Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali evine döndü

4. ULUSLARARASI EFES OPERA VE BALE FESTİVALİ CARMEN İLE “MERHABA” DEDİ

Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali evine döndü
25 Ağustos 2021 - 20:53

EFES ANTİK TİYATRO’DA “CARMEN” BÜYÜSÜ

4. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali “Carmen”  balesiyle Efes Antik Tiyatro’da başladı.  Efes Antik Tiyatro Georges Bizet'in "Carmen" operası müziği ile ilk kez ve orijinal bir koreografiyle oluşturulan iki perdelik Carmen balesine sahne oldu. Festivalin ilk etkinliğine çok sayıda sanatsever katıldı. 

Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali evine döndü. Antik çağın en büyük tiyatrolarından biri olan Efes Antik Tiyatro’nun büyüleyici atmosferinde gerçekleşen Carmen Balesi sanatseverler tarafından büyük beğeni ile izlendi. Temsili izleyenler arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) Müdürü Aydın Uştuk ve İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta da vardı.  

Tulio Gagliardo'nun müzik düzenlemesini üstlendiği ve rejisör-koreograf Carlos Vilan'ın klasik bale ile flamenkoyu harmanladığı eserde, Burcu Olguner "Carmen", Boğaçhan Bozcaada "Don Jose" ve Çağın Hazar Özideş "Escamillo" olarak eserin başrollerini sahneledi.

Librettosu romantizm akımının önde gelen yazarlarından Prosper Merimee’ye ait olan eser, İspanya’nın Sevilla kentindeki bir tütün fabrikasında çalışan asi güzel Carmen’in Don  Jose ve Escamillo ile yaşadığı gelgitli ve kural tanımaz aşk ilişkisini anlatıyor.

Sponsorluklarını İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi, Efes Selçuk Belediyesi, Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile Konak Best Western Hotel üstlendiği festival 26 Ağustos günü Prag Devlet Opera ve Balesi ile İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının katılımıyla gerçekleşecek “Prag Ensemble” Konseri ile devam edecek. Büyük beğeni toplayan Carmen Balesi ise 28 Ağustos günü tekrar seyirci ile buluşacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dokuz Eylül Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı
Dokuz Eylül Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı Açılış...
Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nde yıkım çalışmaları hızla devam ediyor
Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nde yıkım çalışmaları hızla...