<
TEB, Aile Günü’nde tasarrufa dikkat çekti

TEB, Aile Günü’nde tasarrufa dikkat çekti

2012 yılından bu yana TEB Aile Akademisi ile Türkiye genelinde yaklaşık 19 milyon kişiye ulaşarak, finansal okur yazarlık eğitimleri veren Türk Ekonomi Bankası (TEB), 15 Mayıs Uluslararası Aile Günü’nde tasarrufa dikkat çekti. TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Uluslararası Aile Günü’nde, ‘Ekonomi ailede başlar’ diyoruz ve bunu yaygınlaştırmak için eğitimlere devam edeceğiz” dedi.

14 Mayıs 2019 - 14:33

TEB Aile Akademisi ile toplumda tasarruf alışkanlığını yaygınlaştırmak için çalışan Türk Ekonomi Bankası (TEB),15 Mayıs Uluslararası Aile Günü’nde tasarruffun önemine dikkat çekti. 2012’den bu yana tasarruf ve finansal okuryazarlığa odaklanan TEB; Aile Akademisi ile altı yılda yaklaşık 19 milyon bireye finansal okuryazarlık eğitimleri verdi. ‘Ekonomi ailede başlar’ sloganı ile hanehalkı gelirinin bütçe ile yönetilmesi, birikim yapılarak hanehalkı refahının sağlanması için finansal okuryazarlığa odaklanan TEB, 6 yıldır Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile Finansal Okuryazarlık ve Erişim Endeksi hazırlıyor. 2018 yılı araştırma verilerine göre eğitimler sonucunda 2012’de kadınlarda %56.9 olan finansal okuryazarlık oranının 2018‘de %59,5’a; erkeklerde ise aynı dönemde %63.1’den %63,7’ye çıkmasına destek oldu. Türkiye finansal okuryazarlık endeks değeri ise 2012’de %59,8 iken, 2018 ‘de %61,5’a yükseldi.

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, 15 Mayıs Uluslarası Aile Günü’ne özel açıklamasında, 2012 yılında tasarrufun bireyler ve dolayısıyla ülke ekonomilerine katkısına dikkat çekmek amacıyla başlattıkları TEB Aile Akademisi eğitimlerinin önemine vurgu yaptı. Eğitimlerin sürdürülebilir kalkınma açısından da büyük katkı sağladığını söyleyen Mendi, “Tasarruf alışkanlığının yaygınlaşması ve tabana yayılması, finansal okuryazar bir nesil yetiştirilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Gerek sınıf içi eğitimlerle verilen finansal okuryazarlık eğitimleri, gerek üniversitelerde verilen dijital finansal okuryazarlık- blockchain eğitimleri ile toplumda tüm yaş gruplarının finansal olarak okuryazar olmasını hedefliyoruz” dedi.

“Uluslararası Aile Günü’nde, ‘Ekonomi ailede başlar’ diyoruz ve bunu yaygınlaştırmak için eğitimlere devam edeceğiz” diye konuşan Mendi, “TEB Aile Akademisi kapsamında TEB çalışanlarından oluşan gönüllü bir ekiple başlanan bu yolculukta TEB müşterisi olsun olmasın herkese açık ve ücretsiz olan TEB Aile Akademisi eğitimlerinde, katılımcılara tasarruf, bütçe yönetimi, kredi ve kartların doğru kullanımı, yatırımların değerlendirilmesi ana başlıkları altında temel finansal okuryazarlık konularında bilgi vermeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

TEB Aile Akademisi kapsamında ücretsiz olarak sunulan eğitimlerde, ev ekonomisi ve finansal konular basit ve anlaşılır bir dille anlatılırken; çocuklar için özelleştirilen eğitimlerde para kavramı, bütçe planlama ve harçlık yönetimi gibi konulara yer veriliyor.

15 Mayıs Uluslararası Aile Günü nedir?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1993 yılında aldığı bir kararla 15 Mayıs’ı “Uluslararası Aile Günü” olarak ilan etmiş ve 1994 yılından itibaren de tüm dünyada ve ülkemizde kutlanmaya başlanmıştır. Ayrıca bu günün yer aldığı hafta olan 15–21 Mayıs ise “Aile Haftası” olarak kabul edilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize’de Red Bull Formulaz zamanı
Rize’de Red Bull Formulaz zamanı
Kopuk evliliği “Çocuk var” diye sürdürmek zarar veriyor!
Kopuk evliliği “Çocuk var” diye sürdürmek zarar veriyor!