Merkel'den korona uyarısı: Önümüzdeki aylar daha zor geçecek

Almanya Başbakanı Merkel, önümüzdeki ayların koronavirüsle mücadele açısından daha zor geçmesini beklediklerini belirterek "Uzun bir süre daha virüsle yaşamaya devam etmek zorunda kalacağız" dedi.

Merkel'den korona uyarısı: Önümüzdeki aylar daha zor geçecek
28 Ağustos 2020 - 18:28

Her yıl olduğu gibi bu yaz sonu da Berlin'de gazetecilerle bir araya gelerek farklı konularda değerlendirmelerde bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüs kriziyle ilgili uyarılarda bulundu.

"Bazı şeylerin önümüzdeki aylarda yazdan daha zor olacağını beklemek zorundayız" diyen Merkel, havalar soğudukça insanların giderek daha fazla kapalı ortamlarda bir araya geleceği aylarda yeni vaka sayılarındaki artışı kontrol altında tutmanın önemine dikkat çekti.

Vatandaşları korona tehdidini ciddiye almayı sürdürmeye çağıran Almanya Başbakanı, "Uzun bir süre daha virüsle yaşamaya devam etmek zorunda kalacağız" ifadesini kullandı.

Koronavirüsle mücadelede üç önceliği olduğunu belirten Merkel, bunları, pandemiye rağmen çocukların eğitiminin aksatılmaması, ekonominin yeniden canlanmasının sağlanması ve toplumda özellikle yaşlı ya da düşük gelirli insanların daha büyük zorluklar yaşadığı bir dönemde sosyal dayanışmanın sürdürülmesi olarak sıraladı.

Merkel, "çocukların, pandeminin kaybedenleri olmasını engellemek için mümkün olan her şeyi yapma" sözü verdi.

Merkel: Düzenli olarak test yaptırmıyorum

Almanya Başbakanı Merkel, basın toplantısında, kendisinin geçirdiği karantina sürecine de değindi.

Koronavirüs testi pozitif çıkan bir doktorla teması yüzünden geçen Mart ayında önlem amacıyla kendini iki haftalığına karantinaya alan Merkel, "Ben de karantinaya girdim. Bu yüzden, meşgul de olsan 14 günlük sürenin ne kazar uzun bir zaman olduğunu bilirim" dedi.

Artık düzenli olarak COVID-19 testi yaptırmadığını söyleyen Almanya Başbakanı, fiziki mesafe ve hijyen kurallarına uyarak virüse yakalanmamaya çalıştığını belirtti.

© Deutsche Welle Türkçe


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sebahattin Karaca, Karşıyaka'da Foça'yı anlattı
Sebahattin Karaca, Karşıyaka'da Foça'yı anlattı
Torbalı'da beklenen oldu! Sıla İlgi Akkaş aday adaylığını açıkladı
Torbalı’da beklenen oldu! Sıla İlgi Akkaş aday adaylığını...