SERBEST KÜRSÜ

    SERBEST KÜRSÜ

    Sizden gelenler...

    Boşanmış anneler çocuklarına kendi soyadını verebilir mi?

    13 Ekim 2018 - 12:22

    Dünya tatlısı ikiz kardeşlerin annesi Hatice Şule Gökırmak…

    Bekar bir anne olan Gökırmak; mücadele, sabır, ama en çok sevgiyle geçen yılların ardından şimdi kendi soyadını kızlarına verebilmenin haklı mutluluğunu yaşıyor.

    Değer Otizm Derneği’nin kurucusu Hatice Şule Gökırmak’ın açtığı ve 3 Ekim 2018tarihinde sonuçlanan davada, mahkeme; davanın kabulüne, çocukların mevcut soyadlarının iptaline ve annelerinin soyadını almalarına karar verdi.

    Daha önce de, 9 Nisan 2018 tarihli Yargıtay kararında; “Boşanmış kadının, velayeti kendisine verilmiş olan çocuğuna kendi soyadının verilmesini isteyebileceği”ne karar verilmişti.

     İstanbul Anadolu 18. Aile Mahkemesinin vermiş olduğu bu yeni tarihli kararla Yargıtayın içtihadı uygulanmaya başlandı.

    Bu davada Şule hanımı temsil eden Av. Mustafa Güneş konuyla ilgili olarak “Müvekkilemizin, eski eşiyle müşterek çocuklarının velisi olmakla birlikte onların eğitim, sağlık ve benzeri işlemlerini yaparken soyadı farklılığından ötürü her defasında çocuklarının velisi olduğunu ispat etmesi gerekiyordu. Mahkemenin verdiği bu kararla bekar bir anne olan Müvekkilemizin okul, hastane ve sair resmi kurumlarda boş yere uğraşması son bulacak; çocuklarının velayetini yürütürken gereksiz sorulara muhatap kalmayacak. Mahkeme bu kararıyla çocukların üstün menfaatlerini gözetmiş ve anneyle birlikte onların da hayatlarını kolaylaştırmıştır.“ açıklamasında bulundu.

    İkiz kızlarının henüz 1 yaşındayken otizmli olduklarını öğrenen Hatice Şule Gökırmak, bu durumu kabul etmenin zor olduğunu fakat yaşadığı sürecin kendisini daha güçlü biri haline getirdiğini ve tüm bu mücadelenin Değer Otizm Derneği’nin kurulmasına vesile olduğunu belirtiyor.

    Değer Otizm Derneği; çalışmalarıyla birçok ödül almış ve geniş bir gönüllü topluluğunun bir araya gelmesiyle kurulmuş bir dernek ve 2015 yılından itibaren aktif olarak çalışmalarını sürdürüyor.

      YORUMLAR

      • 0 Yorum