Türk Eğitim Vakfı ve LİYAKAT "Askıda Kariyer" İçin Bir Araya Geldi

Türk Eğitim Vakfı (TEV) İzmir Şubesi ve Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği (LİYAKAT) iş birliğinde hayata geçirilen eğitim ve sosyal sorumluluk projesi “Askıda Kariyer” ile üniversiteli gençlere maddi ve mesleki destek verilerek geleceklerini şekillendirilmelerine yardımcı olunması hedefleniyor...

Türk Eğitim Vakfı ve LİYAKAT "Askıda Kariyer" İçin Bir Araya Geldi
02 Aralık 2019 - 21:36

İzmir’in eğitim ortak paydasında buluşan iki önemli sivil toplum kuruluşu Türk Eğitim Vakfı (TEV) İzmir Şubesi ve Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği (LİYAKAT) “Askıda Kariyer” adlı yeni bir eğitim ve sosyal sorumluluk projesi başlattı. Projenin tanıtım toplantısı geniş katılımla Mövenpick Otel’de yapıldı. Askıda Kariyer Projesi ile hukuk, mühendislik, sağlık bilimleri ve idari bilimler alanında eğitim gören maddi imkânı kısıtlı öğrencilerin, açılan burs fonu ile maddi olarak desteklenmelerinin yanında mesleki gelişimlerine katkıda bulunarak, iş hayatlarına donanımlı bir şekilde hazırlanmaları hedefleniyor.

Düzenlenen toplantıda, Askıda Kariyer’e ilham kaynağı olan mezun TEV bursiyerlerinden Çağla Tokkuzun projeyi anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Toplantıda Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel, Prof.Dr. Ünal Aydın, Toyo İnk Ceo’su Yakup Benli, Norm Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Uysal, Avukat Didem Özkardeş, TEV İzmir Şube Onursal Başkanı Levent Sarıgözoğlu, Peryön Ege Bölge Şube Başkan Yardımcısı Ece Süeren Ok Opr. Dr Cem - Çiğdem Karas da deneyimlerini paylaşarak sonuna kadar projenin destekçisi olacaklarını söylediler.

‘’Bu projenin Türkiye’nin projesi haline geleceğine inanıyorum’’

TEV İzmir Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Gülnur Soybayraktar “ Türk Eğitim Vakfı İzmir Şubesi olarak Liyakat Derneği ile birlikte oluşturduğumuz bu proje İzmir için ayrı bir gurur kaynağı. Sizlerin de desteği ile bu projenin Türkiye’nin projesi haline geleceğine inanıyorum” diye konuştu.

Altı aylık yoğun bir ekip çalışması ile bugünlere geldiklerini belirten Liyakat Yönetim Kurulu Başkanı Berkay Eskinazi ise, “Ümit ediyoruz ki bütünüyle sürdürebilir esasını hedef aldığımız Askıda Kariyer Porjesi ile nice tohumlar yeşertelim, gençlerimiz kazansın, eğitim kazansın ve Türkiye kazansın” dedi.

“Projenin emrindeyiz”

Askıda Kariyer’in paydaşı olan TEV ve Liyakat’a böyle bir projeyi hayata geçirdikleri için teşekkür eden Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önce mimar, sonra belediye başkanıyım. Severek icra ettiğim ve geçmişe dair en ufak bir pişmanlık duymadığım bir mesleğim var. Mesleğim, belediye başkanı olduğum dönemde de yol göstericim oldu. Askıda Kariyer, çok önemli bir proje ve biz bu projeye her türlü desteği vermeye hazırız. En güzel yatırım, gençlerin iyi bir eğitim almaları. Bizim en büyük hedefimiz gençlerimizi çağdaş akılla, Atatürk ilke ve inkılaplarıyla geleceğe hazırlamak.”

İzmir Barosu’nun eğitime verdiği destekleri anlatan Baro Başkanı Avukat Özkan Yücel ise şunları söyledi: “Çocuklarımıza yaşanabilir bir ülke bırakmak için mücadele ediyoruz. Bunun yolu ancak çağdaş beyinler yetiştirerek olacaktır. Desteklerimizi çoğaltarak devam ettirmeyi istiyoruz. Gençlerimize daha iyi bir ülke armağan edebilmek için taşın altına elimizi sokacağız.”

Toplantıda söz alan TEV İzmir Onursal Başkanı Levent Sarıgözoğlu, “En büyük mentorum babamdı. İşyerinde sadece mesleki yönden bir çalışma değil, babamın çalışanlarına davranışlarını izledim. Mesleğe yeni başlayanlara daha toleranslı davranırdı. Ben de bu tavrı iz bıraktı. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bir vakıf kurarak meslek eğitim merkezi ve teknik lise açtık. 12 öğrencimize koçluk yapmaya başladım. Askıda Kariyer Projesi’nde de sonuna kadar ben de varım” dedi.

“Göreve davet ediyorum”

Projenin ilham kaynağı olan TEV mezunlarından Çağla Tokkuzun, avukatlık mesleğini nasıl seçtiğini anlattı. Mentorluk desteğinin önemine değinen Tokuzun, “Adalet Meslek Yüksekokulu’nu kazandım. Dikey geçişle hukuk okudum. Hedefimi bu süreçte kaybetmememin en büyük sebebi mentorluk desteği görmemdi. Mentorlar projemizin ana karakteri. Bursiyerlerle bilgi ve tecrübelerini paylaşacaklar. Bu konuda destek olmaları gerektiğini düşünüyor ve kendilerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Projenin yapılacağını duyduğunda heyecanlanarak projenin her aşamasında olmak istediğini ve bunu ilettiğini belirten Tokuzun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dört yıl aradan sonra TEV ile işbirliği yapmak çok güzel. Bireysel çabalarla etrafıma anlatmaya çalıştığım bu meslek öncesi hazırlığımın, TEV ve Liyakat ile birlikte projeye dönüşmüş olduğunu görmekten gurur duyuyorum. Maddi destekten çok mesleki tecrübe desteğinin altının daha fazla çizilmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’de gençler puanı neresi yeterse orayı ya da İzmir veya İstanbul’u hedefliyor. Kariyer planları mezuniyeti bekliyor. Örnek alabilecekleri bir rol model yok… Bu proje ile asıl hedefimiz, gençlere kapıları kapalı olan meslek büyüklerini sahaya davet etmek. Herkesi göreve davet ediyorum.”