Tarihçi Kitabevi'nden yeni kitap: "Kâmil Kırıkoğlu İnönü ve Ecevit'i Anlatıyor"

Tanju Cılızoğlu’ndan yeni kitap: “Kâmil Kırıkoğlu İnönü ve Ecevit’i Anlatıyor”

Tarihçi Kitabevi'nden yeni kitap: "Kâmil Kırıkoğlu İnönü ve Ecevit'i Anlatıyor"
05 Ekim 2017 - 12:47

Gazeteci Tanju Cılızoğlu tarafından kaleme alınan “Kamil Kırıkoğlu İnönü ve Ecevit’i Anlatıyor” Tarihçi Kitabevi etiketiyle yayınlandı…
Kâmil Kırıkoğlu, 1956 yılında dönemin CHP Genel Başkanı İsmet İnönü’nün davetiyle CHP’ye katılmış, 1957 yılında yapılan seçimlerde Malatya milletvekili seçilmişti. Ölene kadar da (1979) ülke siyasetinde önemli bir yer tuttu.

“CHP’de Yaşanan Köklü Değişimin Mimarı”
CHP Genel Başkanı İsmet İnönü’nün son; İnönü’yü 1973 Kurultayı’nda yenen Bülent Ecevit’in ilk genel sekreteriydi. Ayrıca, CHP’de yedi yıl genel sekreterlik yapan Kasım Gülek’in de genel sekreter yardımcısıydı. 
Kırıkoğlu, o dönemde CHP’de yaşanan köklü değişimin de mimarıdır. Bülent Ecevit’in kazandığı kongrenin siyasi satrancının oyun kurucusudur.

“Paşam, Siz Padişahlığı Yıktınız. Padişah Değilsiniz”
Cumhuriyet döneminin arkasında iz bırakan, kişilikli siyasetçilerindendir.
İsmet Paşa ile anlaşmazlığa düştüğünde, kendisinin yüzüne karşı “Paşam, siz padişahlığı yıktınız. Padişah değilsiniz” diyebilen özgüvenle siyaset yapmış bir isimdir.
Bu kitap, Kırıkoğlu’nun çocukluğundan yetişkinliğe ve siyasi kariyerine uzanan hayatını adım adım izlerken, ülke siyasetinde önemli roller üstlenmiş iki isme, İsmet İnönü ve Bülent Ecevit’e dair anılarını sunuyor.
Kırıkoğlu’nun çocukluğu ve eğitim yıllarıyla açılan kitap, oradan 27 Mayıs, 12 Mart, “Tanin” olayı ve Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) kuruluşu gibi Türkiye yakın tarihinin önemli dönüm noktalarına uzanıyor.
Kırıkoğlu burada ayrıca, Kasım Gülek, Cevdet Sunay, Süleyman Demirel ve Rahşan Ecevit gibi, dönemin önde gelen diğer aktörlerine dair anılarını da bizimle paylaşıyor.

“Bu Tarihsel Dönem ve Siyaset Aktörleri Tanımak Gerekiyor”
Kitabın yazarı, usta gazeteci Tanju Cılızoğlu, Önsöz’de şunları belirtiyor:
“Siyasetin dününü bilmeyenlerin, bu bilgileri doğru bir senteze taşıyamayanların başarılı olması, isabetli ve yenilikçi sentezler yapması mümkün müdür? 
Siz siyaseti seçebilirsiniz, ama siyaset iklimine dayanmanız, siyasetin sizi seçmesidir.
Tarih, bu kural işlemeden iktidar olanların muktedir olamadığını kanıtlar.
Mustafa Kemal Atatürk’ün yıkılan Osmanlı’nın küllerinden yarattığı Türkiye Cumhuriyeti’nin yüz yıla varan serüveninin çok iyi bilinmesi gerekiyor. 
Kırıkoğlu, burada sürecin iki nirengisi ile bire bir yaşadığı olayları aktarıyor. İnönü-Ecevit olgusu siyasi tarihimizde ayrıntılarıyla iyice kavranmazsa, ülke siyasetinde rol alacak aktörlerin başarılı olması mümkün mü?
2017 itibariyle bir siyasi partinin herhangi bir kademesinde görev alıyorsanız bu tarihsel dönemi ve bu dönemi dokuyan siyaset aktörlerini çok iyi ve derinlemesine tanımak zorundasınız…
Anayasa değişikliği gibi ciddi ve çok önemli bir sorumluluğu boş kağıda imza atarak Meclis’e sunan yapının ülkeyi taşıdığı kaosu yaşadık. Yaşayacağız… Ola ki yarın dünü çok iyi bilen ve özümseyen kadrolar siyasete egemen olacaklar ve ülkeyi çağdaş demokrasiye taşıyacaklarsa, Kırıkoğlu’nun anıları mutlaka bilinmeli ve dikkate alınmalıdır.”

Tanju Cılızoğlu, Kâmil Kırıkoğlu İnönü ve Ecevit’i Anlatıyor, Tarihçi Kitabevi, 512 sayfa

... Çevremdeki yoksul insanlara daha çok hizmet vermek istiyordum. Yoksulluğun nedenlerini kavramıştım.
Halkın büyük bir bölümü aşırı yoksul ve acılı bir yaşamı sürüklüyordu. Çocukluğumun fotoğraflarının tüm karelerini şimdi daha net görüyordum. Ve benim çocukluğumun fotoğrafları netleştikçe, çevremdeki yeni fotoğrafların kareleri de netleşiyordu. Tedirgindim. Bir yandan da ne yapabiliri, nasıl yapabiliri düşünüyordum. Bu sırada karşıma bir fırsat çıktı. İktidarın icraatını hiç tasvip etmiyordum.
Yakın çevrem tarafından bu da biliniyordu. İsmet Paşa’dan direkt bir teklif geldi... ‘Sayın doktor yaşamının bundan sonrasında halkına politikacı olarak hizmet etmek ister mi? Eğer böyle bir tercihi olursa gönlümüz ve partimiz kendisine açıktır.”

Kamil KIRIKOĞLU
www.tarihcikitabevi.com