Soyer: "Herkesin hakkını korumaya devam edeceğim"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in sorunlarını Ankara’da dile getirmek üzere oluşturulan heyete dahil edilmemesini eleştirdi.

Soyer: "Herkesin hakkını korumaya devam edeceğim"
11 Ocak 2022 - 15:55
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in sorunlarını Ankara’da dile getirmek üzere oluşturulan heyete dahil edilmemesini eleştirdi. İzmir Valisi ve iş dünyasının temsilcilerinin bulunduğu heyette İzmir Büyükşehir Belediye Başkanının da olması gerektiğinin altını çizen Başkan Soyer, “Yüzde 58 oyla seçilmiş İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, bugün doğan bebekten, en yaşlı ninelerimize, dedelerimize kadar hepsinin hakkını görevimin son anına kadar korumaya devam edeceğim” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ocak ayı ilk birleşimi, Tunç Soyer'in başkanlığında yapıldı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'ndeki (AASSM) birleşimde, belediye şirketi İZBETON'un Genel Müdürü Heval Savaş Kaya ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin, faaliyetlerine ilişkin birer sunum yaptı.

“İZBETON kar etti”
İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, bugüne kadar yapılan çalışmalar ile gelecekte yapılacak hizmetler hakkında bilgi verdi. Yaklaşık 3 yıl içerisinde İzmir genelinde 4 milyon 406 bin 229 tonluk (2.569 kilometre) asfalt çalışması yapıldığını aktaran Heval Savaş Kaya, “İnşaat ve kentsel alan ekipleri, yine aynı dönemde 4 milyon 372 bin 997 metrekare (874 kilometre) parke kaplama çalışmasına imza attık. Sathi kaplama ekipleri, toplamda 6 milyon 576 bin 291 metrekarelik (1.315 kilometre) bir çalışma yaparak, üreticilerimizin tarlalarına, bahçelerine daha rahat ve güvenle ulaşabilmesi için tüm imkânlarını seferber etti” dedi.
Kaya artan döviz kurlarına rağmen İZBETON’un durumunu şu ifadelerle açıkladı: “Son zamanlarda döviz kurlarında meydana gelen yükseliş ve buna bağlı olarak girdi maliyetleri hızla artıyor. İZBETON, ekonomide yaşanan sıkıntılara ve kar amacı gütmeyen bir şirket olmasına rağmen, güçlü mali yapısıyla 2019 ve 2020 yıllarında kar etmeyi başardı. Şirketimiz, 2019 yılında 18 milyon 810 bin lira, 2020 yılında ise 12 milyon 69 bin lira kar etti. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara rağmen, güçlü kurumsal ve finansal yapısıyla İzmirlilere hizmet etmeyi sürdüreceğiz.”

İzmir’in kentsel dönüşüm modeli anlatıldı
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin de kentsel dönüşüm süreçlerine yönelik bir sunum yaptı. Şahin, kentsel dönüşümde uyguladıkları aşamaları anlatarak, yerinde ve uzlaşmaya dayalı dönüşümün uzun soluklu, zorlu ancak sonunda herkesi memnun eden bir yöntem olduğunu dile getirdi.

“Türkiye'de bir ilk”
Sokak hayvanlarının kontrolsüz üremesini engellemek, hayvan hakları ve halk sağlığını korumak için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Veteriner Hekimleri Odası arasında yapılması planlanan protokole ilişkin Başkan Soyer’e yetki verilmesine yönelik gündem maddesi de mecliste oy çokluğuyla kabul edildi. “Sahipsiz Köpeklerin Rehabilitasyon Hizmeti Projesi” kapsamında yapılacak protokole ilişkin konuşan ve çalışmada emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Tunç Soyer, bu çalışmanın Türkiye'de bir ilk olduğunu ifade etti. Başkan Tunç Soyer, “Tabii ki son noktası değil en mükemmeli değil. Ama ilk defa Türkiye'de Veteriner Hekimleri Odası'nı da işin içine alan çözüm arayışına giriyoruz. Bunun çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Gündeme getiren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Elbette eksikler olabilir. Bir yıl içerisinde bunlar da giderilir. Daha iyisini yapmak mümkün. Ama bu irade önemli. Diliyorum ki bu İzmir'e daha fazla fayda getirsin” diye konuştu.

Başkan Soyer kırgınlığını dile getirdi
Meclisin kapanış bölümünde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin sorunlarına yönelik bakanlıklarla görüşmek üzere geçen hafta Ankara'ya giden heyete davet edilmemesiyle ilgili sitemini dile getirdi. Soyer, “İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası başkanları, Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilleri Ankara'ya bir çıkarma yaptı. İzmir'in birçok talebini ilgili bakanlıklarda dile getirdiler. Bununla iftihar ediyoruz. İzmir'in haklarını bakanlıklar nezdinde talep etmek güzel bir girişim. Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger'i de götürmüşler. İzmir Valisi, hepimizin valisi. Gönül isterdi ki 'Arkadaşlar, lojistik alanını konuşmaya gidiyoruz. Organize sanayi bölgelerini konuşmaya gidiyoruz. Bu şehrin Büyükşehir Belediye Başkanı neden yok' demesini beklerdim. Bakanlarımızın da 'Arkadaşlar bana geliyorsunuz ama acaba bu konularda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ne düşünüyor?' demesini beklerdim. Bunlar olmadı, iyi olmadı. Ama ben şunu söylemek isterim;  yüzde 58 oyla seçilmiş İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, bugün doğan bebekten, en yaşlı ninelerimize, dedelerimize kadar hepsinin hakkını görevimin son anına kadar korumaya devam edeceğim" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Year in Search 2023 Açıklandı
Year in Search 2023 Açıklandı
Buğra Gökçe: "İzmir'i 3-B ile yöneteceğim"
Buğra Gökçe: "İzmir'i 3-B ile yöneteceğim"