<
Tekfen Filarmoni Uluslararası İzmir Festival’inde...

Tekfen Filarmoni Uluslararası İzmir Festival'inde...

Tekfen Filarmoni, daimi şefi Aziz Shokhakimov’un yönetiminde, kuşağının dikkat çekici kemancılarından Charlie Siem’in konuk solist olduğu bir program ile 26 Mayıs tarihinde, 32. Uluslararası İzmir Festivali’nin açılış konserini verecek...

16 Mayıs 2018 - 12:35 - Güncelleme: 16 Mayıs 2018 - 12:41

Ülkemizin sayılı özel sanat kurumlarından Tekfen Filarmoni, şef Aziz Shokhakimov yönetiminde, klasik müziği 21’inci yüzyıla taşıyan projelere imza atan İngiliz kemancı Charlie Siem’in solist olduğu bir programla Festival dinleyicileriyle bir araya geliyor. Tekfen Filarmoni, 32. Uluslararası İzmir Festivali vesilesiyle 26 Mayıs saat 21.00’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde İzmirli müzikseverlerle buluşacak.

Geniş yelpazedeki kültürlerarası cazibesiyle günümüzün en gözde keman virtüözlerinden Charlie Siem’in Çaykovski’nin bestelediği tek keman konçertosunu yorumlayacağı festival konserinde, Orkestra ayrıca Rachmaninov’un 1940’ta tamamladığı son bestesi olan Senfonik Danslar ile Glinka’nın Ruslan ve Ludmila uvertürünü seslendirecek.

21’inci yüzyıl sanatçısı

3 yaşındayken Yehudi Menuhin’in Beethoven’ın keman konçertosu yayınını dinledikten sonra keman öğrenmeye başlayan İngiliz sanatçı Charlie Shiem, dünyanın sınırsızlaştığı 21’inci yüzyılda kültürlerarası çeşitliliği sanatçının taşıması gereken özelliklerden biri olduğunu savunuyor. Klasik müziği popüler müzikle bir araya getiren projelerde Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who ile birlikte yer alan Siem, 2014 yılında CBS Watch! kanalı tarafından sipariş edilen ilk bestesi Canopy’i İngiliz Oda Orkestrası’yla kaydetmişti.

Londra Semfoni, Camerata Salzburg gibi dünyanın en prestijli orkestraları ile beraber sahne alan sanatçı, 2017/2018 döneminde Avrupa’nın yanı sıra Çin, Güney Amerika ve Avusturalya turnelerini gerçekleştirmiş bir sanatçı. “D’Egville” olarak anılan 1735 yapımı Guarneri del Gesú kemanı ise, Siem’in müzik çalışmalarında yol arkadaşlığını yapıyor.

Konser biletleri Biletix’te satışa sunuldu.

Tekfen Filarmoni Orkestrası Hakkında

Bugün Tekfen Filarmoni Orkestrası adıyla yoluna devam eden orkestranın temelleri; Karadeniz Oda Orkestrası adıyla 1992 yılında, farklı kültürler arasındaki ilişkileri geliştirmek, barış adına ortak bir dil yaratmak amacıyla, 11 ülkeden 17 sanatçının katılımıyla kuruldu. İlerleyen yıllarda orkestraya başka ülkelerden müzisyenlerin de dâhil olmasıyla aile giderek genişledi; Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz bölgelerinden toplam 23 ülke: Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Lübnan, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya, Suriye, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Özbekistan, Yunanistan.

Tekfen Filarmoni Orkestrası, nam-ı diğer 3 Denizin Sesi; müzisyenlerin üç farklı bölgeden gelmesinin yanı sıra, orkestranın bu isimle anılıyor olmasının altında kuruluş amacı da yatıyor; farklılıkların bir arada var olabildiği ve hatta bundan da güç alarak müziğin barışın seslerinden biri olduğunu göstermek. Orkestra, klasik müzik repertuarının yanı sıra, temsil ettiği coğrafyanın yerel müzik aletleri için bestelenen eserleri de seslendiriyor.

Tekfen Filarmoni, kuruluşundan bu yana Almanya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Fransa, Gürcistan, İngiltere, İspanya, Japonya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Özbekistan, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Yunanistan’da konserler verdi.

Tekfen Filarmoni, seyircisine kaliteli bir müzik sunmanın yanı sıra temsil ettiği geniş coğrafyanın müzikal ve kültürel mirasına sahip çıkmayı görev edinerek özel projelere de imza atıyor:

Orkestrada bulunan otantik çalgılar için özel olarak bestelenen eserler, Tekfen Filarmoni’nin kültürel mirası yaşatma konusunda gösterdiği çabayı gözler önüne seriyor. Orkestra konser ve stüdyo kayıtları da yapmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kara kışla amansız mücadele
Kara kışla amansız mücadele
Aziz Kocaoğlu’ndan ‘yeniden adaylık’ açıklaması
Aziz Kocaoğlu’ndan ‘yeniden adaylık’ açıklaması