National Geographic'ten yeni belgesel: "Bir Su Hikayesi"

National Geographic Yeni Belgeseli “Bir Su Hikayesi” ile Dünya Su Günü’nde Su Kıtlığı Tehlikesine Işık Tutuyor!

National Geographic'ten yeni belgesel: "Bir Su Hikayesi"
17 Mart 2021 - 10:20

National Geographic’in Finish iş birliğiyle ekranlara getireceği; İstanbul, Londra ve Cape Town’da çekilen, tüm dünyayı etkisi altına alacağı öngörülen su kıtlığını konu alan “Bir Su Hikayesi” belgeseli, aynı zamanda Dünya Su Günü olan 22 Mart Pazartesi saat 21.00’de National Geographic ekranlarında izleyicilerle buluşuyor.National Geographic’in yeni belgeseli “Bir Su Hikayesi”; iklim değişikliği, nüfus yoğunluğu, doğal kaynakların tüketimi sonucu yıpranan su kaynakları ve ortaya çıkan kuraklık gibi etkenler sebebiyle dünya genelini etkileyecek olan su krizini İstanbul, Londra ve Cape Town olmak üzere dünyanın üç önemli şehrinde bütün yönleriyle ele alıyor. 

Belgesel ve senaryolu anlatımı bir araya getiren yapımda, üç büyük metropolde su kıtlığının sebepleri ve farklı coğrafyalardan bilinçli su tüketimine dair çözüm önerileri; Meteorolog Bünyamin Sürmeli, Prof. Dr. Kerim Altuğ, Çevre Aktivisti Özge Doruk, Türkiye Su Enstitüsü (SUEN) Proje Koordinatörü Dr. Aslıhan Kerç ve Kokopelli Şehirde Kurucu Ortağı Elif Çatıkkaş gibi aktivist ve uzmanlar tarafından paylaşılıyor. Yapımda belgesel çekimlerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler’in tahminlerinden yola çıkarak yaratılan senaryolu bir gelecek hikayesi yer alıyor. Suyun ve insanlığın geleceğine dair öngörülen distopik senaryo, bir baba-kız yolculuğu üzerinden aktarılıyor.

Belgeselle ilgili The Walt Disney Company, Türkiye Medya Birimi, Pazarlama, İletişim ve Kreatiften Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burçin Gülşen şunları söyledi; “133 yıldır çalışmalarını sürdüren National Geographic, etkileyici hikayeler anlatmanın insanlarda bir farkındalık yaratacağına ve bununla birlikte insanların dünyamızı ilgilendiren kritik konularla ilgili daha bilinçli bir şekilde aksiyon alacaklarına dair taşıdığı motivasyon ile bugüne kadar hem globalde hem Türkiye’de sayısız projeye imza attı. Bunlardan en sonuncusu; hem ülkemizin hem de tüm dünyanın yüzleşmekte olduğu kuraklık sorununa işaret ettiğimiz ve suyumuzun daha bilinçli olarak tüketilmesi gerektiğine yönelik başlattığımız proje. Son iki yıl içerisinde National Geographic’te yayınladığımız ve dünya çapında yankı uyandıran lokal yapımlarımız “25 Litre” ve “25 Litre: Suyun Peşinde” ile Türkiye’de doğan su hareketi şimdi daha da büyüyerek birçok ülkeyi kapsayan dev bir uluslararası projeye dönüşüyor; “Bir Su Hikayesi”. Bu içeriğimizin A.B.D., İtalya, İngiltere, Almanya, Avusturalya, Fransa, Hollanda, İspanya, Portekiz gibi dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde de yayına girmesi planlanıyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan tehditler ve alınabilecek önlemler hakkında bilgi yaymak misyonumuzun çok önemli bir parçası olduğundan, değerli partnerimiz Finish ile birlikte daha büyük kitlelerde farkındalık ve değişim sağlayabildiğimiz için çok mutlu ve gururluyuz.”

RB Türkiye Hijyen Pazarlama Direktörü Tarık Bayar, bir amaç uğruna çalışmayı hem kurumsal hem de tüketiciye ulaşan ürünlerinin markaları için merkeze aldıklarını vurgulayarak şunları söyledi: “Bu yaklaşım bizi motive etmenin ötesinde topluma ve çevreye de büyük fayda ve katkı sağlamak anlamına geliyor. Dolayısıyla, markalarımızın hangi alanları sahipleneceği, hangi konularda çalışacağını belirleyebiliyoruz. Finish ile su tasarrufunu sahiplenmemiz ve bu konudaki yoğun çalışmamız da bu anlayışın yansıması. Eğer işimizde başarılıysak, bir parçası olduğumuz toplum ve çevreye de aynı başarıyı ve iyi sonuçları yansıtmak durumundayız. Bu yaklaşımımız üç ana temelden oluşuyor: işimiz, toplum ve çevre için daha iyisini yapmayı bir amaç olarak merkeze koymak. Biz buna “İyilik yaparak başarılı olmak” diyoruz.”

National Geographic ile iş birliklerinin her zaman heyecan verici olduğunu ifade eden Tarık Bayar, “National Geographic’in benzersiz bilgi birikimi ve muhteşem bir prodüksiyon ekibinin aralıksız çalışmasıyla hayata geçirilen “25 Litre” belgeseli, gelecek nesillere miras bırakacağımız bir başyapıtla sonuçlandı. Şimdi ise gelecekte olabilecekleri gösteren bu yeni yapımla, suyumuzun ve gezegenimizin kaderi hakkında daha geniş bir bakış açısı kazanacağımıza inanıyorum. Hikaye, dramatik bir geleceğin gerçekçi bir yansıması ve bu yöndeki olasılık her zamankinden daha yakın gibi görünüyor. National Geographic bu belgeselde, birlikte kararlı bir şekilde hareket edersek değişimin mümkün olduğunu çok doğru bir şekilde anlatıyor. Bir Su Hikayesi’ne emek veren herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ödüllü yönetmenlerden nefes kesen belgeselleri, dünyaca ünlü oyuncuların rol aldığı kaliteli yapımları ve ses getiren lokal prodüksiyonları Türk izleyicisi ile buluşturan National Geographic’i Digiturk, D-Smart, KabloTV, Tivibu ve Vodafone TV platformlarından izleyebilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, 100 Günlük Çalışmalarını Değerlendirdi
Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, 100 Günlük Çalışmalarını...
Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş Hayatını Kaybetti
Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş Hayatını...