Sevgililer Günü gibi özel günlerde akşam yemeğinde nereleri tercih ediyoruz?

Dünyanın önde gelen uluslararası perakende şirketlerinden Metro’nun “Uluslararası Kendi İşim Günü” araştırmasına göre...

Sevgililer Günü gibi özel günlerde akşam yemeğinde nereleri tercih ediyoruz?
28 Ocak 2020 - 11:28

Dünyanın önde gelen perakende şirketlerinden Metro tarafından Türkiye dâhil 10 ülkede yapılan araştırma, Sevgililer Günü gibi özel günlerde akşam yemekleri söz konusu olduğunda, tüketicilerin tercih kriterlerini ortaya çıkarıyor. Buna göre Türkiye’de ankete katılanların yüzde 39’u önemli günlerde akşam yemeği tercihlerinde, zincir restoranlar yerine kendi işini yapan kişilerin restoranını tercih ettiğini belirtti. Ayrıca Türkiye’deki tüketiciler için restoranın web sayfası olması ve çevrimiçi rezervasyon yapabiliyor olması da seçimlerinde önemli bir kriter olarak öne çıkıyor.

Dünyanın önde gelen uluslararası perakende şirketlerinden Metro’nun “Uluslararası Kendi İşim Günü” araştırmasına göre önemli günlerde akşam yemekleri söz konusu olduğunda tüketicilerin zincir restoranlardan çok kendi işini yapan kişilerin restoranını tercih ettiği ortaya çıkıyor. Türkiye ile birlikte Çekya, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Polonya, Portekiz, Romanya ve Rusya’nın yer aldığı 10 ülkede, içerisinde 1.500 işletme sahibinin de bulunduğu 10 bin katılımcı ile gerçekleştirilen araştırma ayrıca tüketicilerin küçük ve orta ölçekli şirketlere bakış açısını yansıtması açısından da önem taşıyor.

Türkiye’de ankete katılanların yüzde 39’u yaklaşan 14 Şubat Sevgililer Günü gibi özel ve önemli günlerde akşam yemeği tercihlerinde kendi işini yapan kişilerin restoranını tercih ettiğini belirtti. Ayrıca Türkiye’deki tüketiciler için restoranın web sayfası olması ve çevrimiçi rezervasyon yapabiliyor olması da seçimlerinde önemli bir kriter olarak öne çıkıyor.

Türkiye’deki katılımcıların yüzde 24’ü (her dört kişiden biri) online rezervasyon imkanı sunmayan restoranları tercih etmeyeceğini belirtirken, globalde bu oran yüzde 22 ile Türkiye’nin altında kalıyor.Hatta Türkiye’deki bu oran Almanya (yüzde 19), İtalya (yüzde 15) Fransa’nın da (yüzde 15) üstünde yer alıyor. Özel günlerde restoranların çevrimiçi rezervasyon imkânı sunması da tercih edilebilirliği artırıyor.

Tüketiciler kendi işini yapan kişilerin işletmelerini tercih ediyor

İşletme sahiplerinin sunduğu deneyimlere ve tüketicilerin kendi işini yapan kişinin işletmelerine nasıl baktığıyla ilgili önemli bilgiler de sunan araştırmaya göre,Türkiye’deki tüketicilerin yüzde 75 gibi büyük bir kesiminin yaşadıkları yerlerde kendi işini yapan daha fazla işletme görmek istediklerini de kaydetti.

Tüketicilerin kendi işini yapan kişilerin lokal işletmelerine önem verdiğini ortaya koyan araştırma sonuçlarına göre, müşterilerin iyi bir ürün veya hizmet aldığında bu tür işletmeleri tercih etme oranı yüzde 46’yı buluyor. Tüketicilerin yüzde 47’si bu işletmeleri tercih etme nedeni olarak iyi hizmet sunmalarını gösterirken yüzde 45’i kaliteyi neden olarak gösterdi. Yüzde 26’sı ise bu işletmeleri bölgesindeki insanları desteklemek için tercih ettiğini ifade etti

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uzmanlar uyarıyor: Her ailenin bir afet planı olmalı!
Uzmanlar uyarıyor: Her ailenin bir afet planı olmalı!
 Belirsizlikler deprem korkusunu tetikliyor!
Belirsizlikler deprem korkusunu tetikliyor!