Ülkemize gelen turistin kişi başı girdisi en az 1000 USD olmalı

Aida Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Adviye Bergemann: Ülkemize gelen turistin kişi başı girdisi en az 1000 USD olmalı

Ülkemize gelen turistin kişi başı girdisi en az 1000 USD olmalı
06 Kasım 2019 - 11:37

Aida Turizm Yönetim Kurulu Başkanı ve Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Derneği (USTUD) Kurucusu ve Başkanı Adviye Bergemann 2019 yılının turizm için güzel bir sene olduğunu, ocak-eylül döneminde, geçen seneye kıyasla yüzde 15'lik bir artış yakalandığını dile getirdi. Bergemann, 5 sene önce hayata geçirdiği LuxinTurkey platformuyla, Türkiye'yi yurt dışına lüks turizmi kapsamında daha fazla tanıtmayı ve dünyanın üst gelir grubuna sahip turistlerini ülkemize çekmeyi amaçlıyor.

Adviye Bergemann Türkiye’ye katma değeri yüksek turisti getirmek ve bu turistlerin ülkemizde daha fazla para harcamasını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. 17 sene önce Türkiye’de lüks turizmi başlatmak amacıyla Aida Turizm şirketini kuran ve 33 yıldır turizm sektörünün içinde olan Adviye Bergemann, 5 sene önce LuxinTurkey platformunu oluşturdu. Bu platform ile ülkemizi yurtdışında lüks turizmi kapsamında tanıtmayı, gelir ve harcama düzeyi yüksek daha fazla turisti ülkemize çekebilmeyi amaçlayan Bergemann, 2019 yılının turizm için güzel bir sene olduğunu, ocak-eylül aylarında geçen seneye kıyasla yüzde 15’lik bir artışın gerçekleştiğini söylüyor. Lüks turizmde Türkiye, Rusya, Kazakistan ve Rusça konuşan ülkeler ile Avrupa ve Güney Amerika’dan çok talep alıyor. Özellikle de son yıllarda yükselen trend Çin ön plana çıkıyor.

Günlük harcama kapasitesi 1000 dolar ve üzerinde olan kişiler lüks turist kapsamına giriyor. Türkiye’nin turist başına elde ettiği gelirin ise 650 dolar civarında olduğunu söyleyen Bergemann şunları kaydediyor: “Turizm Bakanlığı eylül ayında açıkladığı Turizm Strateji Planı’nda, 2023 yılı için 75 milyon turist, 65 milyar dolar girdi hedeflendiğini belirtti. Hesaplandığında turist başı gelirin 866 dolar gibi bir rakama tekabül ettiğini görüyoruz. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün yayınladığı istatistiğe göre dünya turizm girdisi ortalama kişi başı 1032 dolar. Ortalama böyle iken bizim 866 dolar hedeflememiz üzücü. Akdeniz'de en büyük rakibimiz İspanya. İspanya'da bu rakamlar 1100 doların üstünde, yani biz en yakın rakibimizden oldukça düşük, neredeyse yarısı bir turizm gelirine sahibiz. Daha da enteresanı, İspanya'daki 5 yıldızlı otel sayısı sadece Antalya'daki 5 yıldızlı otel sayısının yarısı kadar. Ülkemizin kaynakları çok zengin. Doğru strateji ve pazarlama ile ülkemize katma değeri yüksek müşteriyi getirebiliriz. Kişi başı girdinin en az bin dolar olması gerektiğini düşünüyorum. Başkanı olduğum Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Derneği ve LuxinTurkey platformu ile Türkiye'yi lüks anlamda daha çok tanıtmak ve bu bağlamda daha fazla turisti de Türkiye'ye çekmek üzerine çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Paydaşlar el ele verdiğinde çok daha fazla ses getiren organizasyonlar ve faaliyetler yapabiliyorsunuz.”

Adviye Bergemann USTUD olarak dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na ilgiyi çekmek ve böylesine eşsiz bir yapının bu topraklarda olduğunun altını çizmek amacıyla bir proje başlattı. Mayıs 2020’de Efes Antik Kenti’nde gerçekleştirilecek gala yemeği ile “Artemis Tapınağı”nın çevre düzenlenmesi ve dünya standartlarında bir ziyaretçi merkezine kavuşması için fon sağlanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, 100 Günlük Çalışmalarını Değerlendirdi
Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, 100 Günlük Çalışmalarını...
Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş Hayatını Kaybetti
Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş Hayatını...