Jeopark'a Değer Katacak Projede Çalışmalar Sürüyor

Türkiye'nin ilk ve tek Jeoparkı olan Kula-Salihli Avrupa ve UNESCO Global Jeoparkı'nda hizmet etmesi amacıyla yapımına başlayan Jeopark Ziyaretçi Merkezi'nde çalışmalar devam ediyor...

Jeopark'a Değer Katacak Projede Çalışmalar Sürüyor
27 Şubat 2022 - 17:14
Türkiye'nin ilk ve tek Jeoparkı olan Kula-Salihli Avrupa ve UNESCO Global Jeoparkı'nda hizmet etmesi amacıyla yapımına başlayan Jeopark Ziyaretçi Merkezi'nde çalışmalar devam ediyor. Yaz aylarında tamamlanması planlanan projenin müze, seminer salonları, kafeterya, hediyelik eşya mağazalarıyla Kula-Salihli Avrupa ve UNESCO Global Jeoparkı'na büyük değer katacağı ifade edildi.
 
Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Jeopark Belediye Birliği'nce, Zafer Kalkınma Ajansı'nın da hibe desteği ile yapımına başlanılan Jeopark Ziyaretçi Merkezi'nde çalışmalar sürüyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Fen İşleri Daire Başkanı Uğur Topkaya, Yapım Kontrol ve Uygulama Şube Müdürü Egemen Eceoğlu, Kula Muhtarlık İşleri Şube Müdürü Faik Şentürk ve teknik personellerle birlikte Kula-Salihli Avrupa ve UNESCO Global Jeoparkı'na büyük değer katacak olan projeyi yerinde inceledi. Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, çalışmaların son durumu hakkında yüklenici firma yetkililerinden bilgiler aldı. Öztozlu, küçük çaplı bir müze, seminer salonları, kafeterya, hediyelik eşya mağazalarının da yer aldığı projenin tamamlandığında hem UNESCO hem de Kula-Salihli Jeoparkı'na büyük değer katacağını ifade etti.

"Kula'ya ve Manisa'ya Yakışır Bir Proje Olacak"
Jeopark'ın Kula ve Türkiye açısından çok önemli olduğunu belirten Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, "Jeopark Türkiye'nin ilk ve tek Jeoparkı. Bu sebepten dolayı da ciddi manada hem planlama hem de projeler noktasında çok hassas davranıyoruz. Pandemiden kaynaklı belki bir takım konular sekteye uğradı ama inşallah hemen pandemiden sonra burada ciddi bir ziyaretçi akınının oluştuğu, bizim bu ziyaretçileri de ağırlayabileceğimiz, Kula'nın tarihi değerlerini yansıtabileceğimiz ziyaretçi merkezinin olduğu bölgedeyiz. Dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistlere karşı açık hava müzesi noktasında bir yer burası. Gerek üniversite öğrencilerine gerekse topluma Kula'nın geçmişiyle alakalı, Jeopark'ın özelliğiyle alakalı sunumlar da yapabileceğimiz bir yer. Bunu yaparak buradaki yöresel halkın kendine özgü ürünlerini sunmasına fırsat veriyoruz hem de Kula'nın tarihi ve coğrafyasının öne çıkması adına Türkiye ve dünyaya tanıtılması adına ciddi bir plan ve program içerisindeyiz. Bu yaz başına kadar projenin bitirilmesi hedefleniyor. Bu proje Jeopark Belediyeler Birliği ile beraber özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün'ün direktifleri doğrultusunda hayata geçiyor. Bittiğinde de Kula'ya Manisa'ya yakışır bir proje olacağını ümit ediyorum" diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Egeli ihracatçılar: Yüksek enflasyon bizi 30 yıl geriye attı
Egeli ihracatçılar: Yüksek enflasyon bizi 30 yıl geriye attı
Araştırma: Genç kuşağın algı seviyesi düşük çıktı
Araştırma: Genç kuşağın algı seviyesi düşük çıktı