"Zuhal" Kasım'da Tallinn Black Nights'ta!

​​​​​​​İstanbul’un merkezinde yalnız yaşayan başarılı avukat Zuhal’in evinin derinlerinden gelen bir kedi sesinin peşinde çıktığı çaresiz arayışı ve o güne dek yüzlerini bile görmediği komşularıyla yaşadığı absürt karşılaşmaları konu alan filmde...

"Zuhal" Kasım'da Tallinn Black Nights'ta!
13 Ekim 2021 - 16:20

Nazlı Elif Durlu’nun ilk uzun metraj filmi “Zuhal”, uluslararası prömiyerini Kuzey Avrupa’nın en büyük film buluşması olan Tallinn Black Nights Film Festivali’nde yapıyor.

Yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlu’nun üstlendiği film; 12-28 Kasım tarihleri arasında Estonya’nın başkenti Tallinn’de 25.si yapılacak festivalin İlk Film Yarışması’nda jüri önüne çıkacak. “Zuhal”, Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz hafta 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde seyirciyle buluşmuş ve Ulusal Uzun Film Yarışması’ndan En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ile dönmüştü.İstanbul’un merkezinde yalnız yaşayan başarılı avukat Zuhal’in evinin derinlerinden gelen bir kedi sesinin peşinde çıktığı çaresiz arayışı ve o güne dek yüzlerini bile görmediği komşularıyla yaşadığı absürt karşılaşmaları konu alan filmde Zuhal’e usta oyuncu Nihal Yalçın hayat veriyor.

Oyuncu kadrosunda Sadi Celil Cengiz, Nur Sürer, Serpil Gül, Sencar Sağdıç, Aysan Sümercan, Burcu Halaçoğlu, Şebnem Sönmez, Çağdaş Ekin Şişman’ın da yer aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Sebastian Weber üstlenirken, kurgusunu Buğra Dedeoğlu ve Selda Taşkın, sanat yönetmenliğini Osman Özcan, özgün müziklerini de Alexander Lawrence ve Yusuf Tan Demirel yaptı.

Nazlı Elif Durlu’nun yönettiği, yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlu’nun üstlendiği “Zuhal”, uluslararası prömiyerini Tallinn Black Nights Film Festivali’nde yapıyor. 12-28 Kasım 2021 tarihleri arasında 25.si gerçekleşecek festivalin İlk Film Yarışması’nda gösterilecek film, 10 film arasında Büyük Ödül için yarışacak.

1997 yılından beri Estonya’nın başkenti Tallinn’de düzenlenen ve Kuzey Avrupa’daki en büyük film buluşmasına dönüşen festival, FIAPF (International Federation of Film Producers) tarafından tanınarak 2014’ten bu yana da A-kategorisindeki festivaller arasında yer alıyor.

“Zuhal”, Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz hafta 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde seyirciyle buluşmuş; başrol oyuncusu Nihal Yalçın, festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştı.

Apartmandaki kedi sesinin peşinde

Senaryosunu Nazlı Elif Durlu ve Ziya Demirel’in birlikte yazdığı film; başarılı bir avukat olan ve İstanbul’un merkezinde yalnız yaşayan Zuhal adlı bir kadının, evinin derinlerinden gelen bir kedi sesinin peşinde çıktığı çaresiz arayışı ve o güne dek hiç iletişim kurmadığı komşularıyla yaşadığı absürt olayları konu alıyor. Zuhal rolünde Nihal Yalçın’ı izleyeceğimiz filmde Sadi Celil Cengiz, Çağdaş Ekin Şişman, Sena Başdoğan, Sencar Sağdıç, Aysan Sümercan, Serpil Gül, Burcu Halaçoğlu, Sarp Aydınoğlu, Fatih Al, Şebnem Sönmez ve Nur Sürer rol alıyor.

istos film’in yapımcılığında ve Almanya’dan Jamila Wenske (Achtung Panda!), Türkiye’den Tanay Abbasoğlu (TN Yapım), Tolga Karaçelik (Karaçelik Film) ve Öykü Canlı’nın (Yumurta Yapım Sanat) ortak yapımcılığında gerçekleşen “Zuhal”, Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu, Özmen Foundation, Film Independent ve Asteros Film’den Kanat Doğramacı’nın katkılarıyla hayata geçti.
Filmin görüntü yönetmenliğini Sebastian Weber, kurgusunu Buğra Dedeoğlu ve Selda Taşkın ve sanat yönetmenliğini Osman Özcan üstlenirken, müziklerini de Alexander Lawrence ile Yusuf Tan Demirel birlikte yaptı.

Proje aşamasında gelen ödüller

Yapım çalışmaları 2016’da başlayan ve çok sayıda film geliştirme platformuna seçilen “Zuhal”, Los Angeles Greek Film Festivali’nin Project Development Forum’unda En İyi Proje seçilerek Mediterranean Film Institute’ün Senaryo Geliştirme Atölyesi’ne katılmaya hak kazanmıştı. Film ayrıca, İstanbul Film Festivali’nin Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi ve Ortak Yapım Platformu’ndan Colorup Post-Prodüksiyon Ödülü’nü, Trieste Film Festivali’nin When East Meets West Ortak Yapım Platformu’ndan Flow Post-Prodüksiyon Ödülü’nü, Selanik Film Festivali’nin Crossroads Ortak Yapım Platformu’ndan Musu Ses Post-Prodüksiyonu ve Müzik Ödülü’nü ve Antalya Film Forum’un Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı.

Nazlı Elif Durlu’nun yönettiği “Zuhal” ile ilgili gelişmeleri filmin resmî Facebook ve Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

ZUHAL
2021, Türkiye-Almanya, 88’
Türkçe, Renkli, DCP, 2:20, 5.1 Sound, Türkçe
58. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 2-9 Ekim 2021
Türkiye Prömiyeri
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması - En İyi Kadın Oyuncu (Nihal Yalçın)
Tallinn Black Nights Film Festivali, 12-28 Kasım 2021
Uluslararası Prömiyer
Yönetmen
Nazlı Elif Durlu

Yapımcı
Anna Maria Aslanoğlu
Yapım
istos film

Ortak Yapımcılar
Tanay Abbasoğlu, Jamila Wenske, Tolga Karaçelik, Öykü Canlı
Ortak Yapım Şirketleri
TN Yapım, ACHTUNG PANDA!, Karaçelik Film, Yumurta Yapım Sanat

Dünya Hakları
istos film

Senaryo
Nazlı Elif Durlu, Ziya Demirel

Oyuncular
Nihal Yalçın, Sadi Celil Cengiz, Çağdaş Ekin Şişman, Sena Başdoğan, Sencar Sağdıç, Aysan Sümercan, Serpil Gül, Burcu Halaçoğlu, Sarp Aydınoğlu, Fatih Al, Şebnem Sönmez, Nur Sürer, Ilgaz Kocatürk, Gizem Taştan, Ada Baykan, Gökçe Güneş Doğrusöz

Görüntü Yönetmeni
Sebastian Weber
Kurgu
Buğra Dedeoğlu, Selda Taşkın
Özgün Müzik
Alexander Lawrence, Yusuf Tan Demirel
Sanat Yönetmeni
Osman Özcan
Ses Tasarımı
Fatih Rağbet, Eli Haligua
Ses Miksaj
Serkan Köseoğlu
Renk Düzenleme
Cenk Erol, Hakan Palioğlu

İstanbul'un merkezinde yalnız yaşayan ve başarılı bir avukat olan Zuhal, bir gün evinde bir kedi sesi duymaya başlar. Gecelerce onu uyutmayan bu sesin kaynağını bulmak için apartmanda çaresiz bir arayışa çıkan Zuhal, o güne dek hiç iletişim kurmadığı komşularının tek tek kapılarını çalar. Kediyi bulamadıkça daha da absürtleşen bu arayış, bildiği doğruların peşinden giden Zuhal için yeni bir uyanışın da başlangıcı olacaktır.

FACEBOOK | INSTAGRAM

NAZLI ELİF DURLU 1979’da Ankara’da dünyaya gelen Nazlı Elif Durlu, lise öğrenimini Ankara Tevfik Fikret Lisesinde, lisans ve yüksek lisans eğitimini ise Hollanda Utrecht Üniversitesi’nde Sinema Televizyon Bilimleri’nde yaptı. 2005-2008 yılları arasında Los Angeles’ta çeşitli film ve televizyon dizisi projesinde senaryo yazarı olarak çalıştı. 2009'da, senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı ilk kısa filmi “Güven Bana”, İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ve Nürnberg Türk - Alman Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçilirken; Londra’da düzenlenen Crystal Palace Kısa Film Festivali’nde Yabancı Dilde En İyi Kısa Film Ödülü’nü, Akbank Kısa Film Festivali’nde de Mansiyon Ödülü’nü kazandı. “Almost” adlı kısa film senaryosu 2010’da Hany Abu Assad’ın yönetmenliğinde çekildi ve 15 kısa filmden oluşan “Unutma Beni İstanbul” adlı filmde yer aldı. 2012’de yönettiği ikinci kısa filmi “Sonra”, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, İzmir Kısa Film Festivali ve Los Angeles Türk Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçildi. 2013’te “Düldül ve Bülbül” adlı kısa filmini yönetti. Yapım çalışmaları 2016’da başlayan ve senaryosunu Ziya Demirel ile birlikte yazdığı ilk uzun filmi “Zuhal”i 2021 yılında tamamladı. Halen, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema-TV Bölümü’nde film okuma ve film yapımı üzerine dersler vermekte ve yeni film projesinin çalışmalarını sürdürmektedir.

instagram.com/nazlielifdurlu
facebook.com/nazli.durlu
twitter.com/nazlielifdurlu

ANNA MARIA ASLANOĞLU 1984’te İstanbul’da dünyaya gelen Anna Maria Aslanoğlu, lisansını Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Siyaset Bilimi Bölümü’nde, yüksek lisansını da Boğaziçi Üniversitesi’nin Tarih Bölümü’nde tamamladı. “Gözümün Nuru” (2013), “Mavi Dalga” (2014) ve “Sivas”ın (2014) da aralarında olduğu birçok kısa ve uzun filmin reji ve yapım ekibinde çalıştı. 2012’de film ve kitap alanında çalışmalar yürüten istos yayın&film’in kurucuları arasında yer aldı. Grant Gee’nin Orhan Pamuk'un ‘Masumiyet Müzesi’ adlı romanından esinlenerek çektiği ve Venedik Film Festivali’nin Venedik Günleri bölümünde gösterilen “Innocence of Memories / Hatıraların Masumiyeti” adlı belgesel filminin yardımcı yapımcısı oldu. 2015’te Ziya Demirel’in Cannes’da Resmî Seçki’de gösterilen, Saraybosna, İstanbul, Ankara ve Malatya film festivallerinden ödüllerle dönen kısa filmi “Salı” ile başlayan yapımcılık kariyerini Emre Yeksan’ın her ikisi de Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan “Körfez” (2017) ve “Yuva” (2018) adlı uzun metraj filmleriyle sürdürdü. 2020’de, yapımcısı olduğu Deniz Tortum’un filmi “Maddenin Halleri”, ilk gösterimini Rotterdam Film Festivali’nde yaptı ve Antalya ve İstanbul film festivallerinde En İyi Belgesel Film, Engelsiz Filmler Festivali’nde de En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazandı. Aynı yıl Tunç Şahin’in yönettiği, Antalya’da En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini alan “İnsanlar İkiye Ayrılır” adlı filmin yürütücü yapımcılığını üstlendi. 2016’da çalışmalarına başlanan ve 2021’de Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilecek Nazlı Elif Durlu filmi “Zuhal”in yapımcısıdır. Yapımcılar Ağı EAVE ve EWA üyesi olan Aslanoğlu, Ziya Demirel’in yazıp yönettiği “Ela ile Hilmi ve Ali” adlı uzun film projesinin çalışmalarını sürdürmektedir.

istosfilm.com
instagram.com/istosfilm
vimeo.com/istosfilm
facebook.com/istosfilm
twitter.com/istosf


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Esnaf, TBMM'nin açılmasını bekliyor!
Esnaf, TBMM’nin açılmasını bekliyor!
Big Fish Çeşme 2023 sona erdi
Big Fish Çeşme 2023 sona erdi