AKTÜEL GÜNDEM

AKTÜEL GÜNDEM

https://www.mahalligundem.com/

TEKNOFEST Karadeniz Robotik Yarışmaları Sona Erdi

17 Haziran 2022 - 21:08

TEKNOFEST kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 13-16 Haziran tarihlerinde Şanlıurfa’da düzenlenen Robotik Yarışmaları sona erdi. Şanlıurfa GAP Arena Spor Salonu ve Yerleşkesinde yapılan yarışma bu yıl “Göbeklitepe” teması ve “Ahican Tarihin Sıfır Noktasında” sloganıyla 12 kategoride gerçekleştirildi. Temalı, Çizgi İzleyen (Temel Seviye), Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye), Çizgi İzleyen (İleri Seviye), Mini Sumo, İnsansız Hava Aracı (Mini Drone),  Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Labirent Ustası, Tozkoparan ve Serbest Proje kategorilerinde düzenlenen yarışmalarda üçü jüri özel ödülü, fair play ödülü ve özel tasarım ödülü olmak üzere 39 ödül verildi. Azerbaycan, Bosna Hersek gibi ülkelerden de öğrencilerin katıldığı yarışmalarda dereceye girenlere toplamda 273.500 TL ödül verildi.
 


Dereceye Giren Takımlar:

 
Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye) Birinci / KASTAMONU 5 Takımı / Özlem Burma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye) İkinci / KASTAMONU 4 Takımı / Özlem Burma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye) Üçünü / MÜSTAKİM 2 TAKIMI / Giresun Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi
Çizgi İzleyen (İleri Seviye) Birinci / KASTAMONU 2 TAKIMI / Özlem Burma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Çizgi İzleyen (İleri Seviye) İkinci / MODEL-X2 TAKIMI /   Bulancak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Çizgi İzleyen (İleri Seviye) Üçüncü / KÜHEYLAN 2 TAKIMI /   Akşehir Şehit Özden Çınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Çizgi İzleyen (Temel Seviye) Birinci / KASIRGA TAKIMI /   Atatürk Ortaokulu
Çizgi İzleyen (Temel Seviye) İkinci / ŞİLE FENERİ TAKIMI /   Çayırbaşı Fatma Seher Hanım Ortaokulu
Çizgi İzleyen (Temel Seviye) Üçüncü / ZODIAC03 TAKIMI /  ÖZEL TRABZON BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ORTAOKULU
Endüstriyel Robotik Kol – Birinci / ALP TAKIMI / GOSB-TADIM Jale Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Endüstriyel Robotik Kol – İkinci / TOSB TAKIMI / Hatice Bayraktar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Endüstriyel Robotik Kol – Üçüncü / EDİZ TAKIMI / GOSB-TADIM Jale Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
İnsansız Hava Aracı Mini Dron – Birinci / BİYOTİP TAKIMI  / KABATAŞ ERKEK LİSESİ
İnsansız Hava Aracı Mini Dron – İkinci / SELÇUK 70 TAKIMI / Karaman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
İnsansız Hava Aracı Mini Dron – Üçüncü / ERB TAKIMI / Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 
Labirent Ustası – Birinci / AKMTALLab1 TAKIMI /  Adil Karaağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Labirent Ustası – İkinci / TERAPİ2 TAKIMI /  Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Labirent Ustası – Üçüncü / TERAPİ1 TAKIMI /  Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Mini Sumo Robot – Birinci / kartal_sumo2 TAKIMI / Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Mini Sumo Robot – İkinci / VENOM28 TAKIMI / Bulancak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Mini Sumo Robot – Üçüncü / CrocoBot TAKIMI / Özel Başiskele Uğur Anadolu Lisesi
Serbest Proje – Birinci / G-RAHAB TAKIMI / Terazidere Prof.İbrahim ve Feti Pirlepeli Çok Programlı Anadolu Lisesi
Serbest Proje – İkinci / KALKAN TAKIMI / Yatağan Müftü Arif Akşit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 
Serbest Proje – Üçüncü / KURUTMATİK TAKIMI / Urfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Tasarla Çalıştır – Birinci / ReNe4ai TAKIMI / Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi
Tasarla Çalıştır – İkinci / Sarıçamtt01 TAKIMI / Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Tasarla Çalıştır – Üçüncü / Aplverse TAKIMI / Abdurrahmanpaşa Lisesi
Temalı Robot – Birinci / HARRAN41 TAKIMI / Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Temalı Robot – İkinci / EMRE TAKIMI / Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Temalı Robot – Üçüncü / iorobot TAKIMI / İbrahim Özaydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Tozkoparan Robot – Birinci / KURBA02 TAKIMI / Karatay Bilim ve Sanat Merkezi
Tozkoparan Robot – İkinci / TeamKmprt TAKIMI / Bahçelievler Kumport Ortaokulu 
Tozkoparan Robot – Üçüncü / KURBA03 TAKIMI / Süleyman Çelebi Ortaokulu
Yumurta Toplama (Caretta Caretta ) – Birinci / Yavuz Kağan TAKIMI / Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Yumurta Toplama (Caretta Caretta ) – İkinci / Zile Fen TAKIMI / Zile Fen Lisesi
Yumurta Toplama (Caretta Caretta ) – Üçüncü / Oğuz Kağan TAKIMI / Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
En İyi Tasarım Ödülü – ENKAROB2 TAKIMI / Özel Enka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Jüri Özel Ödülü – AZEROBOT-1 TAKIMI / Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi
Fair Play Ödülü – Hercegovac TAKIMI / Druga gimnazija Mostar
 
Finalistler TEKNOFEST Karadeniz’e Davet Edildi
Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören tüm ortaokul, lise, lisans ve ön lisans öğrencilerinin katılabildiği yarışmada; ülkemizde meslekî ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması sağlandı. Bu yıl ilk defa 1.400 kurumdan 10.813 katılımcı ve 4.397 robotla rekor seviyede başvuru yapılırken 8 ülkeden 100’e yakın öğrenci ve öğretmen de yarışmaya katıldı. Finallerde yarışan 5 kategoriden 6’şar takım olmak üzere toplam 30 takım, 30 Ağustos - 4 Eylül tarihlerinde Samsun Çarşamba Havalimanında düzenlenecek TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde projelerini tüm ziyaretçilere sergileme imkanı bulacak. 

Son Yazılar