Türkiye’den Amerika’ya uzanan bir başarı öyküsü...

Türkiye’den Amerika’ya uzanan bir başarı öyküsü...

Hamdi Ulukaya, TED Konferansı’nda konuştu: İlk üç yıl yoğurt kutularına kendi telefon numaramı yazdım

01 Haziran 2019 - 18:26

Türkiye’den Amerika’ya uzanan başarı öyküsü ile ABD’nin önde gelen girişimcilerinden gıda markası Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya, 2019 TED Konferansı’nın açılışında ilham veren bir konuşma yaptı. Amerika’da son 10 yılda en hızlı büyüyen şirketlerden Chobani’yi kurma yolculuğunu anlatan Ulukaya, “CEO’lar yönetim kurullarına değil, müşterilerine hesap vermeli. İlk üç yıl Chobani’nin kutularına kendi telefonumu yazdım. Bu telefon görüşmelerini pusula olarak kullandım” sözleriyle CEO’lara mesaj verdi.

Kanada’nın Vancouver kentinde, “Bizden Daha Büyük” temasıyla gerçekleştirilen TED 2019’un açılışında konuşan Hamdi Ulukaya, CEO’ların gündemlerini değiştirmesi gerektiğini vurguladı. Ulukaya, “CEO’ların son 40 yıldır süregelen gündem maddelerini değiştirme vakti geldi. Bizim artık, yalnızca hissedarlara hesap veren ve tek odak noktası kârlılık olan bir yönetim biçimini benimseyen CEO’lara değil, ‘insan’ı merkeze alan anti-kahramanlar gibi Anti-CEO’lara ihtiyacımız var. Önce ‘çalışanlar’ diyen, cam kulelerinden çıkıp çalışanlarıyla omuz omuza veren yöneticiler dünyayı değiştirebilir. Topluma olan sorumluluğunu bilen, dünyanın sorunlarına karşı taşın altına elini koyarak çözümün bir parçası olmaya niyetlenen ve toplumun bir öğesi gibi hareket edebilen CEO’lar fark yaratacaktır. Son olarak, tüketiciler olarak her biriniz bir şeyleri değiştirme gücüne sahipsiniz. Demek ki CEO’lar, yalnızca yönetim kurullarına değil, asıl tüketicilerine karşı sorumludur” şeklinde konuştu.

“Yatırımın değil iyiliğin getirisi”

CEO’lar çalışanları ve toplumu her şeyin önünde tutarak “yatırım getirisi” yerine “iyiliğin getirisi”ne odaklandığında şirketlerin dünya için fark yaratabileceğine inandığını belirten Ulukaya, “İşte o zaman daha tutkulu çalışanlara ve bizi destekleyen bir topluma sahip olabileceğiz. Böylece maksimum kârdan ziyade, gerçek zenginliğe ulaşabileceğiz.” dedi.

Hamdi Ulukaya’nın TED konuşmasını dinlemek için: https://www.ted.com/talks/hamdi_ulukaya_the_anti_c...

Kaynak: goodworks.com.tr
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İnci Sözlük ve Uludağ Sözlük Satıldı!
İnci Sözlük ve Uludağ Sözlük Satıldı!
İş ve okul stresi diş sıkmaya neden olur mu?
İş ve okul stresi diş sıkmaya neden olur mu?