Pastane ve kafelerin sayısı 2 kat arttı

Yemeksepeti, dünyada her yıl 20 Mayıs’ta kutlanan Dünya Pasta ve Kek Günü’nde kullanıcılarının sipariş alışkanlıklarını inceledi. Rapora göre, kuru-yaş pasta ve kek çeşitlerini içeren kategorideki sipariş adetlerinde her yıl ortalama 2 kat artış yaşanıyor. Son 3 yılda bu kategoride hizmet veren zincir ve butik pastanelerin ve kafelerin sayısı 2 kat arttı. Kullanıcıların kek tercihlerinde ise mermer (marble) kek ilk sırada yer alırken, en sevilen pasta çeşidi ise frambuazlı pasta oldu.

Pastane ve kafelerin sayısı 2 kat arttı
18 Mayıs 2019 - 13:36

Dünyada her yıl 20 Mayıs’ta kutlanan Dünya Pasta ve Kek Günü vesilesiyle, Yemeksepeti kullanıcılarının pasta ve kek siparişlerini inceledi.

Kuru-yaş pasta ve kek çeşitlerinin yer aldığı kategoride verilen sipariş adetlerinde her yıl ortalama 2 kat artış yaşanıyor. Bu yılın ilk 5 ayında ise sipariş adetlerinde bir önceki yılında aynı dönemine göre yüzde 60 artış yaşandı.

Pastanelerin ve butik kafelerin sayısında yüzde 103 artış

Yemeksepeti’nde kek ve pasta çeşitlerini kullanıcılara ulaştıran birçok zincir ve butik pastane ve kafe bulunuyor. Özellikle son 3 yılda hızlı bir şekilde sisteme dahil olan restoranların sayısında 2 kat artış yaşandı.

Kategori lideri kurabiye

Yılın ilk 5 ayında zincir-butik pastaneler ve kafelerden verilen 82 bin adet siparişin arasında en çok kurabiye çeşitlerine ilgi gösteriliyor. Bu yılın ilk 5 ayının tercihlerine göre; listenin ilk 3’ünde karışık tuzlu kurabiye, elmalı kurabiye ve ay çöreği yer aldı.

Mermer (marble) kek ve frambuazlı pasta sipariş lideri

Kullanıcıların kek tercihlerinde ise mermer (marble) kek ilk sırada yer alırken, sırasıyla çikolatalı ve havuçlu kek tercih ediliyor.

Kullanıcılar daha çok meyveli pastayı tercih ederken; en sevilen pasta çeşidi ise frambuazlı pasta oldu. Çikolatalı pasta çeşitleri ise ikinci sırada yer alıyor. Kullanıcılar pasta siparişlerini ise daha çok dilim şeklinde sipariş ediyorlar.

Cumartesi sipariş lideri

Pasta ve kek siparişleri tercihlerinde ise diğer öne çıkan trendler şöyle;

  • Öğle yemeği sonrasına denk gelen 14:00-16:00 saatleri bu kategoriden verilen siparişlerin en çok artışa geçtiği zaman aralığı.
  • Siparişlerin gün dağılımı çok büyük farklılık göstermese de; kullanıcıların kek, kurabiye ve pasta tutkusu en çok cumartesi günleri oluyor. Bu kategoriden en az sipariş verilen gün ise Pazartesi.
  • 19-24 yaş grubu ise bu kategorinin sipariş lideri.

Rizelilerin pasta ve kek sevgisi

Her gün 69 ilden sipariş alan Yemeksepeti, Türkiye’de pasta ve keki en çok seven kentleri de araştırmasına ekledi.

Her kentin toplam siparişlerindeki orana göre; ilk sırada Rize yer alırken, listenin ilk 5’inde sırasıyla Batman, İzmir, Bursa ve Kocaeli yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tarım Bakanlığının Kadın Balıkçı Projesine Foça'dan Destek
Tarım Bakanlığının Kadın Balıkçı Projesine Foça’dan...
Site aidatları kira bedeline yaklaştı
Site aidatları kira bedeline yaklaştı