Kardeş şehir Bremen'den yatırım mesajları

Almanya’nın Bremen Parlamento Başkanı Frank Imhoff ve beraberindeki heyet İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ziyaret etti.

Kardeş şehir Bremen'den yatırım mesajları
19 Nisan 2022 - 16:34
Almanya’nın Bremen Parlamento Başkanı Frank Imhoff ve beraberindeki heyet İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ziyaret etti. Görüşmede Imhoff, İzmir’de yenilenebilir enerji alanında yatırım yapma düşüncelerini dile getirdi. Başkan Soyer ise yenilenebilir enerji girişimlerine açık olduklarını ifade ederek, kardeş şehir ilişkisinin önemine işaret etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bremen Parlamento Başkanı Frank Imhoff’u ve beraberindeki heyeti konuk etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Egemenlik Evi’ndeki başkanlık makamındaki toplantıya Frank Imhoff’a Bremen Parlamentosu Başkan Yardımcıları Antje Grotheer, Sülmez Doğan, Almanya İzmir Başkonsolosu Dr. Detlev Wolter ve dış ilişkiler heyeti eşlik etti.

“Kardeş şehirler, barışın sigortası"
Konuşmasında kardeş şehir ilişkilerinin dünya barışındaki önemine değinen Soyer, “Bremen ile İzmir arasında kardeşliği güçlendirmek istiyoruz. Sadece kendi halklarımız için değil. Bütün bölge için, Avrupa için, dünya için önemli olduğunu düşünüyorum. Kardeş şehirler, devletlerin barışı bozma konusunda pervasızca hareket etmesini engelleyecek bir sigorta. Her şeyi bir tarafa bırakıp barış için birbirimize sarılmak mecburiyetindeyiz. Kardeş şehir ilişkimizi güçlendirmek için  yapacak birçok şeyimiz var. İlk olarak Bremen Belediye Başkanı ile toplantı yapmak,  akademisyenlerle konuşmak, tartışmak istiyoruz. İki şehir arasında ilişkilerin güçlenmesinde sanat ve sporun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda birçok etkinlik düzenleyebiliriz” dedi.   

“Ne kadar bağımlı olduğumuzu anlamış olduk”
Parlamento Başkanı Imhoff ise, “Küreselleşmenin olumsuz etkilerini yaşadık. Öyle bir aşamaya geldik ki sınırsızca yaşadık. Her şeyimiz vardı, her şeye ulaşabiliyorduk. Pandemiyle birlikte ise ne kadar bağımlı olduğumuzu anlamış olduk. Özellikle de gıda konusunda. Dolayısıyla piyasa, özüne geri dönmek zorunda.  Kardeş şehirler hayatımız açısından çok önemli. Özellikle kültürel paylaşımlar insanların birbirini anlaması birbirini kabul etmesini sağlıyor” şeklinde konuştu.

İzmir’de yenilenebilir enerji yatırımı
İzmir’de hidrojen enerjisi yatırımı yapma düşüncelerini ifade eden Imhoff, “Teknolojiyi geliştirerek daha uygun fiyatla üretimini sağlayabilmek için İzmir’de çalışmalar yapmak istiyoruz” dedi. Çalışmalara destek veren Soyer ise konunun akademisyenler ve uzmanlarla tartışılarak geliştirilebileceğini ifade ederek, “Biz tüm bu girişimlere açığız” dedi.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de Süt Kuzusu Projesi 12. Yılını Geride Bıraktı: 105 Bin Çocuğa Ulaşıyor
İzmir'de Süt Kuzusu Projesi 12. Yılını Geride Bıraktı: 105 Bin...
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Orman Yangınlarına Karşı Gönüllü Ordusu Yetiştiriyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Orman Yangınlarına Karşı...