Pandemiye rağmen yatırımlarına ara vermeyen Polisan'dan yeni reçine üretim tesisi

1968 yılından bu yana ülkemizde reçine üretiminin öncüsü olan Polisan Kimya yeni reçine üretim tesisi yatırımının temel atma törenini gerçekleştirdi.

Pandemiye rağmen yatırımlarına ara vermeyen Polisan'dan yeni reçine üretim tesisi
31 Mart 2021 - 11:15

Polisan Kimya’nın yeni reçine üretim tesisi temel atma töreni Dilovası Tesislerinde gerçekleşti. Törenin açılış konuşmasını Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Bitlis yaptı. Törene, Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, dernek ve birlik temsilcileri, iş dünyası ve Polisan çalışanları katıldı.

Polisan Holding, gelecek yatırım planlarının ilk fazı olan Polisan Kimya’nın 5 milyon Euro değerindeki yatırımı ile ithal ikame ürünleri üreterek, ülke ekonomisine fayda sağlamayı hedefliyor. Pandemi sürecinin getirdiği belirsizliklere rağmen, geleceğe ve Türkiye ekonomisine olan güvenle yola çıkılan yatırım öncesinde Polisan Kimya ARGE merkezinde yeni tesiste üretilecek inovatif ürünler konusunda çalışıldığı ve yeni tesisin yaklaşık %30’luk bir kapasite artışı sağlayacağı belirtildi. Nisan 2022’de üretime geçmesi hedeflenen tesiste kullanılacak teknolojilerle, hem verimlilik hem de yeni inovatif ürünler üretebilir hale gelinecek. Tüm çalışmalarında sürdürülebilirlik yaklaşımı ile hareket eden Polisan Holding, yeni tesiste kullanılacak teknolojilerle enerji verimliliği, emisyon azaltma, kaynakların optimum kullanılması ile hem çevre hem de sürdürülebilirlik kavramlarına katkıda bulunmaya devam edecek.

Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Bitlis, törenin açılışında yaptığı konuşmasında pandemi döneminde de yatırımlarının hız kesmediğini belirterek şu açıklamada bulundu: "Bugün, 2004 yılında Dow Chemical, 2016 yılında Kansai Paint olmak üzere, kendi alanlarında iki dünya devini de iş ortağımız olarak arkamıza alıp, Türkiye kimya sektörüne ilklerini tanıttığımız 57 yıllık tarihimizde yeni bir başlangıca daha imza atıyoruz. Ülkemiz vizyon ve ekonomisine olan inancımız ile, belirsizlikler ile dolu bu yılda da, liman operasyonlarımızı yürüten Poliport’ta genişleyen müşteri portföyümüz paralelinde süreklilik arz eden kapasite yatırımlarımızın yanı sıra, tank ve rıhtım sahamızı yenilemek üzere uzun vadeli bir yatırım planı üzerinde çalıştık. Polisan Kansai Boya’nın yeni AR-GE Merkezi binasını yeniledik. Bugün temelini attığımız, Türkiye’deki kimya faaliyetlerimizi sürdüren Polisan Kimya’nın yeni reçine tesisi için yatırım kararı aldık. Yeni tesisimizin, başta Dilovası olmak üzere, ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum."

###
Polisan Holding Hakkında:
Bitlis Ailesi’nin 1920’li yıllarda tekstille başlayan ticari faaliyetleri,  1956 yılında kumaş boyama ve dokuma entegre tesisleri, 1967 yılında Polisan Kimya ile emülsiyon reçinelerinin Türkiye’deki ilk üreticisi,  1971 yılında Kocaeli’ndeki en büyük kimyasal depolama terminallerinden biri olan Poliport limanı ve 1985 yılında da Polisan Boya marka adıyla boya üretimi ile devam eder.

Polisan Holding bugün, 7 şirketi, 1250 çalışanı, Yunanistan’dan Fas’a uzanan yatırımları ile kimya, boya, gayrimenkul ve liman olmak üzere 4 ana kolda faaliyet göstermektedir. Dünyanın 2. büyük kimya şirketi olan Dow Chemical ve Japonya’nın lider boya firması Kansai Paint ile iş ortaklıkları bulunmaktadır. Yunanistan’ın liman şehri Volos’ta bulunan Polisan Hellas şirketi ile polietilen Tereftalat (PET) üretimi, granül ve preform şişe üretimi gerçekleştirmektedir. Polisan Holding 2012 yılından bu yana Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

Polisan Holding Grup Şirketleri’nden Polisan Kimya, Türkiye’deki ilk reçine ve tutkal üreticisidir. Polisan Kimya; Formaldehit ve Formaldehit Reçineleri, Yapı Kimyasalları (beton, çimento ve yer altı kimyasalları) ve AUS 32-AdBlue© üretimi ve satışı gerçekleştirmektedir. Polisan Kimya 2017 yılında, yapı kimyasalları üretiminde Dilovası Tesislerine ek olarak, Adana ve Samsun’da iki üretim tesisini devreye almış ve yine aynı yıl içinde Fas’ta Polisan Maroc’u kurmuştur. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeşim Tekoğlu, "Bayraklı'ya Yeni Başkan Yeni Vizyon" Sloganıyla Yola Çıktı
Yeşim Tekoğlu, "Bayraklı'ya Yeni Başkan Yeni Vizyon" Sloganıyla...
Sebahattin Karaca, Karşıyaka'da Foça'yı anlattı
Sebahattin Karaca, Karşıyaka'da Foça'yı anlattı