CHP'li Başkan 'Balıkçı Esnafına Zulüm Ediyor' İddiası

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Güzelbahçeli balıkçı esnafına sahip çıktı

CHP'li Başkan 'Balıkçı Esnafına Zulüm Ediyor' İddiası
17 Eylül 2020 - 14:18

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Güzelbahçe’de faaliyet gösteren Balıkçı esnafını ziyaret ederek Güzelbahçe Belediyesi ile yaşadıkları sorunlarını dinledi. Güzelbahçe, Mithatpaşa Caddesi’nde düzenlenen toplantıya AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı'nın yanı sıra AK Parti Güzelbahçe İlçe Başkanı Ali Eşref Demir, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, Karadenizliler ve Karadenizli Esnaflar Derneği Başkanı Uğur Semih Akdemir ve AK Partili İlçe Belediye Meclis Üyeleri katıldı.

"Güzelbahçe Belediyesi’nin haksız ve hukuksuz bir şekilde esnafların mevcut iş yerlerini tahliye tehditlerine karşı esnafların haklarını savunacağız" diyen Bölünmez Çankırı, ‘‘AK Parti Güzelbahçe İlçe Başkanımız Sn. Ali Eşref Demir bana konudan bahsettiğinde kendimi hemen burada buldum. Balıkçı esnafımızı ziyaret edip olayın aslını kendilerinden dinledim. Güzelbahçe Belediyesi, 1996 yılında Milli Emlak ile imzaladığı 10 yıl geçerliliği bulunan sözleşme 2006 yılında sona erdikten sonra bir 10 yıllık daha sözleşme imzalamış, bu da 2016 yılında sona ermiştir. Buradaki esnaf arkadaşlarımızın çoğu, zamanında şu anki iş yerlerini belediyeden kiralamışlar. Sözleşmeleri iptal olan esnaflarımız yaptırmış olduğu ecri misillerin bir kısmını Milli Emlak’a bir kısmını da belediyeye yatırmaya devam etmekteler. Tabi tüm bunlar yaşanırken Güzelbahçe Belediyesi’nin Milli Emlak’a daha önceden kalma borçlarının olduğunu ifade etmeden geçemeyeceğim. Olayın ana fikrine dönecek olursak, Güzelbahçe Belediyesi burada bulunan balıkçı esnafımızı çıkarıp, bu bölgeyi restoran ve kafe işletmecilerine vermek istiyor. Fakat belediyenin böyle bir yaptırım için ne hakkı ne de yetkisi yok.’’ şeklinde konuştu.
 
‘‘CHP’Lİ BAŞKAN ADETA ESNAFA ZULÜM EDİYOR’’
CHP zihniyetinin genel siyasette olduğu gibi yerel siyasette de hizmeti amaçlamadığını sözlerine ekleyen Bölünmez Çankırı ‘‘Güzelbahçe Belediyesi’nin buranın tahliye edilmesi yönündeki talebini incelemeye alan Kaymakamlığımız kimseyi mağdur etmemek adına çok titiz bir yaklaşım göstererek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile yazışmalar gerçekleştirip bir raporlama istemiş. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz kısa bir süre içerisinde tamamlanmasını beklediğimiz bir raporlama çalışması gerçekleştiriyor. İl Müdürümüz, sözleşmesi sürenler dahil olmak üzere direkt olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız himayesine geçiş yapabilirler dedi. Kesin ve net olan kısım, belediyenin buraya hiçbir dahli olmadığı ve burası hakkında hiçbir söz hakkı bulunmamasıdır. İlçemiz için kayda değer hizmeti bulunmayan Belediye Başkanı İnce, esnafa kötü sözler savurarak, tehditlerle adeta esnafa zulüm ediyor. CHP zihniyeti genel siyasette olduğu gibi yerel siyasette de aynı çizgide ilerliyor. Değerli esnaflarımız, sizler ve kıymetli aileleriniz müsterih olun. Sizin hakkınızı her şekilde ve her konumda savunmayı sonuna kadar sürdüreceğiz.’’ ifadelerini kullandı.