamı fotoğraf karelerine en iyi şekilde aktarmak adına düzenlenen yarışmada birbirinden güzel görüntülerin yakalandığını kaydeden Başkan Cahan, “Eğitim ve kültür şehri Uşak’ta kentimizin hem yapısal hem de sosyal ve kültürel alanda gelişimi konusunda hassas bir çalışma yürütüyoruz. Birbirinden kıymetli, bu alanda gerek akademik gerekse tecrübe olarak önemli katkılar sağlamış jürilerimizi şehrimizde misafir ediyoruz. Fotoğraf seçimleri profesyonel bir heyet tarafından yapılacak ve en iyi kareyi yakalayana Türkiye’deki fotoğraf yarışmalarının pek çoğunun ödüllerinden daha yüksek bir ödül verilecek. Sanatımızın ve sanatçımız her zaman yanında olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha paylaşmak isteriz.” açıklamalarında bulundu.

Coşkun Aral’ın yaşam hikayelerini, azmin öyküsü olarak değerlendiren Başkan Cahan, “Ben programımızda vatandaşlarımızla bir araya gelen değerli sanatçımıza ve söyleşimize yoğun ilgi gösteren vatandaşlarımıza, öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Kültürel faaliyetlerimiz bundan sonra da artarak devam edecek.” diye konuştu.

“MİSYONUYLA KENT ADINA ÖNEMLİ BİR YARIŞMA”

Daha önce Uşak’ta belgesel çekimi yaparak şehrin tarihini, kültürünü, gastronomisini ekranlara yansıttığını ve bölgenin kendisi için ayrı bir önem atfettiğini belirten ünlü sanatçı Coşkun Aral, Uşak’ın fotoğraf alanında da iddialı olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Aral, “Bu yarışmanın misyonu, gerek Uşak’ı kendi insanına tanıtmak, değerlerini korumalarını sağlamak ve gerek ulusal anlamda Türkiye’ye, uluslar arası anlamda ise dünyaya tanıtımını sağlamak. Çok önemli bir proje olduğuna inanıyorum ve birbirinden güzel fotoğraf çalışmaları ortaya çıkmış. Telefonla çekilen görseller bile oldukça özel.” ifadelerine yer verdi.

DÜNYACA ÜNLÜ SANATÇIDAN UŞAK KENTSEL DÖNÜŞÜME TAM NOT

Uşak’ın insanıyla, kültürüyle, tarihiyle zengin bir coğrafya olduğunu aktaran Aral, kentsel dönüşüme yönelik açıklamada bulunarak, “Dünyanın pek çok yerinde güzellikler yıkılarak yerine bir şeyler inşa ediliyor. Ama Uşak’ta çağın üretim biçimlerine uygun olmayan, nakli halinde hem üretime hem de şehre değer katacak gerekli olan bir kentsel dönüşüm olmuş.” dedi.

İstanbul’daki Fatih Sultan Mehmet Camisinin arkasındaki gökdelenlerin şehrin silueti bozduğunu anımsatarak konuşmasını sürdüren Aral, “Hesap yapılmadan işler yapılması, yeşilliklerin yok olması beni üzüyor. Değerlerin korunması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da bundan bahsetti, artık dikey mimariden vazgeçip doğru ölçeklerde yapılar inşa edelim, para hırsımızdan vazgeçelim. Uşak’ta gördüğüm de bu sorunun tam tersine geçmişte insanları rahatsız eden bu bölge boşaltılıyor. Fabrika sahipleri üretimlerine daha iyi ve modern bir yerde devam ederken, kazanılan bölgeye de yeşil alanlar, canlandırılmış bir su kanalı ve muhteşem parklarıyla yaşam alanı yapılıyor.” açıklamalarına yer verdi.

Çalışmanın Türkiye’ye örnek bir proje olduğunu aktaran ünlü Sanatçı Aral şu ifadelere yer verdi:

“Kentli olmak zordur. Kentliliği korumak çok zordur. Dışarıdan geleni de kentin koşullarına uydurmak en zorudur. Bence Uşak başkanıyla, insanıyla, tarihsel birikimine de, kültürüne de, doğasına da sahip çıkarak güzel bir örnek olarak bunu dünyaya kazandıracaktır.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adil Kırgöz: Sosyal belediyeciliğe önem vereceğiz!
Adil Kırgöz: Sosyal belediyeciliğe önem vereceğiz!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde "Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler Müdürlüğü" Kuruldu!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde "Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler...