Açık havada Yunus Emre performansı
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığının, 2021 yılını "Yunus Emre ve Türkçe Yılı" olarak ilan etmesinin ardından...
![Açık havada Yunus Emre performansı](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2021/06/acik-havada-yunus-emre-performansi.jpg)
BURSA - Bursa'da 'Herkes için her yerde sanat' parolası ile pandemi sürecine rağmen gerek online gerekse yüz yüze etkinliklerle Bursalıları tiyatro ile buluşturan Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Yunus Emre'nin toprak ve çiçek performansını anlattığı oyunla Hüdavendigar Kent Parkı'nda izleyici ile buluştu. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığının, 2021 yılını "Yunus Emre ve Türkçe Yılı" olarak ilan etmesinin ardından ‘Yunus Emre’yi merkeze alan kültür sanat faaliyetlerini ağırlık verdi. Prof. Dr. Mustafa Kara'nın online olarak zoom üzerinden Mart ayında gerçekleştirdiği Yunus Emre ve Sevgi Dili Türkçe Konuşmaları etkinliğinin ardından geçtiğimiz günlerde Mustafa Özçelik’in gerçekleştireceği ‘Yunus Menkıbeleri Ne Söyler’ adlı çevrimiçi etkinlik de büyük ilgi gördü. Bunun yanında Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu da Naci Taner Büyükarman’ın yazdığı ve M. Nurullah Tuncer’in yönettiği ‘Kumdan Şehir Yunus Benem’ adlı tiyatro oyununu Eylül ayında Tayyare Kültür Merkezi'nde seyirci ile buluşturmaya hazırlanıyor.
Parkta tiyatro
Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları, Yunus Emre ve Türkçe Yılı etkinlikleri kapsamında Hüdavendigar Kent Parkı'nı da tiyatro sahnesine dönüştürdü. Günay Yunus Güney, Hakan Onat Peynirci, Faruk Oğur ve Aykan Yılmaz’ın oynadığı Yunus Emre ve toprak sevgisi temalı performans, Hüdavendigar Parkı’nda Bursalı sanatseverlerle buluştu. Taptuk Emre’nin dergâhına giderken yolda üç dervişle karşılaşan Yunus’un çiçek ve toprak sevgisini anlattığı performansın ardından izleyicilere saksıda çiçek dağıtıldı.
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai