İzmirli Lokantacıdan Belediyeye Çağrı: "Popülizmden Vazgeçin, Doğru Olanı Yapın"

İzmir'in köklü lokantalarından Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası'nın 3. kuşak işletmecisi Alpay Okyay, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği Kent Lokantası projesine tepki gösterdi. Kent Lokantası'nda 50 TL'ye dört çeşit yemek satılmasının esnaf için haksız rekabet yarattığını belirten Okyay, belediyenin bu uygulamasının esnafa zarar verdiğini ifade etti.

İzmirli Lokantacıdan Belediyeye Çağrı: "Popülizmden Vazgeçin, Doğru Olanı Yapın"
20 Haziran 2024 - 23:16

 “Kaş yapayım derken göz çıkarıyorlar”

İzmir'in en eski lokantalarından Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası'nın 3. Kuşak İşletmecisi Alpay Okyay, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Kent Lokantası’nda 50 TL’ye dört çeşit yemek satılmasına tepki gösterdi. Kent Lokantası’nda 50 TL’ye yemek verilmesinin esnaf için büyük bir haksız rekabet oluşturduğuna işaret eden Okyay, “Kaş yapayım derken göz çıkarıyorlar” dedi.


“Kent lokantaları belediyeye ve esnafa zarar yazar”

Esnafın pandemi sonrası anormal bir enflasyon ve vergi yükü ile zor ekonomik şartlarda ayakta kalma mücadelesi verdiğine işaret eden Okyay, “Bu mücadelede devletimizin ve belediyelerin desteğine ihtiyacımız varken, kent lokantalarında 50 TL’ye yemek satılması esnafımıza mağduriyet yaratacaktır. Belediyemizi anlıyorum,  İhtiyaçlı insanlara yardım etmek istiyorlar  ama bunun yolu bu değil. Ben lokantacılığın içinde doğdum. 50 TL’ye yemek satılmasını bırakın maliyetini bile karşılayamazsınız. Bu sistem hem belediyeye zarar ettirir hem de esnafımıza haksız rekabet yaratır” dedi.


“Popülizmden vazgeçilsin, herkes için doğru olan yapılsın”

Kendilerinin de ihtiyaçlı insanlara yardım edilmesini istediklerini ancak bunun yolunun bu olmaması gerektiğinin altını çizen Okyay, şöyle konuştu: “Bizde ihtiyaçlı insanlara yardım edilsin taraftarıyız. Zaten Belediye aş evlerinde binlerce insana bedelsiz yemek dağıtıyor. Bunun dışında muhtarlarımıza danışarak ihtiyaçlı insanlara erzak yardımları yapılabilir. Devlet okullarında öğrencilere kahvaltı ve öğlen yemeği verilebilir. Bunun gibi bir çok sosyal yardım örneği varken belediyemizin 50 TL’ye yemek satma sistemini popülizm olarak değerlendiriyoruz. Bu bizleri çok şaşırttı. Her zaman belediyemizin ve devletimizin yanındayız. Biz herkes için doğru olanı istiyoruz. Umarım bu uygulama en kısa sürede son bulur. Daha doğru projelerle, istişare ederek hep birlikte doğru işler yapabileceğimize inancım tamdır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur...
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel...