Yemen için duyarlılık çağrısı!

YEMEN İÇİN DUYARLILIK ÇAĞRISI!

Yemen için duyarlılık çağrısı!
08 Aralık 2018 - 23:00

Türkiye-Yemen Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Yemen’de yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini, Dışişleri Bakanlığı ve büyükelçilik ile sürekli istişare halinde olduklarını belirtti.

Yaşar Kırkpınar, emperyalist ve kapitalist düzenin hakim olduğu bir dünyada, bu bölgede enerji kaynaklarının kıt, yer altı ve yer üstü kaynaklarının yetersiz olduğu bir ülke söz konusu olduğu için dünyanın ilgisinin bu noktaya kifayetsiz kaldığına vurgu yaparak “Bizim Yemen’de yaşanan dram karşısında kayıtsız kalmamız söz konusu değildir. Tüm dünyayı duyarlı olmaya davet etmeyi de bir vazife olarak biliyorum” diye konuştu.

Kırkpınar, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kurumların, imkan ve şartlar dahilinde yoğun faaliyetler gösterdiğini vurguladı.

"VİCDANLAR YARALI"

Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış, İslam coğrafyasında önemli bir yere sahip olan ve Osmanlı’dan izler taşıyan Yemen’de yaşanan iç savaş nedeniyle açlık ve ölüm tehlikesinin baş gösterdiğinin tüm dünya tarafından bilindiğini belirten Kırkpınar, "Felaket boyutuna ulaşan açlığın yanı sıra temiz su ve sağlık bakımından yoksun olmanın sıkıntısı yüzünden giderek artan ölümler insanlığın vicdanında derin yaralar açtığını hatırlatmak isterim. Yemen'de ülkenin büyük bir kısmının insani yardıma muhtaç durumda kaldığı ve milyonlarca kişinin güvenli içme suyuna erişimi bulunmadığı, sağlık alt yapısının tamamen çöktüğü ülkede, çocukların beslenme yetersizliği ve ciddi sağlık sorunları yüzünden hayatta kalma mücadelesi verdiği tüm görsel ve yazılı basında dünya kamuoyu tarafından izlendiğini hepimiz biliriz. Tarih boyunca mazlumların yanında olan milletimiz, Yemen'in çığlığına da sessiz kalmadı ve kalmayacaktır" ifadelerini kullandı.

Yemen’de yaşanan kriz karşısında en başından itibaren sorunların barış ve diyalog yoluyla, meşruiyete saygı temelinde çözümünü savunduklarını anlatan Kırkpınar, Türkiye'nin soruna kapsayıcı bir siyasi çözüm bulunması gerektiğini de savunduğunu, bu çerçevede, sürdürülen siyasi çözüm çabalarının desteklendiğini ve siyasi sürecin yakından takip edildiğini kaydetti.

Türkiye'nin, Yemen’deki siyasi ve insani krize çözüm bulunması için İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde de aktif bir çaba gösterdiğini vurgulayan Kırkpınar, "Yemen’de giderek kötüleşen insani durum da ülkemiz tarafından yakından takip edilmekte, kardeş Yemen halkının yaralarının sarılmasına yönelik insani yardımlarımız sürdürülmektedir" diye konuştu.

Türkiye’nin, Yemen’de istikrarın tesisi ve insani yardımlar kapsamında verdiği destek ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türk Kızılayı'nın yürüttüğü yardım faaliyetlerinin devam ettiğine değinen Kırkpınar, Türkiye'nin Yemen'e her alanda verdiği desteğin, Yemen halkı ve Yemen yönetimi tarafından da takdirle karşılandığını bildirdi.

Kırkpınar, Türkiye'nin dün olduğu gibi bugün de köklü tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğu Yemen’in barış, istikrar ve toprak bütünlüğünü desteklediğini ve bütün platformlarda bu yönde çaba gösterdiğini vurguladı.