<
Türk Kızılay İzmir Şubesi Olağan Genel Kurulunu...
Reklam

Türk Kızılay İzmir Şubesi Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirdi

Yeni dönemde de Şube Başkanı Kerem Fahri Baykalmış...

16 Şubat 2019 - 21:52

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı sivil toplum kuruluşlarından olan Türk Kızılay’ın ülke genelindeki şubeleri Olağan Genel Kurullarını yapmaya başladı. Bunlardan biri de Türk Kızılay İzmir Şubesi oldu. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın da katıldığı Genel Kurul’da mevcut Şube Başkanı Kerem Fahri Baykalmış güven tazeledi.

İzmir Şubesi Olağan Genel Kurulu’na Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra Genel Sekreter Hüseyin Can ve Genç Kızılay Başkanı Emre Koç katıldı. Büyük bir katılım ve destekle gerçekleşen Genel Kurulda mevcut Şube Başkanı Kerem Fahri Baykalmış güven tazeledi. Demirel, önümüzdeki 3 yıl da Kızılay’ın şube başkanlığı görevini yürütecek. Şubenin Yönetim Kurulu ise Ahmet Serdar Anlaş, Yücel Tekin, Mehmet Nezir Baltaş, Hakan Yıldız, Tansu Kaya, Erhan Cantürk isimlerinden oluştu.

Programa katılan Genel Başkan Kınık, yaptığı konuşmada, “Dünyanın pek çok ülkesinde yardım faaliyeti yürütüyoruz. Sadece geçen yıl yaklaşık 40 ülkeye yardım götürdük. 23 milyon insana ulaştık.” dedi. Kızılay'ın bir merhamet yürüyüşü, yüce gönüllü bir hareket olduğunun altını çizen Kınık, "Her gün yaklaşık 30 bin insan silah zoruyla, ölüm korkusuyla evini barkını terk etmek zorunda. Her yıl yaklaşık 6 milyon yavrumuzu 5 yaşına varmadan ishal, kızamık gibi önlenebilir sebeplerden dolayı kaybediyoruz. 1,5 milyar insan günlük 2 doların altında bir gelirle yaşamak zorunda. Paylaşma olmayınca, başkasının derdiyle dertlenme olmayınca acılar büyüyor. Kavgalar, düşmanlıklar artıyor. Bunlar savaşa sebep oluyor. Bugün dünyada 40 aktif savaş var. İklim değişiklikleri, küresel paylaşımdaki adaletsizlikler, insanlığın tamahkârlıkları, acıları artırıyor. İşte bizler hem Türk Kızılayı olarak hem de uluslararası Kızılay ve Kızılhaç hareketi olarak dünyadaki bu acıları dindirmeye, daha yeni acılar oluşmasın diye insanı ve toplumu güçlendirmeye çalışıyoruz."

Öğrenciler ve ailelerine eğitim vazifelerinin toplumun her ferdine güvenli yaşam kültürünü aşılamak olduğunu dile getiren Kınık, Kızılay olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile yapmış oldukları protokolle yaklaşık 18 milyon öğrenciye ve ailelerine ilk yardım, afet bilinci ve sağlığın korunmasına dair eğitimler verileceğini ifade etti. Kınık, "Bu çerçevede okullarımız güven yuvası haline gelecek. Okullarımız olağanüstü durumlarda, krizlerin yönetileceği merkezler haline gelecek" dedi.

Kızılay olarak insanı ve toplumu güçlendirecek, onlara iş, hanelerine gelir kazandıracak bir model üzerinde çalıştıklarını dile getiren Kınık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Teşvik edici yeni bir modelle üretim değer zincirleri oluşturarak insanlarımıza meslek kazandırarak onların kendi işlerini kurmalarını sağlayacağız. Finansman ve kredi vererek, üretimlerine eşlik ederek onların yoksulluktan uzaklaştırılmasını ve yardıma muhtaç halden yardım edebilir hale gelmesini hedefliyoruz. Bu çerçevede Şırnak ve Hakkari'de genç kızlarımız ve kadınlarımız üzerinden başlattığımız bu ekonomik güçlendirme hareketini ülke genelinde yaygınlaştıracağız. Türkiye'de 2030 yılına kadar yardıma muhtaç insanın kalmamasını hedefliyoruz."

Türk Kızılay İzmir Şubesi yeni yönetim kuruluna da başarılar dileyen Kınık, Genel Merkez olarak her türlü desteği vereceklerini sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TESK Genel Başkanı Palandöken: AVM’ler Ramazan'ı haksız fırsata çevirdi
TESK Genel Başkanı Palandöken: AVM’ler Ramazan'ı haksız...
Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası başladı
Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası başladı