Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Avrupalı dinleyicilerle buluşacak

TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI BU YIL TÜRKİYE VE AVRUPA’DA TOPLAM 9 KONSER VERECEK...

06 Temmuz 2019 - 19:01

Sabancı Vakfı’nın kurulmasına öncülük ettiği ve Ana Destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO) genç müzisyenleri klasik müzik severlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin pek çok şehrindeki 12 konservatuvarda gerçekleştirilen seçmeleri kazanan 76 genç müzisyen, bu yıl Şef Cem Mansur’un sanat yönetmenliğinde 8 – 23 Temmuz tarihleri arasında Sabancı Üniversitesi’nde kampa giriyor.

Türkiye’deki yüzlerce genç müzisyeni Türkiye ve dünyadan dinleyicilerle buluşturan orkestra 13. yılında da keyifli bir konser maratonuna hazırlanıyor. Kamp süresince Şef Cem Mansur ile birlikte Amerikalı flüt sanatçısı ve eğitmen James Lyman ile Türkiye’nin başarılı keman ve viyola virtüözlerinden Atilla Aldemir tarafından eğitim ve provalar yürütülecek.

Orkestranın konser programı 21-22 Temmuz tarihlerinde İş Sanat Konser Salonu’nda gerçekleşecek iki İstanbul konseriyle başlıyor. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası İstanbul konserlerinde, ulusal ve uluslararası birçok yarışmada aldığı derecelerle dikkat çeken Türk piyanist Gökhan Aybulus’a eşlik edecek. Uluslararası festivallerin yanı sıra Türkiye’de de pek çok konser veren sanatçı, dünyaca ünlü sanatçılarla konserler vererek adından söz ettirdi.

Sicilya’da Kamp Devam Edecek

24 Temmuz’da Berlin’de Young Euro Classic Festival konseriyle yurtdışı turnesine başlayacak orkestra, Berlin konserinde solist Gökhan Aybulus’a bir kez daha eşlik edecek. TUGFO 2019 Berlin konseri, dünyanın önde gelen kültür-sanat kanallarından Deutschlandfunk Kultur radyosu tarafından kaydedilecek ve Avrupa Yayın Birliği tarafından paylaşılacak. Almanya’dan sonra İtalya’ya geçecek olan orkestra, Sicilya’da 26 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında bir yandan konserlerine devam ederken bir yandan da prova ve eğitimlerini sürdürecek. Orkestra, Sicilya konserleri kapsamında; 27 Temmuz ve 3 Ağustos’ta Palermo’da, 28 Temmuz’da Bagheria’da, 31 Temmuz’da Castellmare del Golfo’da, 1 Ağustos’ta Marsala’da ve son olarak 4 Ağustos’ta Corleone’de verecekleri toplam 6 konserle Avrupa turnesini tamamlayacak. 27 Temmuz Palermo konserinde piyanonun dâhisi olarak adlandırılan İvo Pogorelich solist olarak sahneye çıkacak. Orkestra ayrıca, 31 Temmuz’da Castellmare del Golfo ve 3 Ağustos’ta Palermo konserlerinde, genç yaşta ödüllerle yeteneğini ortaya koyan Rus piyanist Sofia Vasheruk’a orkestra eşlik edecek.

Türk Bestecinin Eseri Avrupalı dinleyicilerle buluşacak

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası bu yıl Türk besteci Füsun Köksal’ın “Silent Echoes II” eserini dinleyicilerle buluşturacak. Orkestranın bu yıl repertuvarında Wagner, Beethoven, Çaykovski, Rahmaninof, Prokofiev ve Weber‘in de eserleri de bulunuyor.

 

Kaynak: desibelajans.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Nikahlarda normalleşme süreci
Nikahlarda normalleşme süreci
Ömer Niziplioğlu: Türkiye turizmden hak ettiği payı alamıyor!
Ömer Niziplioğlu: Türkiye turizmden hak ettiği payı alamıyor!