AKTÜEL GÜNDEM

AKTÜEL GÜNDEM

https://www.mahalligundem.com/

8. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali Başlıyor

03 Aralık 2021 - 14:29

4-12 Aralık tarihlerinde Uşak Üniversitesinin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın onursal başkanlığında İletişim Fakültesi İletişim Topluluğunca, hem fiziksel hem de www.usakfilmfest.com adresinde çevrimiçi düzenlenecek olan 8. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nin finalistleri, ana jürisi ve açılış programı belli oldu.



Danışma kurulunda Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Mustafa Öntuğ’un yer aldığı, İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Sezgin’in başkanlığında ve araştırma görevlisi Dr. Onur Keşaplı’nın yönetiminde 4 Aralık Cumartesi akşamı saat 21.00’da başlayacak festivalin açılışında, görsel ve işitsel performanslarıyla deneysel yapıtlara imza atan sanatçı Kerem Altaylar’ın konserinin ardından, Elvira Lind’in yönettiği, başrolünde dünyaca ünlü oyuncu Oscar Isaac’in yer aldığı “The Letter Room” sinemaseverlerle buluşacak. Açılış etkinlikleri arasında, illüstrasyon ve video sanatçısı Gizem Güvendağ’ın e-sergisinin de bulunduğu Uşak Kısa Film Festivali, 12 Aralık Pazar gecesine dek 31 ülkeden 26’sı özel gösterim olmak üzere toplam 119 filme ev sahipliği yapacak. 2’si Dünya, 19’u Asya 26’sı Türkiye, toplam 47 filmin prömiyerini yapacağı Uşak Film Festivali’nde yapıtların tamamı festival süresince ücretsiz olarak çevrimiçi izlenebilecek.

6 Aralık Pazartesi akşamı saat 18.00’da ise, Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde resmi açılışını gerçekleştirecek festival, finalistlerden İlayda İşeri’nin yönettiği “Çeşme” ve Merve Bozcu’nun yönetimindeki “Plastik Rüya”nın gösterimlerinin ardından, geçtiğimiz yılın kazananları olup Akademi Ödülleri’nde Oscar’a aday gösterilen Da Yie ve Sticker filmleriyle devam edecek. Açılış programında son olarak Uşak Belediyesi Kent Orkestrası’nın konseri sanatseverlerle buluşacak.

Üçlü jüri kademesi, gösterime giren filmlerin tamamına telif ödemesi, sinemanın tüm bileşenlerine yönelik ödüllendirmelere gitmesi ve oyuncu dallarında cinsiyet ayrımı kaldırmasıyla Türkiye ve dünyada kimi ilklere imza atan festival, Uluslararası Kısa Film, Ulusal Kısa Film ve Ulusal Öğrenci Filmleri yarışmalarında toplam 24 dalda takdim edilen Kanatlı Denizatı Ödülleri ile Uşak’ta bulunan Karun Hazinesi’nin biricik parçası “Kanatlı Denizatı Broşu”nu onurlandırıyor. Birbirinden iddialı filmlerin yarışacağı festivalin bu yılki Ana Jürisinde kısa ve uzun metraj filmleriyle uluslararası başarılara imza atmış yönetmenler Andrea Corsini, Alexandre Dostie, Emilie Mannering, Anthony Nti, Barış Sarhan, Gregorio Franchetti, Thanasis Neofotistos ile birlikte Türk sinema tarihinin en görkemli yapıtlarının mimarlarından yapımcı Zeynep Atakan ve müzisyenliğini oyunculuk ve yönetmenlikle harmanlayan sanatçı Gloria de Oliveira yer alıyor.

Kurgu, senaryo, makyaj, yönetmenlik atölyelerinin; yapımcılık, oyunculuk ve film eleştirisi konulu ustalık dersleriyle destekleneceği, “Activist Filmmaking” ve benzeri özgün sunumlara ev sahipliği yapacak Uşak Kısa Film Festivali’nin programı ve özel gösterimleri hakkında ayrıntılı bilgiye www.usakfilmfest.com ve festivalin sosyal medya hesaplarından ulaşmak mümkün. Kanatlı Denizatı Ödülleri için yarışacak finalistler ise şu şekilde;

Uluslararası Kısa Film Yarışması
Alive – Yönetmen: Jimmy Olsson
Black Hole – Yönetmen: Tristan Aymon
Comrade Tito, I inherit – Yönetmen: Olga Kosanović
Fabiu – Yönetmen: Stefan Langthaler
King Max – Yönetmen: Adèle Vincenti-Crasson
Mutha & The Death of Ham-Ma-Fuku – Yönetmen: Daniel Suberviola
The Bedspread and The Mother – Yönetmen: David Pérez Sañudo
The Letter Room – Yönetmen: Elvira Lind
The Silence of The River – Yönetmen: Francesca Canepa
The Verdict in The Case of K. – Yönetmen: Özgür Anıl
Witness – Yönetmen: Ali Asgari
***
Ulusal Kısa Film Yarışması
En İyi Film
Burada Ejderhalar Var – Philippe Machado, Hasan Dogan & Alexıs Braun, Yönetmen: Hasan Doğan
Cengiz – Haydar Taştan & Selcan Özgür, Yönetmen: Haydar Taştan
Suçlular – Laura Dahout & Serhat Karaaslan, Yönetmen: Serhat Karaaslan
Susam – Aycan Aluçlu & Hilal Şenel, Yönetmen: Sami Morhayim
Sürgünde Bir Yıl – Mehmet Öztürk, Yönetmen: Malaz Usta
En İyi Yönetmen
Cengiz – Yönetmen: Haydar Taştan
Plastik Rüya – Yönetmen: Merve Bozcu
Sıradan Bir Gün – Yönetmen: Arda Gökçe
Suçlular – Yönetmen: Serhat Karaaslan
Susam – Yönetmen: Sami Morhayim
En İyi Senaryo
Beautiful Weather – Okan Akgün, Yönetmen: Okan Akgün
Burada Ejderhalar Var – Hasan Doğan, Yönetmen: Hasan Doğan
Cengiz – Haydar Taştan, Yönetmen: Haydar Taştan
Suçlular – Serhat Karaaslan, Yönetmen: Serhat Karaaslan
Susam – Sami Morhayim, Yönetmen: Sami Morhayim
En İyi Görüntü Yönetmeni
Burada Ejderhalar Var – Arséne Desmichelle, Yönetmen: Hasan Doğan
Cengiz – Orçun Özkılınç, Yönetmen: Haydar Taştan
Plastik Rüya – Kağan Kerimoğlu, Yönetmen: Merve Bozcu
Sıradan Bir Gün – Arınç Arısoy, Yönetmen: Arda Gökçe
Suçlular – Tudor Mircea, Yönetmen: Serhat Karaaslan
Susam – Kağan Kerimoğlu, Yönetmen: Sami Morhayim
En İyi Sanat Yönetmeni
Ajotin – Chen Feng, Yönetmen: Muhammed Seyyid Yıldız
Düdük – Melisa Besnili, Yönetmen: Ege Karakurt
Burada Ejderhalar Var – Apolline Maréchaux, Yönetmen: Hasan Doğan
Plastik Rüya – Yunus İnce, Yönetmen: Merve Bozcu
Susam – Nilüfer Arlı, Yönetmen: Sami Morhayim
En İyi Kurgu
Aynı Gecenin Laciverti – Hakan Çelik, Yönetmen: Nuri Cihan Özdoğan
Bulak – Zoran Furkan Cömert, Yönetmen: Evrim İnci
Sıradan Bir Gün – Melih Kaymaz, Yönetmen: Arda Gökçe
Suçlular – Nathan Delannoy, Yönetmen: Serhat Karaaslan
Sürgünde Bir Yıl – Malaz Usta, Yönetmen: Malaz Usta
En İyi Ses Tasarımı
Ajotin – Ümit Özbek & Umut Döven, Yönetmen: Muhammed Seyyid Yıldız
Her Şey Olması Gerektiği Gibi – Cansın Ruta, Yönetmen: Onat Esenman
Sıradan Bir Gün – Resul Keleş & Ozan Hatipoğlu, Yönetmen: Arda Gökçe
Suçlular – Marian Balan, Victor Miu, Marius Leftãrache & Charli Masson, Yönetmen: Serhat Karaaslan
Sürgünde Bir Yıl – Malaz Usta, Yönetmen: Malaz Usta
En İyi Görsel Efekt
Aynı Gecenin Laciverti – Nuri Cihan Özdoğan, Yönetmen: Nuri Cihan Özdoğan
Saatler – Ecem Arslanay & Yiğit Tanel Kaçar, Yönetmen: Ecem Arslanay & Yiğit Tanel Kaçar
Kauai – Aysun Karaosman, Yönetmen: Aysun Karaosman
En İyi Makyaj
Kof – Ayşe Mutlusen, Yönetmen: Ayşe Mutlusen
Plastik Rüya – Çiğdem Uzundağ, Yönetmen: Merve Bozcu
Susam – Sami Morhayim, Yönetmen: Sami Morhayim
En İyi Film Müziği
Aynı Gecenin Laciverti – Nuri Cihan Özdoğan Yönetmen: Nuri Cihan Özdoğan
Düdük – Semhan Aydın, Yönetmen: Ege Karakurt
Kauai – Pelin Aktaş, Yönetmen: Aysun Karaosman
En İyi Başrol Oyuncusu
Cengiz – Yönetmen: Haydar Taştan
Plastik Rüya – Yönetmen: Merve Bozcu
Sıradan Bir Gün – Yönetmen: Arda Gökçe
Suçlular – Yönetmen: Serhat Karaaslan
Susam – Yönetmen: Sami Morhayim
En İyi Yardımcı Oyuncu
Belki Bir Gün Gideriz – Yönetmen: İnan Erbil
Ondan Bahsetmiyorum – Yönetmen: Ayris Alptekin
Plastik Rüya – Yönetmen: Merve Bozcu
Suçlular – Yönetmen: Serhat Karaaslan
Susam – Yönetmen: Sami Morhayim
***
Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması
En İyi Belgesel
9:16 – Yönetmen: Selin Su Kılınçarslan
Çeşme – Yönetmen: İlayda İşeri
Kül – Yönetmen: Aziz Arga
En İyi Kurmaca
Burhan – Yönetmen: Ömer Dişbudak
Mesafeler – Yönetmen: Efe Subaşı
Seaward – Yönetmen: Cudi Harman
 

Son Yazılar