Kundura Sahne'de android var!

Beykoz Kundura’nın dans ve performans sahnesi Kundura Sahne’nin çevrimiçi programında, tiyatroda yapay zeka kullanımını yeni bir eşiğe taşıyan android (insansı robotlu) performansı “Uncanny Valley / Tekinsiz Vadi” gösteriliyor. 

Kundura Sahne'de android var!
15 Ocak 2021 - 12:08
Beykoz Kundura’nın performans ve tiyatro sahnesi Kundura Sahne’nin çevrimiçi programında, bir androidin tek kişilik performansı “Uncanny Valley / Tekinsiz Vadi” gösteriliyor. Avrupa’nın en önemli sanat kolektiflerinden Rimini Protokoll yapımcılığında Stefan Kaegi’nin yönettiği oyun, Alman yazar Thomas Melle’den referans alınarak kopyalanmış ve üretilmiş bir androidin bir saatlik gösterisini sahneye taşıyor. Tiyatroda yapay zeka kullanımını yeni bir dönüme taşıyan “Tekinsiz Vadi”, 15 Şubat’a dek kultur.beykozkundura.com'da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilir.

Beykoz Kundura’nın dans ve performans sahnesi Kundura Sahne’nin çevrimiçi programında, tiyatroda yapay zeka kullanımını yeni bir eşiğe taşıyan android (insansı robotlu) performansı “Uncanny Valley / Tekinsiz Vadi” gösteriliyor. 

Avrupa tiyatrosunun en önemli sanat kolektiflerinden Rimini Protokoll‘un yapımcılığında ve Stefan Kaegi’nin yönetmenliğinde yaratılan oyun, ilk kez 1970’lerde Japon robotist Masahiro Mori tarafından kullanılan ve insanların androidlerle karşılaştıklarında yaşadıkları tekinsiz ve varoluşsal belirsizlik alanını tarif eden ‘Tekinsiz Vadi’ kavramından yola çıkıyor. Alman edebiyatının sıradışı yazarı Thomas Melle’den referans alınarak kopyalanmış ve üretilmiş bir androidi sahnede tek başına izleyeceğimiz “Tekinsiz Vadi”, yazarın edebiyat yolculuğunu ve manik depresif tecrübelerini de anlatıyor. Gerçekliğin algısını ve yapısal bütünlüğünü sorgulayan ve ilk sahnelendiği 2018’de tiyatro dünyasında heyecanla karşılanan oyun, ‘insan nedir’ ve ‘makine nedir’ sorularının birbirine karıştığı ‘tekinsiz alan’da rahatsız edici olduğu kadar merak uyandırıcı bir izleme deneyimi sunuyor.

kultur.beykozkundura.com'da çevrimiçi yayınlanan oyun, 15 Şubat’a dek Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek. 

‘Remote X’ yazın İstanbul’da
Kundura Sahne’nin Stefan Kaegi ve Rimini Protokoll ile işbirliği 2021 yazında da devam edecek. Kaegi’nin Moskova'dan Taipei’ye, gelişmekte olan şehirlere özel tasarladığı “Remote X” serisinin İstanbul uyarlaması olan “Remote İstanbul”, 2021 yazında İstanbullularla yeniden buluşacak. Geçen yıl Eylül ve Ekim aylarında Kundura Sahne’nin İstanbul’a kazandırdığı, ancak pandemi koşullarında ertelenen oyun, seyirciyi oyuncuya dönüştüren kurgusuyla şehirle kurduğumuz ilişkiyi sorgulamaya ve yapay zeka eşliğinde davranışlarımızı gözlemlemeye davet edecek.

BEYKOZ KUNDURA

WEB | FACEBOOK | INSTAGRAM | TWITTER | YOUTUBE

KUNDURA SAHNE

FACEBOOK | INSTAGRAM

KUNDURA SAHNE
kultur.beykozkundura.com

ÇEVRİMİÇİ TİYATRO: UNCANNY VALLEY / TEKİNSİZ VADİ
2018, 60’
Tarih: 15 Ocak-15 Şubat 2021
Türkçe altyazılı, Ücretsiz

Konsept, Metin & Yönetmen: Stefan Kaegi
Metin/Beden/Ses: Thomas Melle
Ekipman: Evi Bauer
Animatronik: Chiscreatures Filmeffects GmbH
Silikon kafa yapımı ve Sanat Yönetimi / Renklendirme ve Saç: Tommy Opatz
Dramaturji: Martin Valdés-Stauber
Video Tasarım: Mikko Gaestel
Müzik: Nicolas Neecke
Prodüksiyon Yönetimi: Rimini Protokoll / Tur: Epona Hamdan
Işık Tasarımı / Tur: Robert Läßig, Martin Schwemin, Lisa Eßwein
Ses – Video Tasarımı / Tur: Jaromir Zezula, Nikolas Neecke

Robotları çoğunlukla iş makineleri, görevleri verimli ve hassas bir şekilde yerine getiren iş bitiriciler olarak görürüz. Asya’daki seks partneri ve hizmet personeli gibi alanlarda çoktandır geliştirilen insansı robotların aksine, Alman endüstrisinde yaratılanlar insana çok daha az benzerler. İnsana olan fiziksel yakınlık makinelerin kabulünü de kolaylaştırır ama yine de bir makine insana ne kadar çok benziyorsa da kendimizi güvensiz hissetmeye başlarız. Oyun da, Japon robotik araştırmacılarının ‘insan nedir’ ve ‘makine nedir’ sorularının birbirine karıştığı bu belirsiz ve tekinsiz alanı tarif ettiği “Tekinsiz Vadi” kavramından yola çıkıyor.

Alman yazar Thomas Melle, kendisinin animatronik bir kopyasının yapılmasına izin verdi. Bu insansı kopya, yazarın yerine geçiyor ve bazı sorular soruyor: Kopya orijinalin yerini aldığında bu, orijinal için ne anlama gelir? Orijinal olan bu elektronik dublör vasıtasıyla kendini daha iyi tanıyor olabilir mi? Kopya ve orijinal olan birbiriyle rekabet ediyor mu, yoksa birbirlerine yardımları mı dokunuyor?

Rimini Protokoll bünyesindeki bu oyun Münchner Kammerspiele tarafından yaratılmış olup, Berliner Festspiele - Immersion, donaufestival (Krems), Feodor Elutine (Moscow), FOG Triennale Milano Performing Arts (Milano), Temporada Alta - Festival de Tador de Catalunya (Girona), SPRING Utrecht ortak prodüksiyonluğunda gerçekleştirilmiştir. 
Performans hakları: Rowohlt Theater Verlag, Reinbek bei Hamburg
Fransız prodüksiyon ise, Théâtre Vidy-Lausanne, le lieu unique – Centre de Culture contemporaine de Nantes, Centre culturel suisse à Paris , la Villette, Les 2 Scènes, Scène nationale de Besançon ile Lab e23 çerçevesinde ortaklaşa gerçekleştirilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özel Güvenlik Sektöründe kadın personel sayısı artıyor
Özel Güvenlik Sektöründe kadın personel sayısı artıyor
Antalya Büyükşehir'den 8 Mart'ta kadın personele izin
Antalya Büyükşehir'den 8 Mart'ta kadın personele izin