'Seyyar satıcılar kayıt altına alınsın' önerisi...

İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde sokak satıcılarının kayıtlı hale getirilip tek tip araçlar verildiğini söyledi.

'Seyyar satıcılar kayıt altına alınsın' önerisi...
22 Kasım 2020 - 15:09
İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde sokak satıcılarının kayıtlı hale getirilip tek tip araçlar verildiğini söyledi. Son olarak Ağustos ayında Kuşadası’ndaki sokak satıcılarının kayıtlı hale getirildiğini hatırlatan Laçin, “İzmir Büyükşehir Belediyesi de kentteki 6 bin sokak satıcısının bu beklentisini hayata geçirerek tıpkı Paris, Roma, Venedik gibi dünya kentlerindeki gibi İzmir’e estetik görünüm kazandırır. İzmir bunu mutlaka başarmak zorunda” dedi.

İzmir’in birçok konuda Türkiye’ye örnek olduğunu söyleyen İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, sokak satıcılarının ve sokak lezzetlerinin dünyanın her yerinde turizme katkı sunduğunu aktardı. Yerel yönetimlerin sokak satıcılarını görmezden gelip, kent içinde düzensiz ve farklı tasarım araçlarla hizmet vermesinin kent estetiğini olumsuz etkilediğini vurguladı. Laçin, “Kentlere renk ve kimlik kazandıran biz sokak satıcıları son örneğini Kuşadası’nda gördüğümüz gibi kayıt altına alınıp belirlenecek noktalarda tek tip araçlarla hizmet vermek istiyoruz” diye konuştu.

"KENTLE BÜTÜNLEŞMEMİZ SAĞLANMALI"
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir girişiminin diğer büyükşehirlere de örnek olacağını aktaran Başkan Laçin, “Batman, Adana, Mersin gibi kentlerin yanı sıra Keşan ve Kuşadası’nın da olduğu ilçeler sokak satıcıları sorununu görüp çözüm üretti. Bu bölgelerdeki esnaflar hem düzenli olarak vergisini öder hale geldi, hem de kentin çeşitli noktalarında arkasından zabıtaların koştuğu bir kovalamaca değil; sabit ve rengarenk araçlarıyla kentle bütünleşen bir yapıya kavuştu” ifadelerini kullandı.

 “AVRUPA’DA YAPILDIĞI  GİBİ”
Böyle bir düzenlemenin seyyar tezgâh esnafının hijyenik ve sağlıklı koşullarda faaliyet göstermesini da sağlayacağını anlatan İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, şunları söyledi: “Bizlerin de en büyük isteği kentin her alanında düzen yaratmak. Dünyanın hangi modern ülkesine giderseniz gidin seyyar tezgâhlarla karşılaşırsınız. Seyyar tezgâhlar belirli bir düzen ve görsellik içerisinde sunulduğu takdirde yerel tatları ve ürünleri ziyaretçilerle buluşturan, kentlere renk ve canlılık katan özgün değerlerdir. Avrupa’nın Roma, Barcelona, Venedik, Paris gibi önemli turizm merkezlerine gittiğinizde seyyar tezgâhların kent dokusuna uygun tasarımlarla adeta bir kent mobilyası haline getirildiğini görebilirsiniz. Bizim de talebimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bize bu konuda yardımcı olması ve destek vermesidir.” 
İZMİR BASIN GRUBU
Günün Başlıkları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeşim Tekoğlu, "Bayraklı'ya Yeni Başkan Yeni Vizyon" Sloganıyla Yola Çıktı
Yeşim Tekoğlu, "Bayraklı'ya Yeni Başkan Yeni Vizyon" Sloganıyla...
Sebahattin Karaca, Karşıyaka'da Foça'yı anlattı
Sebahattin Karaca, Karşıyaka'da Foça'yı anlattı