Sony, Geleceğin Film Yapımcıları için Yeni 4K Super 35 Kamera ile Sinema Serisini Genişletiyor

Sony, markanın prestijli Sinema Serisinin en yeni üyesi olan FX30’u duyurdu. Yeni FX30, Sinema Serisinin Çift Tabanlı ISO, Log çekim modları ve kullanıcı tarafından içe aktarılan LUT’ler gibi birçok profesyonel özelliğini birçok gelecek vadeden film yapımcısına hitap eden bir fiyat ile sunan bir 4K Super 35 kompakt Sinema kamerası olarak öne çıkıyor.

Sony, Geleceğin Film Yapımcıları için Yeni 4K Super 35 Kamera ile Sinema Serisini Genişletiyor
28 Eylül 2022 - 17:12
Sony, markanın prestijli Sinema Serisinin en yeni üyesi olan FX30’u duyurdu. Yeni FX30, Sinema Serisinin Çift Tabanlı ISO, Log çekim modları ve kullanıcı tarafından içe aktarılan LUT’ler gibi birçok profesyonel özelliğini birçok gelecek vadeden film yapımcısına hitap eden bir fiyat ile sunan bir 4K Super 35 kompakt Sinema kamerası olarak öne çıkıyor.
 
Sony, yeni FX30’u tanıtmanın yanı sıra iki yeni CFexpress Tip A Bellek Kartını da duyurdu; CEA-G320T ve CEA-G640T. Her ikisi de hem okuma hem de yazmada yüksek hızlı performansı destekleyen büyük kapasiteli kartlar olarak öne çıkıyor. 
 


Sony Electronics Görüntüleme Çözümleri Başkan Yardımcısı Yang Cheng, “Yeni FX30, film yapımına başlamak isteyen herkes için mükemmel bir seçim” dedi ve ekledi: “En yüksek kalitedeki kameralarımızın profesyonel özelliklerinin birçoğunu, her düzeydeki film yapımcıları için kolayca erişilebilir kılan bir fiyat noktasında duruyor. Bu kamera, Sinema Serisi kameralarımızın tamamı için mükemmel bir başlangıç noktasıdır.”
 
Sinemaya Ait Bir Görünüm Yaratmak
 
FX30, geleceği parlak film yapımcılarının sinemaya ait anlatımını en yeni görüntüleme sistemleriyle sunuyor. Yüksek hassasiyet, düşük gürültü ve 14+ genişlik durağı sağlamak için çift tabanlı ISO (800/2500) ile yeni bir arkadan aydınlatmalı 20,1 megapiksel APS-C Exmor R™ CMOS sensöre (Süper 35 format) sahip.
 
ILME-FX30, çeşitli video kayıt kodeklerini destekliyor. 6K'dan 60 fps'ye kadar yüksek hızda örnekleme yaparak 4K Super 35 (16:9) çekim yapabiliyor. ILME-FX30B ayrıca 120 fps'de 4K ve 240 fps'de full HD dahil olmak üzere yüksek kare hızlarında çekim yapma özelliğine sahip. Her iki 16:9 kayıt modu da 10-bit 4:2:2'de çekim yapabilirken, harici bir kayıt cihazına 4K, 16-bit RAW[i] çıkışı için bir HDMI Tip-A konektörü kullanılabiliyor[ii].
 
Sinema Serisinin geri kalanı gibi, FX30 da renk derecelendirmesinde daha fazla esneklik sağlayan S-Log3 gama eğrisi ile kayıt için Cine El, Cine El Quick ve Flexible ISO modlarını etkinleştirerek Log çekim modlarına sahip olmasıyla öne çıkıyor. Üç modun hepsi de son görüntüyü ön izlemek için uygun bir LUT ile izlerken video çekimine izin veriyor. Buna ek olarak, FX30, Sony'nin S-Cinetone™ gibi yerleşik sinematik görünümlerinden oluşan bir seçki içeriyor ve tek hareketsiz görüntüler çekebiliyor. Kamera, doğal tonlamalar ve gerçekçi renk üretimi için BIONZ XR işleme motoruyla gelişmiş görüntü işleme yetenekleri sunuyor.
 
Üreticilerin İhtiyaçlarını Desteklemek İçin Tasarlandı
 
FX30’da Sony’nin hızlı ve güvenilir otomatik odaklama özelliği yer alıyor ve aşağıdaki ayarları içeriyor: 
 
Gerçek Zamanlı Göz Otomatik Odaklama (insan, hayvan veya kuş[iii])
Gerçek Zamanlı İzleme
Detaylı Otomatik Odaklama Ayarları
Otomatik Odaklama Yardımı[iv]
 
Yaratıcılar ayrıca, alan derinliğini görselleştirmeyi kolaylaştıran Odak Haritasını kullanırken daha fazla kontrole sahip oluyor ve Solunum Telafisi, odaklama sırasında sabit bir görüş açısı sunuyor. Kamera ayrıca optik gövde içi 5 eksenli görüntü sabitleme ve zaman kodu senkronizasyonu sayesinde Aktif Modu kullanarak hücum çekimleri için etkili sabitleme sağlıyor.
 
Alan derinliğini görselleştirmeyi kolaylaştıran Odak Haritası[v], kullanıcıların daha fazla kontrole sahip olmasına yardımcı oluyor. Solunum Telafisi,[vi] ise odaklama sırasında sabit bir görüş açısı sunuyor. Kamera ayrıca optik gövde içi 5 eksenli görüntü sabitleme ve zaman kodu senkronizasyonu sayesinde Aktif Modu[vii] kullanıldığı hücum çekimleri için etkili sabitlemeye sahip olmasıyla öne çıkıyor.[viii]
 
FX30’da aşağıdakiler de dahil olmak üzere Sinema Serisi ruhunu koruyan başka özellikler de yer alıyor:
 
Sık kullanılan öğelere hızlı erişim sağlayan yeni özelleştirilebilir liste stili ana menü ekranı
Konunun engellenmemiş bir görünümünü sağlayan yeni bekleme konumu film ekranı
Film çekimine özel düğmeler ve kadranlar
 
FX30 ayrıca, yerleşik LUT ve EI meta verileri kullanılarak üretim sonrası düzenleme gibi yaratıcı iş akışına yardımcı olacak ek işlevler de içeriyor.[ix] Bu meta veriler, Sony’nin Catalyst Prepare[x] veya Catalyst Browse uygulamalarının en son sürümü kullanılarak erişilebiliyor. Adobe Premiere Pro için yeni bir “Catalyst Ready Eklentisi” Ağustos ayında kullanıcılarla buluştu.
 
Kolay Kullanım ve Kompakt Form Faktörü
 
Kompakt ve hafif olan FX30, dişli aksesuar bağlantı noktalarına sahip düz tepeli bir tasarıma sahip olmasıyla elde çekim, düşük açılı çekimler, bir yalpa üzerine monte etme veya aksesuar ekleme ihtiyaçlarında kullanımı kolaylaştırıyor. FX30 XLR tutma birimine[xi] sahip olmasıyla, düşük açılı çekimler yapmak için kullanılabilen ve film yapımcılarının iki XLR ses girişi ve 4 kanallı kayıt için 3,5 mm stereo mini jak dahil olmak üzere çeşitli ses girişleri aracılığıyla kristal netliğinde ses yakalamalarına olanak tanıyor. Harici mikrofonlar, Çoklu Arayüz Yuvası veya mikrofon jakı aracılığıyla doğrudan kameraya bağlanabiliyor. FX30 ayrıca ses kaydı için dahili bir stereo mikrofona sahip olmasıyla da iş akışlarını kolaylaştırıyor.
 
FX30 ve FX30B modellerinde hem CFexpress Tip A kartları hem de SDXC/SDHC kartlarıyla uyumlu iki bellek kartı yuvası yer alıyor ve içerik oluşturucularına çok çeşitli çekim deneyimleri sunuyor. FX30 ayrıca yeni duyurulan yüksek kapasiteli CFexpress Tip A hafıza kartlarıyla da uyumlu şekilde çalışıyor.[xii]
 
FX30, yalnızca gelişmiş performans değil, aynı zamanda olağanüstü güvenilirlik de sunuyor. Yenilikçi bir ısı dağıtma yapısı ile kesintisiz 4K/60p kayıt imkanı sunarken, magnezyum alaşımlı kasaya sahip olmasıyla uzun süreli kayıt için güvenilir bir tercih olarak öne çıkıyor. Kapsamlı bir E mount lens, yüksek performanslı mikrofon ve diğer temel bileşenler seçimi, içerik oluşturucularına çok çeşitli özel ihtiyaçlar için olağanüstü esnek sistemler sunuyor.
 
Sony Geleceğin Film Yapımcısı Ödülleri
 
Yeni FX30, kısa filmler için yeni ve önemli bir yıllık ödül programı olan Sony Geleceğin Film Yapımcısı Ödülleri üzerinde aktif olarak çalışan veya katılmayı düşünen film yapımcıları için ideal bir seçim olarak dikkat çekiyor. Sony’nin sponsor olduğu ve katılımı ücretsiz olan Ödüller, hikaye anlatımına yeni bir bakış açısıyla dünyanın dört bir yanından gelen orijinal sesleri yükseltmeyi amaçlıyor. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 
Kullanılabilirlik
 
FX30, en üst düzeyde yaratıcı özgürlük sağlıyor ve XLR tutacaklı veya tutacaksız satın alma seçeneği ile birlikte satışa sunuluyor[xiii]
 
Ayrıntılı ürün bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.
Yeni FX30 ile ilgili bir ürün videosuna buradan ulaşabilirsiniz.  
 
FX30, uzaktan çalıştırma ve yapılandırma değişikliklerine olanak tanıyan bir yazılım geliştirme kiti olan Camera Remote SDK’nın (Sürüm 1.06) yeni sürümüyle de uyumlu olarak satışa çıkıyor.
 
CFexpress Tip A Bellek Kartları: CEA-G320T ve CEA-G640T
 
Kompakt ve yüksek performanslı CFexpress Tip A bellek kartı CEA-G320T’nin Ekim ayında, CFexpress Tip A bellek kartı CEA-G640T[xiv]’nin ise Aralık ayında satışa sunulması planlanıyor. Seriye mevcut 80GB ve 160GB kartların yanı sıra büyük kapasiteli 320GB ve 640GB kartlar da eklenecek[xv].

Bu büyük kapasiteli kartlar, 700 MB/sn'ye kadar maksimum yazma hızı, 400 MB/sn’ye kadar sürekli yazma hızları sunan ve 4K 120p yüksek bit hızlı video çekimi sağlayan Video Performans Garantisi “VPG400” ile yüksek hızlı performansı destekliyor.

Yeni büyük kapasiteli kartlar; su geçirmez, toz geçirmez (IP57) ve çeşitli ortamlarda istikrarlı uzun vadeli çekimi destekleyecek kadar sağlam oldukları konusunda sertifikalandırıldıkları SAĞLAM spesifikasyonuna sahip[xvi].

En yeni kameralar ve diğer Sony ürünleriyle çekilmiş çeşitli özel hikayeler, videolar ve heyecan verici yeni içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. Sony'nin Avrupa fotoğrafçılık merkezi 22 dilde kullanılabiliyor ve her ülkedeki ürün haberlerini, yarışmaları ve Sony etkinliklerinin güncel listesini ayrıntılı olarak kullanıcılara sunuyor.

[i] 59,94p / 50p / 29,97p / 25p / 23,98p kare hızı ve renk alanı seçenekleriyle
[ii] Eylül 2022 itibariyle desteklenen cihazlar şu şekildedir: ATOMOS NINJA V ve NINJA V+ HDR monitör-kaydedici desteği planlanmaktadır. Daha fazla ayrıntı için lütfen ATOMOS ile iletişime geçin.
[iii] Belirli durumlarda belirli konularla doğru odak elde edilemeyebilir.
[iv] SELP1650, SEL18200LE veya A mount lensler kullanılırken mevcut değildir.
[v] Odak Haritası işlevi aşağıdaki koşullarda kullanılamaz: Fotoğraf çekerken, Odak Büyüteç işlevi kullanımdayken, dijital zoom kullanırken, USB akışı sırasında, lens takılı değilken, A mount lens takılıyken veya SEL16F28’i kullanırken. Diğer lensler için lütfen en son lens çıkan yazılımını kullanın.
[vi] Bu özellik açıldığında görüş açısı ve görüntü kalitesi biraz değişebilir. Desteklenmeyen lensler, 120p (100p) film kaydı, 120p (100p)’de S&Q kaydı veya fotoğraflar için Solunum Telafisi kullanılamaz. Lenslerin uyumluluğu sınırlıdır. Lens uyumluluğu için lütfen Sony destek sayfasına bakın. https://www.sony.net/dics/breathing/
[vii] Aktif Modda hafif görüntü kırpma. 200 mm veya daha uzun odak uzunlukları için “Standart” ayar önerilir. Aktif Mod, S&Q da dahil olmak üzere 120 (100) fps veya daha yüksek kare hızlarında kayıt yaparken kullanılamaz.
[viii] VMC-BNCM1 zaman kodu senkronizasyonu için gereklidir. VMC-BNCM1, aşağıdaki ek açıklamaları gerektirir. VMC-BNCM1’in (ürün numarası: A-5051-506-A) kullanılabilirliği ülkeye veya bölgeye göre değişebilir. Envanter onayı ve satın alma için destek sitesine bakın. https://www.sony.net/SonyInfo/Support/
[ix] Bu meta veriler, Gömülü LUT, Görüntü sabitleme, Solunum Telafisi, Kamera döndürme ve Film işareti içermektedir.
[x] Yazılım indirme sayfası adresi: https://www.sony.net/disoft/
[xi] FX30B, XLR-H1 tutma ünitesini içermez. XLR-H1 tutacak ünitesi, 2023 baharında satışa sunulacak bağımsız bir ürün olarak da mevcut olacak.
[xii] Yeni duyurulan CEA-G320T ve CEA-G640 CFexpress Tip A hafıza kartları. 
[xiii] FX30B, XLR tutacağı olmadan gelirken, FX30 modeli XLR tutacağı ile birlikte gelmektedir.
[xiv] CEA-G640T hafıza kartını aşağıdaki kameralarla kullanmak için kamera yazılım sürümünün aşağıda listelendiği gibi olması gerekir. Alpha 1 (Ver.1.31 veya üzeri), Alpha 7S III (Ver.2.11 veya üzeri) ve FX3 (Ver.2.00 veya üzeri).
[xv] 1 GB = bir milyar bayt. Bu kart kapasitesinin bir kısmı sistem dosyaları için kullanılır ve değişiklik gösterebilir.
[xvi] Gerçek performans değişebilir. Çevresel koşullara ve kullanıma bağlıdır. Sony, her durum veya koşula bağlı olarak kayıtlı verilere veya karta gelecek olan zararın garantisini vermez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur...
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel...