"Uzun Zaman Önce" aynı anda 6 şehirde gösterimde!

Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği “Uzun Zaman Önce”, 11 Eylül Cuma günü 6 şehirde gösterime girdi.

"Uzun Zaman Önce" aynı anda 6 şehirde gösterimde!
14 Eylül 2020 - 08:16

Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği Uzun Zaman Önce”, 11 Eylül Cuma günü 6 şehirde gösterime girdi. En son, 31. Ankara Film Festivali’nde En İyi İlk Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Özgün Müzik dallarında ödüller kazanan Uzun Zaman Önce”, vicdan temasından yola çıkarak bir masumiyeti kaybediş hikâyesi anlatıyor. Yapımcılığını Cenk Özçelik ile Cihan Sağlam’ın üstlendiği, başrollerini ise Serdar Orçin, Onur Dikmen ve Nihan Okutucu Dengiz’in paylaştığı dram-gerilim türündeki film, kadın ve erkek ilişkilerinin sevgisiz tarihini aile kurumunun içinden anlamaya çalışıyor.
 
Cihan Sağlam’ın ilk uzun filmi de olan Uzun Zaman Önce”, 11 Eylül Cuma günü 6 şehirde gösterime girdi. Başka Sinema dağıtımıyla İstanbul’da 11 farklı salonda seyirciyle buluşan Uzun Zaman Önce”; Ankara’da Cinemaximum Armada, İzmir’de Alsancak Karaca, Bursa’da Cinemaximum Podyum Park, Diyarbakır’da Cinemaximum Forum ve Samsun’da Cinemaximum Piazza sinemalarında da izlenebiliyor.
 
Her festivalden oyuncularına ödüller
Cihan Sağlam’ın yazdığı, yönettiği ve kurguladığı film; geçtiğimiz hafta 31. Ankara Film Festivali’nde ulusal uzun film dalında yarışmış ve Yeşim Ustaoğlu başkanlığındaki jüri tarafından, Erkek egemen dünyanın yozlaşmış iktidar ilişkileri içinde insanın kendisi gibi olabilme halinin elinden alınmışlığını ve sevebilmenin imkânsızlığını güçlü karakterler ve tutarlı atmosferle anlatabildiği” gerekçesiyle Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü’ne değer görülmüştü. Aynı festivalden Serdar Orçin’in en iyi erkek oyuncu, Uygur Yiğit’in de en iyi özgün müzik ödüllerini aldığı film; Ocak ayında da uluslararası prömiyerini yaptığı Dublindeki Silk Road Film Festivalinde Onur Dikmen’e En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü getirmişti. Filmin geçen yıl Ekim ayında başlayan festival yolculuğunda ayrıca; Adana Altın Koza Film Festivalinden Serdar Orçin’e En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Boğaziçi Film Festivalinden de Nihan Okutucu Dengiz’e En İyi Kadın Oyuncu dallarında ödülleri bulunuyor.
 
Masumiyeti kaybediş hikâyesi
Cenk Özçelik ve Cihan Sağlam’ın yapımcılığında gerçekleşen Uzun Zaman Önce”, doğup büyüdükleri Anadolu kasabasında, taş ocağı sahibi otoriter babalarının gölgesinde yaşayan iki kardeşi ve suç ortağı oldukları cinayetin ardından yaşananları konu alıyor.
 
Suç ve kefaretin köklerini, baba ve oğul ilişkisinin çıkmazlarını, kadın ve erkek ilişkilerinin sevgisiz tarihini aile kurumunun içinden anlamaya çalışan ve vicdan temasından yola çıkarak bir masumiyeti kaybediş hikâyesini anlatan filmde, Onur Dikmen, Serdar Orçin, Nihan Okutucu Dengiz, Reha Özcan, Ümit Çırak, Esra Bezen Bilgin, Zeynep Kaçar, Sevinç Erbulak ve Murat Garipağaoğlu rol alıyor.
 
Ortak yapımcılığını Cavit Çetin Güner ve Armağan Lalenin yaptığı Uzun Zaman Önce”nin görüntü yönetmenliğini Deniz Pişkin, sanat yönetmenliği de Ufuk Özek üstlendi. Filmin Ankara’dan ödüllü müziklerinde ise; “Malafa”, “Punk Rock”, “Süpernova” gibi unutulmaz DOT oyunlarının yanı sıra, “Orman” ve “Daha” gibi Onur Saylak ve Hakan Günday projelerine yaptığı müziklerle de tanıdığımız Uygur Yiğit’in imzası bulunuyor.
 
Tiyatrodan sinemaya
1985te İstanbulda dünya gelen Cihan Sağlam, Beykent Üniversitesinde Güzel Sanatlar Fakültesinin Oyunculuk ve Sinema TV bölümlerinde çift ana dal yaparak 2011 yılında mezun oldu. İstanbul Asmalımescitte kurduğu sanat kolektifi The Club ile tiyatro kariyerini sürdüren Sağlam, 2012de Direklerarası Seyirci Ödüllerinde Genç Yetenek seçildiği Kuş Kafesi”, sinema ve tiyatro deneyimini aynı gösteriye sığdıran mobil projeleri Turist” ve Domino” başta olmak üzere, Aşk Şarkısı”, Neverland” ve Retro” gibi ses getiren birçok tiyatro oyununu yazdı ve yönetti. 2014te çektiği ve bir lise öğrencisinin hayatı ekseninde aile kurumunu sorguladığı ilk kısa filmi Kor”, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödüllerine aday oldu ve Los Angeles Türk Film Festivalinde Jüri Özel Ödülünü aldı. Çekimleri Afrikada gerçekleşen ve Engin Altan Düzyatan’ın sunduğu 10 bölümlük Sen de Tanık Ol” (2018) adlı belgesel serisini yazıp yönetti. Beykent Üniversitesinin Sinema ve Televizyon Bölümü’nde doktora programına devam eden Sağlam, yazıp yönettiği ve ayrıca kurgusunu ve yapımcılığını üstlendiği ilk sinema projesi Uzun Zaman Önce”yi 2019 yılında tamamladı.
 
UZUN ZAMAN ÖNCE
11-17 Ekim 2020, Başka Sinema
 
İSTANBUL Ataköy Cinemaximum Ataköy Plus
İSTANBUL Bakırköy Cinemaximum Marmara Forum
İSTANBUL Beyoğlu Beyoğlu
İSTANBUL Beyoğlu Pera
İSTANBUL Caddebostan Cinemaximum CKM Budak
İSTANBUL Etiler Cinema Pink Akmerkez
İSTANBUL Kadıköy Kadıköy
İSTANBUL Levent Cinemaximum Kanyon
İSTANBUL Levent Cinema Pink MetroCity
İSTANBUL Nişantaşı Cinemaximum City's
İSTANBUL Üsküdar Cinemaximum Emaar
ANKARA Cinemaximum Armada
İZMİR Alsancak Karaca
BURSA Cinemaximum Podyum Park
DİYARBAKIR Cinemaximum Forum
SAMSUN Cinemaximum Piazza
 
UZUN ZAMAN ÖNCE / LONG TIME AGO
 31. Ankara Film Festivali (Türkiye, 2019)
Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film - Cihan Sağlam
En İyi Erkek Oyuncu - Serdar Orçin
En İyi Özgün Müzik - Uygur Yiğit
8. Silk Road Uluslararası Film Festivali (İrlanda, 2020)
En İyi Erkek Oyuncu - Onur Dikmen
7. Boğaziçi Film Festivali (Türkiye, 2019)
En İyi Kadın Oyuncu - Nihan Okutucu Dengiz
29. Adana Altın Koza Film Festivali (Türkiye, 2019)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - Serdar Orçin
 
2019 | Türkiye | 119
Renkli, HD, Türkçe
Dram, Gerilim
 
Yazan ve Yöneten: Cihan Sağlam
 
Yapımcılar
Cenk Özçelik
Cihan Sağlam (CSC Film)
 
Oyuncular
Onur Dikmen (Ahmet)
Serdar Orçin (Mehmet)
Nihan Okutucu Dengiz (Sevgi)
Reha Özcan (Salih)
Ümit Çırak (Osman)
Esra Bezen Bilgin (Nergis)
Zeynep Kaçar (Nuran)
Sevinç Erbulak (Saadet)
Murat Garipağaoğlu (Vedat)
Sedat Kalkavan (Erdoğan)
 
Ortak Yapımcılar
Cavit Çetin Güner (Kuzen Film)
Armağan Lale (Filmada)
 
Görüntü Yönetmeni
Deniz Pişkin
 
Sanat Yönetmeni
Ufuk Özek
 
Kurgu
Cihan Sağlam

Müzik
Uygur Yiğit
 
Ses Kayıt
Samet Yılmaz

Cast Direktörü
Başar Dengiz
 
Gecenin bir yarısı, kasabanın uzağında bulunan köhne bir gaz istasyonundaki Mehmetin telefonu çalar. Arayan, korku ve endişe içerisindeki kardeşi Ahmettir. Hayatlarının en uzun ve karanlık gecesine adım atan iki kardeş, suç ortağı oldukları cinayetin kefaretini ödemeye hazır mıdır?