Küçük mucitler kendi radyolarını üretti

Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde (BTM) düzenlenen atölye çalışmalarına katılan küçük mucitler, kendi FM radyolarını üretti.

Küçük mucitler kendi radyolarını üretti
20 Ocak 2022 - 09:40
Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde (BTM) düzenlenen atölye çalışmalarına katılan küçük mucitler, kendi FM radyolarını üretti. Büyükşehir Belediyesi’nin, bilim ve teknolojiyi erişilmez olmaktan çıkarıp toplumun tüm kesimlerine yaymak amacıyla kente kazandırdığı BTM, yeni neslin daha donanımlı ve birikimli olarak yetişmesine yönelik atölye çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bilime meraklı genç beyinlerin el becerilerini geliştirmek, tasarlama ve soyut düşünme yeteneğini artırmak, temel elektronik bilgisi vermek amacıyla düzenlenen ‘FM Radyo Üretiyoruz’ etkinliği de büyük ilgi gördü. BTM Bilimsel Atölye’de düzenlenen ve 9-14 yaş arası 10 küçük mucidin katıldığı etkinlikte, karmaşık bir sistem gibi görünen radyo düzeneği tanıtılarak, meraklı beyinlerin elektronik sistemlere adapte olması sağlandı. Daha sonra verilen eğitim doğrultusunda öğrenciler tarafından lehimleme işlemi yapılarak, montajı gerçekleştirilen radyolar test edildi.

Atölye çalışmaları, bilimsel kamplar, geziler, gökyüzü gözlem etkinlikleri ve daha birçok bilimsel etkinlik yeni yılda da Bursa BTM’de bilim meraklılarına sunulmaya devam edecek. Özellikle atölyelerde FM radyo üretim etkinliklerine benzer şekilde uygulamalı elektronik, ahşap ve robotik eğitimler yer alacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, 100 Günlük Çalışmalarını Değerlendirdi
Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, 100 Günlük Çalışmalarını...
Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş Hayatını Kaybetti
Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş Hayatını...