Cemil Tugay'ın Bakırçay Mesaisi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, İzmir'in kuzey ilçeleri Aliağa ve Kınık'ın ardından, tarihi ve kültürel mirasıyla önemli bir yere sahip olan Bergama ve Dikili'de koordinasyon toplantıları düzenleyerek, bölgedeki çalışmaları değerlendirdi.

Cemil Tugay'ın Bakırçay Mesaisi
07 Temmuz 2024 - 19:43

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Aliağa ve Kınık'ın ardından Bergama ve Dikili'de koordinasyon toplantısı düzenledi.

Bakırçay Havzası'ndaki ilçelerde yapılan çalışmaları değerlendiren Başkan Tugay, “Amacımız günü kurtarmak değil. Geleceğe dönük doğru adımlar atmak gerekiyor. Kaynakları doğru ve verimli kullanarak önemli yatırımlar yapacağız” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, uygarlık tarihinin en önemli yerleşim alanlarından biri olan Bakırçay Havzası’ndaki Bergama'da koordinasyon toplantısı düzenledi.

Bergama Belediye Başkanı Prof. Dr. Tanju Çelik ve belediye bürokratlarıyla ilçede yapılacak çalışmaları değerlendiren Başkan Cemil Tugay, özellikle tarım ve hayvancılık alanında öncelik verecekleri konuları ele aldı. Bergama Belediyesi'nde düzenlenen toplantıda, yol haritası büyük ölçüde şekillendirildi.


Büyükşehir Belediyesi'nin desteklerini anlattı

Başkan Dr. Cemil Tugay, ilçeye verilen destekleri anlattı. Tugay, “Küçükbaş hayvancılığın yaygınlaştırılması için 699 üreticiye 3 bin 69 küçükbaş hayvan, 678 üreticiye 3 bin 394 arılı, bin 697 de boş kovan, toplam 279 bin 650 meyve ve zeytin fidanı dağıtıldı. 46 bin menengiç ağacına antep fıstığı aşılaması yapıldı. 2021-2022 yılları arasında yüzde 95 gibi bir başarı olduğu gözlendi. 139 bin fide dağıtıldı. İki noktaya tarımsal tahmin ve erken uyarı sistemi kuruldu” dedi.


Dikili'de de koordinasyon toplantısı düzenlendi

Başkan Dr. Cemil Tugay, Bergama'nın ardından Dikili'deki koordinasyon toplantısına katıldı. Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'ndeki toplantıya ayrıca Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, İZBETON Genel Müdürü Hüseyin Sezer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ziya Çavdar, Dikili Ziraat Odası Başkanı Mesut Taslak ile belediye çalışanları katıldı.


“Kaynakları verimli kullanmak yararlı olacak”

Programda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, geçen 5 yıl içerisinde ilçedeki tarımsal hizmetler için 41 milyon 449 bin liralık yatırım yapıldığını söyledi. Dikili'ye desteğin süreceğini ifade eden Başkan Tugay, burada da çiftçi envanteri oluşturulmasını isteyerek, şunları söyledi: “Burada kaç kişi çiftçilik yapıyor bilmiyoruz. Ne ekip biçiliyor, hayvancılık alanında ne yapılıyor bilmiyoruz. Bunlarla ilgili güvenilir bir veriye ihtiyaç var. Genel saha çalışması yapalım ve envanter çıkaralım. Böylece  kaynakları daha verimli şekilde kullanacağız. Doğru noktalara, doğru destekler sağlanırsa herkes mutlu olur.” Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz de ilçede ağırlıklı olarak mısır ve ayçiçeği üretiminin olduğunu anımsattı. Yine son yıllarda bamya üretiminin yapıldığını anlatan Adil Kırgöz, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ilçeye yönelik destekleri için teşekkür etti.

Dikili Ziraat Odası Başkanı Mesut Taslak da belediye tarafından yapılan toprak analizi çalışmasından olumlu sonuçlar aldıklarını, çiftçilerin bu çalışmadan dolayı mutlu olduğunu belirtti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur...
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel...