Vesvese: Ülkü Oktay'dan tekinsiz kadın öyküleri

Ödüllü film senaryoları ve tiyatro oyunlarıyla tanıdığımız Ülkü Oktay’ın ilk öykü kitabı “Vesvese”, Sel Yayıncılık’tan çıktı...

Vesvese: Ülkü Oktay'dan tekinsiz kadın öyküleri
09 Kasım 2020 - 13:29

Ödüllü film senaryoları ve tiyatro oyunlarıyla tanıdığımız Ülkü Oktay’ın ilk öykü kitabı “Vesvese”, Sel Yayıncılık’tan çıktı. Okuru  varoşlarda, köylerde ve kasabaların kenar mahallelerinde karanlık bir yolculuğa çıkaran kitapta, “İçleri vesvese, içleri ölüm ve yaşam dolu; tıpkı doğa gibi” sözleriyle tarif edilen ‘tuhaf’ kadınların hikâyeleri anlatılıyor. Ülkü Oktay’ın sinemacı kimliğinin de etkisiyle, her biri yaşayan karakterlere dönüşen bu kadınlar, vesveseleri ve Anadolu’nun kadim tarihi kadar köklü kadınlık halleriyle tekinsiz ve büyülü 10 öyküde buluşuyor.

Ödüllü film senaryoları ve tiyatro oyunlarıyla tanıdığımız Ülkü Oktay’ın ilk öykü kitabı “Vesvese”, Sel Yayınları’ndan çıktı. ‘Tuhaf’ kadınların ağzından tekinsiz hikâyeler anlatan kitap, bir yandan kasvetin yayıldığı bir yandan da ince mizahın satırlarına işlediği 10 öyküden oluşuyor. 

“İçleri vesvese, içleri ölüm ve yaşam dolu, tıpkı doğa gibi…” sözleriyle tarif edilen kadınlar -annesini özleyen kız çocukları, ‘cinli bu’ denilenler, doğurduğu çocuğundan korkanlar, başının üzerinde hayali bir taşla gezenler, içinde yılanla yaşayanlar- hepsi ayrı bir nefes olup bu kitapta dile dökülüyorlar. Okuru varoşlarda, köylerde ve kasabaların kenar mahallelerinde karanlık bir yolculuğa çıkaran “Vesvese”, toplumun kendilerinden beklediği rollere sığ(a)mayan, bunun için de ‘deli’, ‘cinli' diye yaftalanıp hayatın kenarına itilen kadınların hikâyelerini sözcüklere taşırken, Ülkü Oktay’ın sinemacı yönünün de katkısıyla, bu ‘tuhaf’ kadınlar sayfalardan taşıp capcanlı karakterlere dönüşüyorlar.

Sel Yayınları’ndan çıkan ve İrfan Sancı’nın genel yayın yönetmenliği, Zarife Biliz’in editörlüğünde hazırlanan kitabın kapağı Aslı Sezer tarafından tasarlandı. “Vesvese”, kitabevlerinde 18 TL’den satışa sunuldu.

Sinema ve tiyatro bir arada
Yönetmen ve yazar Ülkü Oktay, 1980 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü’nde eğitim gördü ve Bilgi Üniversitesi’nin Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde yüksek lisansına başladı. 2007’de yazdığı “Zilo” adlı senaryosu, Gezici Festival’in düzenlediği Kars Öyküleri Kısa Film Senaryo Yarışması’nda Önder Çakar, Ümit Ünal ve Zeki Demirkubuz'dan oluşan jüri tarafından ilk 5’e seçildi. Toplam beş kısa filmden oluşan “Kars Öyküleri”, 2010 yılında tamamlandı ve dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yaptı. 2010’da  “Bacaksızlar” adlı senaryosu ile Zagreb’de düzenlenen NISI MASA Avrupa Kısa Film Senaryo Yarışması’nda Türkiye ve Avrupa birinciliklerini kazandı. Uzun yıllar Eflatun Film bünyesinde yardımcı yönetmen, yönetmen ve senarist olarak çalıştı. İlk uzun metraj film projesi “Kendi Aramızda”, 2014’te !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin Sundance Lab’ine seçilen 3 senaryodan biri oldu ve Selanik Film Festivali’nde CNC Geliştirme Ödülü’nü, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden de ilk film yapım desteği kazandı. 2019’da “Taş” adlı tiyatro oyunu Nilüfer Belediyesi ve Mitos Boyut’un birlikte düzenlediği Sahne Eseri Yazma Yarışması’nda Özel Ödül kazanırken, bu yıl “Mümkün Dünyalar” adlı oyunu ile de Kadıköy Belediyesi Ulusal Sahne Eseri Yazma Yarışması’’da ödül aldı. Bu yıl ayrıca, “Fikri’nin Vişne Bahçesi” adlı tek kişilik oyunu ile BKM, DasDas, ENKA, İKSV ve Zorlu PSM’nin birlikte düzenledikleri Ortak Yapım Projesi’ne seçilerek Zorlu PSM yapımcılığında sahnelenmek üzere 2021 takvimine girdi. Eylül sonunda Sel Yayıncılık etiketiyle yayımlanan “Vesvese” ilk öykü kitabıdır.

VESVESE
Ülkü Oktay
Sel Yayıncılık
Öykü, 68 sayfa, Eylül 2020

Genel Yayın Yönetmeni: İrfan Sancı
Editör: Zarife Biliz 
Kapak Tasarımı: Aslı Sezer 
Sayfa Tasarımı: İklime Yılmaz 
KDV'den Muaf Fiyat: 18,00 TL
ISBN: 9786057728562

“‘Hepimizin içinde bir yılan yaşarmış,’ derdi annem, son nefesimizi verdikten sonra yılan ağzımızdan çıkar, bizden topladığı hikâyeleri kovuğundan içeri fısıldarmış. Karıncalar sözcükleri tek tek kovuklardan daha derine taşırmış, çıyanlar hikâyelerin kişilerini, kırkayaklar sevincini, böcekler hüznünü, akrepler öfkesini, fareler korkusunu taşır, örümcekler de hepsini birbirine örermiş…”

Arka Kapak: Varoşlarda, köylerde, kasabaların kenar mahallerinde nefes almaya çalışan, kendilerinden beklenen rollere sığamadıkları için deli, cinli diye yaftalanan, farklılıkları nedeniyle toplumun kenarına itilen kadınlar. İçleri vesvese, içleri ölüm ve yaşam dolu, tıpkı doğa gibi…

Ülkü Oktay, ilk öykü kitabı Vesvese’de “tuhaf” kadınların öykülerini anlatıyor. Her öykü bir kadının ağzından bambaşka bir kadının yazgısını dillendirirken birbirine hiç benzemeyen karakterler, yazarın sinemacı yönünün de katkısıyla, capcanlı karşımızda beliriyor. Tekinsizlik ve kasvet satırlara sinerken ince bir mizah damarlara yürüyor. Kenarda bir çiçek açıyor, karanlık sularda balıklar yüzüyor.