Karşıyaka'da Sokak Hayvanları İçin Seferberlik: Kısırlaştırma Çağrısına Destek Yağdı!

Karşıyaka Belediyesi, sokak hayvanlarının yaşam haklarının ele alındığı Can Dostlar Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı. Çalıştayda, sokak hayvanlarının uyutulmasını öngören yasa tasarısına karşı tepkiler yükselirken, Belediye Başkanı Yıldız Ünsal da önemli bir çağrıda bulundu

Karşıyaka'da Sokak Hayvanları İçin Seferberlik: Kısırlaştırma Çağrısına Destek Yağdı!
31 Mayıs 2024 - 13:55

Başkan Ünsal’ın kısırlaştırma seferberliği çağrısı gündem yarattı

Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği Can Dostlar Çalıştayı’na sokak hayvanlarının uyutulmasını öngören yasa tasarısına yönelik tepkiler damga vurdu. Çalıştayda söz konusu tasarının kabul edilemez olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Yıldız Ünsal’ın kısırlaştırma seferberliği çağrısı da gündem yarattı. Ünsal’a ilk destek, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’den geldi.


ÖZGENER’DEN DESTEK AÇIKLAMASI

Türkiye’de yerel yönetimler arasında veterinerlik hizmetleriyle öne çıkan Karşıyaka Belediyesi, sokak hayvanlarının yaşam haklarının konuşulduğu Can Dostlar Çalıştayı’nı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve hayvanseverlerin katılımıyla gerçekleştirdi. Çalıştayda konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal, sokak hayvanlarının uyutulmasını öngören yasa tasarısına karşı olduklarını ifade ederek, “Kentin ticaret hayatına yön veren odalarla, meslek kuruluşlarıyla iş birliği yapıp kısırlaştırma seferberliği başlatalım ve çözüme yönelik adımlar atalım” dedi. Ünsal’ın bu çağrısına İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’den destek geldi. Özgener meclis toplantısında yaptığı konuşmada İzmir’de birçok kurumun ortak çalıştığı çok sayıda proje olduğunu, sokak hayvanları için de birlikteliğin sağlanabileceğini söyledi. 


SÖZ HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARINDA

Öte yandan, Can Dostlar Çalıştayı’nın ikinci kısmı Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Çağlayan İnanlı moderatörlüğünde, konuşmacılar HAYKONFED Başkan Yardımcısı ve EgeFed Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ersoy, HAYTAP İzmir Temsilcileri Esin Önder ve Meral Örüç, HAYTAP Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Av. Senem Demirel Acar, Gönüllü Veteriner Hekimler ve Teknikerler Derneği Basın Sözcüsü Şule Baylan ile köpek eğitmeni Volkan Akdeniz’in katılımı ile yapıldı. Tüm konuşmacılar yasa tasarısına yönelik tepkilerini ifade ederken, sokak hayvanları konusunda yapılması gerekenler ifade edildi.


FARKINDALIK EĞİTİMİ ÖNERİSİ

Köpek eğitmeni Volkan Akdeniz ve HAYTAP İzmir Temsilcisi Meral Örüç’ün anlattığı eğitim faaliyetlerini ilgiyle dinleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal, iş birliği içinde halka yönelik eğitim programları düzenlemeyi teklif etti. HAYKONFED Başkan Yardımcısı ve EgeFed Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ersoy ile Gönüllü Veteriner Hekimler ve Teknikerler Derneği Basın Sözcüsü Şule Baylan gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Av. Senem Demirel Acar ise ilgili yasalardan kaynaklanan sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel...
İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai
İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun...