8. Bilim ve Fikir Festivali'nde liseli gençler projeleriyle yarıştı

Üsküdar Üniversitesinin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle lise öğrencilerine yönelik düzenlediği 8. Bilim ve Fikir Festivali yine renkli anlara ev sahipliği yaptı. Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Buluşların temelinde zihinsel itiraz ve zihinsel isyan bulunuyor”

8. Bilim ve Fikir Festivali'nde liseli gençler projeleriyle yarıştı
13 Mayıs 2022 - 18:57

Hayatı kolaylaştıracak projeleri için yarıştılar, oyun ve konserlerle eğlendiler

Üsküdar Üniversitesinin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde liselere yönelik gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk Bilim ve Fikir Festivali, “Fikrini Kendine Sakla-Ma” mottosu ile 8’inci kez düzenlendi. Lise dönemindeki gençlerin proje kültürü ile girişimcilik pratiğini güçlendirmek ve hayatı kolaylaştırmalarını sağlamak üzere Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, Fen ve Teknoloji kategorilerinde düzenlenen festivalde gençler, oyunlar ve konserlerle renkli bir gün geçirdi. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dünyadaki yeni buluşların temelinde farklı ve aykırı düşünme, zihinsel isyan ve zihinsel itiraz bulunduğunu belirterek “Uslu çocuk çağı yakalayamaz, bize sunulan rutinin dışına çıkmamız gerekiyor. Rutinin içinde kalan kişi bir şeyi keşfedemez.” dedi. Festivalin sürpriz konuğu Robot ‘Fikri’ ise törene katılanların ilgi odağı oldu. 
 


Üsküdar Üniversitesinin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle lise öğrencilerine yönelik düzenlediği 8. Bilim ve Fikir Festivali yine renkli anlara ev sahipliği yaptı. Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşkesi’nde düzenlenen festivalin ödül töreni ise Emir Nebi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Türkiye’nin ilk bilim ve fikir festivali”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bilim ve Fikir Festivali’nin ilkini 2013 yılında gerçekleştirdiklerini belirterek festivalin Türkiye’nin bu anlamdaki ilk festivali olduğunu söyledi. 
 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Beyin en iyi deneyimleyerek öğreniyor”

Öğrenme teorisininin değiştiğini, daha önce disiplinli, baskı, otoriter ortamında öğrenmenin olduğunun kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ama 21. Yüzyıl becerisi olarak deneyimleyerek öğrenme kavramı ortaya çıktı. İnsan beyni en iyi deneyimleyerek öğreniyor. Eğlenceli ve disiplinli olduğu zaman öğreniyor. O halde domates festivali var, neden bilimin festivali yok dedik. Neden bir projeyi ve bilimi eğlenceli ve kendi içerisinde disiplinli olan bir ortamda ele almıyoruz diye düşündük. Eğlenceyle projeyi birleştirecek bir çalışma başlattık. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz de buna çok sahip çıktı.”dedi.
 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Düşüncenin üretiminde hayal kurma var”

Gençlerin gözlerindeki ışıltıyı gördüğünde bu festivalin gerçekten işe yaradığını anladıklarını kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Projenin saçma olması bile bir değerdir. Birçok düşüncenin üretiminde hayal kurma var. Amaca yönelik hayal kuruyorsunuz. Hayal kurduktan sonra kuluçka dönemi oluyor. Kuluçka döneminde aylak beyin başka şeylerle meşgul olurken mesela Arşimet suyun kaldırma kuvvetini hamamda bulmuş, Newton yerçekimi kanununu elma ağacının altında dinlenirken buluyor.” dedi.
 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Uslu çocuk çağı yakalayamaz, rutinin dışına çıkmamız gerekiyor”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan,  dünyadaki yeni buluşların temelinde farklı düşünmek ve aykırı düşünmenin olduğunu kaydederek “Bu zihnimizin yapabileceği bir şey.  Bu farklı düşünmekle ilgili, aykırı düşünmekle ilgili, zihinsel isyanla ilgili, zihinsel itirazla ilgili… Bunları yapmamız gerekir. Bize sunulan rutinin dışına çıkmamız gerekiyor. Rutinin içinde kalan kişi bir şeyi keşfedemez. Çok iyi ikinci adam olursunuz ama bir şeyi keşfedemezsiniz. Onun için gelişmiş ülkelerde aykırı düşünenleri, farklı düşünenleri, eleştirenleri, aykırı tipleri ödüllendirirler ki insanlığı değiştirbilir diye. Bizde uslu çocuk metodolojisi gidiyor. Uslu çocuklar çağı yakalayamaz. Sorgulayan, düşünen, itiraz eden ama bunu belli bir kültür içinde yapan bir genç geleceği yakalamış bir gençtir. Gençlerdeki o heyecan ve keşfediciliğe bir şey katmak gerekiyor.” dedi.
 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Tutkulu projesi olanlar kazanıyor”

Projecilikte laboratuvarda yatıp kalkan, tutkulu projesi olan kişilerin kazandığını kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Tutkulu projesi olanlar kazanıyor. Aşkla ve şevkle projeye sarılırsa proje oluyor. Aziz Sancar’a bakın, laboratuvarda yatıp kalkarak bu şekilde oluyor. Yaptığın işe mutlaka heyecanını ve tutkularını katmak gerekiyor.” dedi.
 

Prof. Dr. Muhsin Konuk: “Üsküdar Üniversitesi patentleme masraflarını karşılıyor”

Açılış konuşmaları kapsamında kürsüye gelen Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Konuk, bu yılki festivale 131 okuldan 211 öğretmen rehberliğinde 513 öğrencinin yaklaşık 300 projeyle katıldığını belirterek ilgisinden dolayı festivale katılan öğrencilere teşekkür etti. Konuk, değerlendirme sonunda 193 projenin ön elemeyi geçtiğini kaydetti. Prof. Dr. Muhsin Konuk, bu yıl ilk kez BFF Özel Ödülü verildiğini de söyledi. Konuk, üniversite olarak patentlemeye önem verdiklerini belirterek “Üsküdar Üniversitesi, birinci, ikinci ve üçüncü olan projelerin patentleme işlemlerinin bütün masraflarını karşılamak üzere destek veriyor. 7. BFF’deki altı proje patentlemeye hak kazandı. Bunlardan ikisinin başvurusu gerçekleşti. Diğerleri de hazırlık aşamasında.” dedi.
 

Abdurrahman Ensari: “Ürettiğiniz bilgi kadar güçlüsünüz”

İstanbul İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahman Ensari de Üsküdar Üniversitesi iş birliğinde düzenledikleri festivale katkı sunmaktan onur duyduklarını belirterek gençlere fikirlerini ifade etmekten çekinmemeleri gerektiğini söyledi.  Abdurrahman Ensari, “Proje ve fikirler bu şekilde ortaya çıkıyor. Farklılıklarınızı destekleyen aile ve öğretmenleriniz varsa düşündüklerinizi gerçekleştirmek için Üsküdar Üniversitesi gibi üniversiteniz varsa sırtınız kolay kolay yere gelmez. 8. Bilim ve Fikir Festivali için Üsküdar Üniversitesi’nin öncülüğü için özellikle teşekkür ediyorum.”dedi. “Bilgi, en büyük güçtür” diyen Abdurrahman Ensari, “Ürettiğiniz bilgi kadar güçlüsünüz. Dünyada artık mücadeleler özellikle enerji, gıda, ilaç ve teknoloji konusunda mücadele var. Bu alanlarda ürettiğinizde ve söz sahibi olduğunuzda dünyaya da hükmedebiliyor ve yön verebiliyorsunuz. Bunun için gücünüzü ve enerjinizi bilgiyi üretme noktasında yoğunlaştırıyorsunuz. Ancak şunu da unutmamak lazım sadece bilgiyi üretmek yetmiyor, bilginin kontrol edilmesi de gerekiyor. Yani onu gerektiği yerde gerektiği kadar kullanmak durumundayız.” dedi.
 

Prof. Dr. Gökben Hızlı Sayar: “Beynin aylak moduna izin verilmeli”

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökben Hızlı Sayar, törende eğlenceli sunumuyla gençlere tavsiyelerde bulundu. Yaratıcılığın artırılması ve başarılı olmada ıraksak düşüncenin önemine işaret eden Sayar, “Bir işe hızlı başlayıp yavaş bitirenler bizim sevdiğimiz, beyin yapısını sevdiğimiz insanlar. Hızlı başlayıp yavaş bitirmek önemli. Engeller karşısında yılmamak gerekiyor. Aslında engeller bizi yavaşlatıyor, aslında her engel biraz daha o konuda düşünmemizi sağlıyor. O projede başarılı olmaniz için üzerinde daha fazla düşünmeniz gerekiyor. Dış motivasyon ve iç motivasyon önemli. Geniş ilgi alanına sahip olmalısınız. Beynin aylak modu diye bir şey var. Baktığınızda bir şey yapmıyorsunuz, hülyalara dalmışsınız. Beyin kendi içinde konuşuyor. Oysa biz hep birşeyler yaparak beynin aylak moda geçmesine izin vermiyoruz. Oysa beyin iç konuşmasını yapsın, kendi kendini besleyebilsin. Bunun sonunda başarılı şeyler mutlaka çıkacaktır.” dedi.
 

Bu yılın mottosu: “Fikrini Kendine Sakla-Ma” 

Üsküdar Üniversitesi 8. Bilim ve Fikir Festivali’nde projeler Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, Fen ve Teknoloji olmak üzere üç kategoride yarıştı. Bu yıl, “Fikrini Kendine Sakla-Ma” mottosuyla düzenlenen festivalde dereceye giren projeler ödüllendirildi. Her üç kategoride ilk üç dereceye giren projelerden birinci olanlara 10 bin lira, ikinci olanlara 5 bin lira, üçüncü olanlara 3 bin lira, 4. 5. ve 6.’ya ise 1000’er lira başarılı proje ödülü takdim edildi. 
 

Fen ve Teknoloji kategorisinde kazananlar…

 Fen ve Teknoloji kategorisinde İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nden Salih Çelik, Burak Eren Demir ve Muhammet Başar Özcan, “Görüntü İşleme ile Ekosistemi Koru” isimli projeleriyle birinci oldu. Öğrenciler ödüllerini danışman öğretmenleri Mehmet Durmuş’la beraber aldı.
 
Fen ve Teknoloji kategorisinde Habire Yahşi Anadolu Lisesi’nden Nursima Yağız ve Yiğit Mert Demir, “RobotİKA Çok Maksatlı İnsansız Kara Aracı” isimli projeleriyle ikinci oldu. Öğrenciler ödüllerini danışman öğretmenleri Hacer Şahin ile birlikte aldı.
 
Fen ve Teknoloji kategorisinde üçüncülüğe ise Özel Enka Lisesi’nden “Müsilaj Oluşumunu Engelleyen Sıfır Atıklı Nanoteknolojik Endüstriyel ve Evsel Atık Su Filtresi” isimli projeleriyle Doruk Kaşıkçı ve Ömer Turgut Kayış layık görüldü. Öğrenciler ödüllerini danışman öğretmenleri İsmail Pektaş ile beraber aldı.
 

Mansiyon aldılar 

Fen ve Teknoloji kategorisinde Çatalca Anadolu Lisesi’nden Burak Baki Yavuz, Mehmet Yasin Saraydaroğlu ve Yusuf Arda Göçer, danışman öğretmenleri Belgin Çallı ile hazırladıkları “D.N.E.S(Domestica Nationalis Electronic Solenoid ) : Yerli Araçlarda Kullanabilecek Verimli Bir Motor Tasarımı ve Bir Araç Üzerinde Denemeleri” isimli projeleri, Çemberlitaş Anadolu Lisesi’nden Doğan Can Bağrıaçık ve Damla Nur Temur, danışman öğretmenleri Süleyman Alpkan Akkuş  ile hazırladıkları “FEKAYAPP” isimli projeleri ve Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Mehmet Burak Akel ve Hüseyin Sinan Keleştemur, Ersin Ertürk danışmanlığında hazırladıkları “Doğada Bulunan Geometrik Örüntülerin Üretim Endüstrisinde Verimlilik İçin Kullanılması” isimli projeleri ile mansiyona layık görüldü.
 

Sağlık Bilimleri kategorisinde dereceye giren projeler..

 Sağlık Bilimleri kategorisinde Ayazağa Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Emre Poyraz ve Ahmet Yasin Akyel, “AIKED” isimli projeleriyle birinci oldu. Öğrenciler ödüllerini danışman öğretmenleri Murat Ertaş ile beraber aldı.
 
Sağlık Bilimleri kategorisinde ikinciliği Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Semanur Atıcı, “Radyasyon Savar” isimli projesiyle aldı. Atıcı, ödülünü danışman öğretmeni Sevil Aşkın ile beraber aldı.
 
Sağlık Bilimleri kategorisinde üçüncülüğü “Hidrojel Temelli Yara Örtü Malzemelerinin Geliştirilmesinde Çöven (Gypsophila officinalis) ve Melek Otu (Angelica officinalis) Bitkilerinin Kullanılabilirliğinin Araştırılması” isimli projesiyle Vefa Lisesi’nden Ahmet Emin Tataroğlu ve Fatma Şevval Yener kazandı. Öğrenciler ödüllerini danışman öğretmenleri Özlem Türk’le birlikte aldı.
 

Sağlık Bilimleri kategorisinde mansiyon aldılar

Sağlık Bilimleri kategorisinde üç proje de mansiyon ödülü aldı. Özel Mavigün Fen Lisesi’nden Sena Üstünbaş ve Ceylin Değirmenci, öğretmenleri Özlem Erol Erçelik danışmanlığında hazırladıkları “Çoban Çantası (Capsella bursa-pastoris) ve Şevketi Bostan (Scolymus hispanicus) Bitki Ekstraktlarının Toprak Solucanlarında Oluşturulan Akrilamide Bağlı Doku Hasarı Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması” isimli projeleriyle mansiyona layık görüldü.
 
Özel Final Anadolu Lisesi’nden İkra İrem Ünlü, Cem Topal, Tolga Metin Gülbay ve Bora Poyraz, öğretmen Sevgi Aktan danışmanlığında hazırladıkları “Akıllı Kameraları Gözlük (mikroelektrot)” isimli projeleriyle mansiyon aldı. Suat Terimer Anadolu Lisesi’nden Metehan Rahmi Yıldız ve Nehir Tuğba Balık da öğretmen Derya Tuncer Cüce danışmanlığında hazırladıkları “Çörek Otu (Nigella Sativa L.) Bitkisinden Sentezlenen Nanopartiküllerin Teşhis ve Tedavi Ajanı Olarak Kullanımının Araştırılması” isimli projeleriyle mansiyon aldı.
 

Sosyal Bilimler kategorisinde dereceye girdiler

 Sosyal Bilimler kategorisinde Özel Florya Anadolu Lisesi’nden Deniz Nisan Deniz, öğretmeni Muhammed Korkmaz danışmanlığında hazırladığı “Frekansların Gücü” isimli projesiyle birinci oldu. Sosyal Bilimler kategorisinde Gönüllü Hizmet Vakfı Mustafa Saffet Fen Lisesi’nden Gülşen Yurtseven ve Sude Naz Özkan, öğretmenleri Burak Yeşil danışmanlığında “Engelsiz Erişim” isimli projesiyle ikinci oldu. Ahi Evren Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Şevval Tekin ve Selda Can Yürük, öğretmenleri Tarık Özyıldırım danışmanlığında hazırladıkları “Bilgi ve Dengeye Dayalı Halk Edebiyatı ve Divan Edebiyatı Konularının Öğrenimini Kolaylaştıran “Bildenge Oyunu” isimli projeleriyle üçüncülüğe layık görüldü. 
 

Sosyal Bilimler’de mansiyon aldılar

Sosyal Bilimler kategorisinde üç proje de mansiyona layık görüldü. Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Mehmet Ali Yurdakul ve Eyüp Ensar Sönmez, Bayram Yılmaz danışmanlığında hazırladıkları “Geri Dönüşüm Farkındalığını Arttıran Yapay Zeka Destekli Akıllı Çöp Kutusu” isimli projeleriyle, Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Abubakr Babaev, El Hasan El Kilani ve Esedullah Kızıltunçden, öğretmenleri Nurdan Odabaş danışmanlığında hazırladıkları “RobOtizm” projeleri ve Haydarpaşa Lisesi’nden Ayşenur İşal, Emir Tolluoğlu ve Hakan Deniss Yurt, öğretmenleri Rahmi Çakır danışmanlığında hazırladıkları “Yer Şekillerinin Görme Engelli Öğrencilere Çoklu Duyulara Dayalı Öğretimi” projeleriyle mansiyon aldılar.
 

BFF Özel Ödülü de sahibini buldu… 

Ön değerlendirmeyi geçen Sosyal Bilimler dalındaki “Eğitimde Dijital Dönüşüm: Hibrit Eğitimde Web 2.0 Araçlarıyla Türk Dili ve Edebiyatı Dersleri Artık Çok Farklı” isimli proje de BFF Özel Ödülü olarak 5.000 TL değerinde teknoloji hediye çekini almaya hak kazandı. Özel Üsküdar Sınav Anadolu Lisesi’nden Yağmur Alp ve Eylül Şayan, danışman öğretmenleri Abdulkerim Demir ile ödüllerini aldı.
 
Dereceye giren öğrencilerin danışman öğretmenlerine, dereceye giren proje ödülünün yarısı değerinde ödül verildi. Her kategoride dereceye giren ilk 3 projeye Üsküdar Üniversitesi tarafından patentleme ve proje öğrencilerine %75’e varan burs desteği sağlanacak. Ayrıca tüm proje sahiplerine de üniversite kampüslerindeki kütüphaneleri sınırsız kullanma hakkı tanıyan ‘ÜÜ Kütüphane Kartı’ hediye edildi.
 

En çok proje gönderen ilçe Üsküdar oldu…

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen öğretmen ve Üsküdar Üniversitesi panelistlerine teşekkür belgesinin verildiği programda, bu yıl en çok proje gönderen ilçe olan Üsküdar İlçe Milli Eğitim müdürlüğüne de bir plaket takdim edildi.
 

Törenin sürpriz konuğu, Robot Fikri oldu

 Renkli anların da yaşandığı törenin sürpriz konuğu Robot Fikri, törenin sunucusu gazeteci Şaban Özdemir ve Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile renkli bir sohbet de gerçekleştirdi. 
 
Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve İstanbul İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abrurrahman Ensari, Robot Fikri ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
Üsküdar Üniversitesi Televizyonu (ÜÜ TV) ve Üsküdar Üniversitesi resmi Youtube hesabından canlı yayınlanan tören katılımcıların birlikte hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi. 
 

Ceza konseriyle eğlendiler

Eğlenceli oyun ve gösterilerle renklenen festivalde müzisyen Enzo İkah bir performans sergilerken; Türk rap müziğinin başarılı ismi Ceza konseriyle gençler eğlendi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TMO'nun Açıkladığı Hububat Fiyatlarına DEVA Partisi'nden Tepki: Çiftçi Yoksulluğa İtiliyor!
TMO'nun Açıkladığı Hububat Fiyatlarına DEVA Partisi'nden Tepki:...
İzmir'de toplu ulaşıma zam kararı! İşte yeni fiyatlar…
İzmir'de toplu ulaşıma zam kararı! İşte yeni fiyatlar…