Turcas Petrol'ün 2021 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı

Turcas Petrol’ün 2021 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı: "Turcas Petrol 2022 yılında operasyonel ve finansal performansını iyileştirmeye devam edecek"

Turcas Petrol'ün 2021 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı
12 Mayıs 2022 - 11:56
Turcas Petrol A.Ş.’nin 2021 mali yılına ilişkin Olağan Genel Kurul Toplantısı 11 Mayıs Çarşamba günü Şirket Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Turcas Petrol A.Ş. CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy, “Fırsat ve risklerin iç içe geçtiği bu dönemde, Türkiye’nin yüksek değer yaratan “Enerji Odaklı Yatırım Şirketi” vizyonumuza sadık kalarak, hedeflerimize ulaşmak için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürdük. Akaryakıt ve elektrik sektöründe faaliyet gösteren tüm iştirak operasyonlarımızda güçlü bir performans sergiledik.  2022 ilk çeyrekte de bu durum devam ediyor. Uzun vadeli ve sağlam uluslararası ortaklıklarımız, girişimci ve yenilikçi ruhumuzu yansıttığımız yatırımlarımız ile ülkemize değer katmaya devam edeceğiz” dedi.

Turcas Petrol’ün 2021 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, Turcas Petrol A.Ş. CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Timuçin Tecmen, üst yönetim ve hissedarların katılımıyla Şirket Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıda; 2021 yılı faaliyet dönemine ait Finansal Tablolar, Bağımsız Denetim Kuruluşu Raporu ve Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu değerlendirildi. 2021 yılına ait finansal tabloların görüşülerek onaylandığı toplantıda ayrıca 2021 yılına ilişkin kâr payı dağıtılmamasına yönelik karar da verildi.

“Ülkemize yeni bir doğrudan yabancı sermaye girişi sağladık” 
Toplantının en önemli gündem maddelerinden birinin Turcas Kuyucak Jeotermal Enerji Santrali’nin satışı olduğuna dikkati çeken Turcas CEO’su Batu Aksoy, “Turcas olarak enerji odaklı yatırım vizyonumuz ile şirket tarihimiz boyunca pek çok birleşme ve satın alma gerçekleştirdik. Son olarak; bildiğiniz gibi Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Santrali’ndeki tüm hisselerimizi Fransız menşeli Albioma’ya devrettik. Türkiye’ye uzun vadeli ve doğrudan yabancı sermaye yatırımı getirilmesine vesile olmaktan memnuniyet duyuyoruz.  Bu satış işlemi sayesinde Turcas Petrol’ün konsolide finansal borçluluğunu da önemli seviyede azaltarak bu konudaki stratejimizi başarıyla uyguladık.”

“2021’de pazar liderliğimizi koruduk” 
91 yıllık geçmişe sahip Turcas Petrol’ün tüm operasyonlarında ve iştiraklerinde güçlü performans sergilediğinin altını çizen Turcas CEO’su Batu Aksoy konuşmasına şöyle devam etti: “Turcas olarak; akaryakıt ve madeni yağlar sektöründeki iştirakimiz Shell & Turcas Petrol’de, Türkiye çapında 1.150’yi aşkın Shell markalı istasyon ağı, akaryakıt terminalleri, madeni yağ üretim ve pazarlama faaliyetleri ile 2021 yılında 55,5 Milyar TL net satış hasılatına ulaştık. Bu sayede sadece enerji sektörünün değil, Türkiye ekonomisinin önde gelen şirketleri arasındaki yerimizi korumaya devam ettik. Derince Madeni Yağ Fabrikamızdan 60’tan fazla ülkeye ihracat yaptık. Shell & Turcas; 2021 sonu itibariyle EPDK verilerine göre istasyonlardan direkt yapılan akaryakıt satışlarında %19,1 ile pazar liderliğini korudu. 2022 ilk çeyrekte de bu performans yükselerek devam etmektedir. Elektrik üretimi alanında ise 2021 yılında zorlu piyasa şartlarına rağmen kendi tarihimizin en yüksek yıllık üretim miktarına ulaşarak ulusal enerji sistemine 4,4 Milyar kWh elektrik temin ettik. Emre amadeliğin kritik öneme sahip olduğu bu dönemde 800 MW kurulu gücündeki Denizli Kombine Çevrim Elektrik Santralimiz, ülkenin artan elektrik ihtiyacının sağlanmasında önemli bir pay sahibi olmaya devam etti.” 
 
Lale Ergin’in görev süresi 3 yıl daha uzatıldı
Turcas Petrol A.Ş.’de 2020’den bu yana Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Lale Ergin’in görev süresinin uzatılmasına yönelik oylamanın da gerçekleştirildiği toplantıda; Lale Ergin’in Yönetim Kurulu üyeliğinin bağımsız üye statüsünde üç yıl daha uzatılmasına karar verildi. Ayrıca, görev süresi sona eren diğer Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de görev süreleri üç yıl daha uzatılarak Turcas Petrol A.Ş. Yönetim Kurulu üyelerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemiş oldu.

“Tüm paydaşlarımıza ve hissedarlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.”
Turcas CEO’su Batu Aksoy sözlerine şunları ekledi: “2021’de elde ettiğimiz sonuçları daha yüksek hedeflerimize ulaşmakta sadece bir basamak olarak değerlendiriyor; ülkemize katma değer sağlayacak yatırımları hayata geçirme yolculuğumuzda büyük bir özveri ile çalışan değerli çalışma arkadaşlarımıza, bu yolculukta bizlere eşlik eden ve güvenen iş ortaklarımıza ve tüm hissedarlarımıza şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, 100 Günlük Çalışmalarını Değerlendirdi
Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, 100 Günlük Çalışmalarını...
Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş Hayatını Kaybetti
Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş Hayatını...