HASAN GÜRSEL ALTUĞ

HASAN GÜRSEL ALTUĞ

Bergama/Ayaskent Eski Belediye Başkanı

Belediye meclis üyesi kira ihalesine katılabilir mi? 

13 Aralık 2017 - 22:10

Bugünlerde tarafıma mesajla gelen bir soruyu cevaplamak istiyorum.

Soru: Belediye meclis üyesi biri, belediyenin kira ihalesine katılabilir mi?

Cevap: Bu soruya "katılabilir" diyen arkadaşlar olaya sadece 2886 sayılı yasa çerçevesinden bakarsa 'evet' katılabilir.

Lakin buradaki önemli husus şudur: 2886 sayılı ihale hangi resmi kurumda olmaktadır.

2886 sayılı yasayı sadece belediyeler değil, tüm resmi kurumlar uygular.

Siz 2886 sayılı yasa ile belediyelerde ihale yaptığınızda 2886'nın yanında bir de 5393 sayılı belediye kanununu göz önünde bulundurmanız gerekir.

5393 sayılı belediye kanunun 28. maddesinde bu husus düzenlenmiştir.

Belediye başkanları ve meclis üyeleri belediye ve bağlı kuruluşlarda doğrudan veya dolaylı olarak taahhüte giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz" der.

Bizi burada ilgilendiren konu TAAHHÜT konusudur.

Kira ihalesi ve imzalanan kira sözleşmesi, sonuçta taraflar arasında karşılıklı edimlerin ifasını içeren yazılı ya da şifahi bir akit olacaktır.

Akit yapmak, açıkça taahhüt altına girmektir. 

Bu yüzden belediye meclis üyesinin belediye kira ihalesine katılamayacağı düşüncesindeyim. 

HASAN GÜRSEL ALTUĞ