TENCEL™ ile Çevre Dostu Kıyafetler!

TENCEL™ ile Çevre Dostu Kıyafetler!

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Lenzing Türkiye&Orta Doğu ve Afrika Pazarlama İletişim&Markalama Müdürü Miray Demirer Acar, “Sürdürülebilir modayı benimseyen tüketicilere kıyafetlerinde çevre dostu seçimler yapmanın gönül rahatlığını yaşatmayı hedefliyoruz” dedi.

04 Haziran 2019 - 18:54

Her yıl üretilen kıyafetlerin yaklaşık %80’inin çöpe gittiği dünyamızda, doğaya saygılı ve sürdürülebilir üretim, tüketicilerin her zamankinden daha fazla ilgisini çekiyor. Hem üreticilerin hem de tüketicilerin sorumluluk alması gereken bu süreçte, çevre konusunda farkındalığı artan kişiler yiyeceklerini, kullandıkları tüm malzemeleri ve giysilerini de özenle seçiyor. Tüketicilerin bu taleplerine daha fazla dikkat eden ve sürdürülebilir dünyaya katkı sunmak isteyen şirket ve markalar da, çevre dostu üretime yöneliyor. Bu alanda öncü çalışmalar gerçekleştiren şirketlerden biri de Lenzing Grubu. Sürdürülebilirlik gözetilen ormanlık alanlardan elde ettiği ağaç ham maddesi ile botanik kökenli elyaflar üreten Lenzing; üretim aşamasında kullanılan suyun yüzde 99’una varan kısmını geri kazanıyor. Lenzing yetkilileri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla şirketin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Miray Demirer Acar: Çevre dostu modayı benimseyen tüketicilere fayda sağlıyoruz

Lenzing Türkiye&Orta Doğu ve Afrika Pazarlama İletişim&Markalama Müdürü Miray Demirer Acar, “Eco-fashion günümüzde trend olmaktan çıkarak çevreye duyarlı tüketicilerin yaşamının bir parçası olma yolunda ilerliyor. Lenzing olarak biz de TENCEL™ botanik kökenli elyaflarımız ile sürdürülebilir modayı benimseyen tüketicilere kıyafetlerinde çevre dostu seçimler yapmanın gönül rahatlığını yaşatmaya çalışıyoruz. Moda severlerin yapmaları gereken ise kıyafetlerinin iç etiketlerini okuyarak bilgi sahibi olmak” dedi.

Kıyafet seçimlerinde çevreye duyarlı seçimler yapmak isteyen ancak ne yapmaları gerektiği konusunda kendilerine yol gösterilmesini bekleyen bir grup tüketici olduğunu belirten Miray Demirer Acar, “’Make It Feel Right’ adı altında tüketiciyi bilinçlendirmeyi hedefleyen bir platform yarattık. Web sitesine giren tüketiciler, kıyafetlerinde hangi içeriğin iyi veya kötü olduğu kararını kendileri verebilecek. Aynı zamanda dünya üzerinde sürdürülebilir modayı benimseyen birçok kanaat önderi ve tasarımcının da görüşlerine bu platformdan ulaşabilecekler. Çevreyi korumak ve gelecek nesillere yaşanabilecek bir dünya bırakabilmek için her kişinin ufak bir adımı yeterli. Bazen içeriğine bakarak tercih ettiğiniz bir kıyafet buna vesile olabilir” diye konuştu.

Doğada çözünür, gübreleşebilir özelliğe sahip TENCEL™ botanik kökenli elyaf

“TENCEL™ elyafları doğal bir ham madde olan ağaçtan elde edildiği için doğaya tekrar karışabiliyor ve gübreleşebiliyor. Yani doğadan aldığımızı tekrar doğaya döndürüyoruz. Bunu yaparken de sürdürülebilir üretim prosesleri ile kullandığımız su ve kimyasalları geri dönüştürerek çevreye duyarlı bir yol izlemeye gayret ediyoruz” şeklinde sözlerini sürdüren Acar, tüketicilerin artık seçtikleri kıyafetlerin nerede, nasıl yapıldığına kadar tüm detaylara hakim olmak istediklerini ve sosyal medyada büyük ilgi gören #whomademyclothes kampanyasının tekstil sektöründe hemen herkesi duyarlılığa çağırdığından bahsetti. Acar ayrıca, üründeki elyafı tespit ederek tam şeffaflık ve izlenebilirliği sağlamak amacıyla geliştirdikleri teknolojileri ileriye taşımak amacıyla Hong Kong merkezli teknoloji şirketi TextileGenesis™ platformuna katıldıklarını ifade etti.

Hale Saraçoğlu: “Bitmiş ürünün içindeki elyafı tanıyabiliyoruz!”

Lenzing Türkiye İş Geliştirme ve Pazarlama Departmanı Müdürü Hale Saraçoğlu ise viskon tedariğinde şeffaflığın önemine vurgu yaparak, “Bir elyafın üretim şekli ya da ham maddesinin nereden geldiği konusunda bilgi verebilmek için, önce o firmanın kendi elyafını mamul içerisinde tanıyabilmesi gerekir. Böylece tam takip edilebilirlik sağlanabilir. Biz de 2017 sonbaharında lanse ettiğimiz LENZING™ ECOVERO™ viskon elyafımızda bunu yaptık. Elyafı iplik, kumaş ve bitmiş mamul halindeyken tanıyabiliyor ve sertifikalandırabiliyoruz. Elyafımızın ham maddesi olan ağacı da, yalnızca sertifikalı ve sürdürülebilirlik gözetilen ormanlık alanlardan tedarik ediyoruz” şeklinde konuştu.

Üretimde kullanılan suyun yüzde 99’a varan geri kazanım!

Lenzing’in dünya elyaf üretiminin yüzde 6,2’sini oluşturan botanik kökenli elyaf ürettiğinin altını çizen Saraçoğlu, “Elyaf pazarının yaklaşık yüzde 64’ünü petrol bazlı sentetik elyaflar oluşturuyor, bunu pamuk takip ediyor. Botanik kökenli elyaf grubu ise yüzde 6,2’lik bir bölümü kapsıyor ve biz de Lenzing olarak bu grupta yer alan viskon, modal ve lyocell elyaflarını üretiyoruz. Viskon üretimi eğer gerekli önlemler alınmazsa ve dikkat edilmezse çevreye olumsuz etkileri olabilecek bir üretim şeklidir. Biz Lenzing olarak tüm elyaflarımızda çevreye duyarlı bir üretim süreci gözetiyoruz. Son olarak, Lenzing ECOVERO™ Viskon elyaflarımız Avrupa Birliği tarafından EU Ecolabel ile sertifikalandırıldı. EU Ecolabel, çevresel mükemmelliği benimseyen bir sertifika ve Avrupa Birliği tarafından çok yüksek çevre standartlarını gözeten firmalara veriliyor. Lenzing ECOVERO™ aynı zamanda, dünyada elyaf sektöründe bu sertifikaya layık görülen ilk ve tek marka. Lenzing ECOVERO™ Viskon elyaf üretimimizde jenerik viskona göre yüzde 50 daha az gaz emisyonu ve su tüketimi sağlıyoruz. Kapalı döngü olarak gerçekleşen TENCEL™ Lyocell elyafın üretiminde ise su ve çözücü maddenin geri kazanımı yüzde 99’u buluyor” açıklamasında bulundu.

Kaynak: excel.com.tr
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Merhum Başbakan Adnan Menderes kabri başında anıldı
Merhum Başbakan Adnan Menderes kabri başında anıldı
Op. Dr. Evrim Uçkunkaya: Cebinizdeki ‘‘Küçük Enerji Santralleri‘‘ İle Güzelleşin!
Op. Dr. Evrim Uçkunkaya: Cebinizdeki ‘‘Küçük Enerji...