Dünya kuklaları bir arada

İstanbul Uluslararası Kukla Festivali Genel Sanat Yönetmeni ve Karagöz Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Özek’in koleksiyonundan oluşan Kukla Müzesi “Dünya Kuklaları” Metropol İstanbul’da açıldı. Müze, 6 ay boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek...

Dünya kuklaları bir arada
29 Eylül 2019 - 17:29

Sanatın, modanın, dünya mutfağının, alışverişin ve aile boyu eğlencenin Ataşehir’deki buluşma noktası Metropol İstanbul, toplam 115 parçadan oluşan “Dünya Kuklaları” müzesine ev sahipliği yapıyor. Hindistan, Tayland, Endonezya, Almanya, Myanmar, Türkiye, Çin, Vietnam, Fransa, Bulgaristan, Mısır, Tunus, İtalya gibi ülkelerden gelen birbirinden orijinal kuklaların yer aldığı müze 6 ay boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Dünya kuklaları bir arada

Müzenin girişinde 18. yüzyıla işaretlenen İtalya’nın Sicilya bölgesine ait “Pupi” diye adlandırılan “Şövalye Kuklalar” nadir örnekler arasında yer alıyor. Dünyada yalnızca Alman Etnoğrafya müzelerinde bulunan “Memlük Gölge Oyunundan” bir kukla da Metropol İstanbul’un kukla müzesinde meraklılarını bekliyor.

Müzede ayrıca; gerçek altın malzemeler kullanılarak hazırlanmış “Myanmar ipli kuklası” ve “Endonezya gölge kuklaları” yer alıyor. 14. yüzyıldan kuklalar ve Hindistan’ın “dev gölge kuklaları” ise mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölümler arasında.

Güçlü bir görsel yaklaşımla ince el işçiliğinin bir araya geldiği Çin “gölge kuklaları” büyük küçük herkesin ilgi odağı haline gelecek. Vietnam’ın nadir bulunan “su kuklası” ise oynatım tekniğiyle en çok ilgi çeken kuklalar arasında yer alıyor. Müzenin ayrı bir bölümü de Türk gelenekselliğinin temsilcilerinden “Karagöz” figürleriyle bezeli.

Ekim ayında her Pazar ücretsiz kukla gösterisi

Metropol İstanbul’da, kukla müzesi açılışına özel Ekim ayı boyunca her Pazar günde üç seans olacak şekilde hazırlanan kukla gösterileri, kukla seven tüm çocukları bekliyor.

Metropol İstanbul, bu yıl 22.si gerçekleşecek Uluslararası Kukla Festivali’ne 1-2-3 Kasım tarihlerinde ev sahipliği yapacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vergi Müfettişleri Derneği'nin yeni genel başkanı Ahmet Halis Başli oldu
Vergi Müfettişleri Derneği'nin yeni genel başkanı Ahmet Halis...
Tuğçe Aziz hakkında merak edilenleri anlattı
Tuğçe Aziz hakkında merak edilenleri anlattı