İzmir'e "Uluslararası Maraton" Geliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge Radyo Trafik İzmir’e özel açıklamalarda bulundu. En uzun gecede yapılacak halk koşusunun bir alıştırma olduğunu belirten Orhunbilge, “Öyle bir organizasyon yapacağız ki birkaç sene içerisinde Avrasya’dan sonra İzmir Maratonu anılacak.” dedi. Hakan Orhunbilge, İzmir sporunun üzerinde kara bulutlar olduğunu, yapacakları çalışmalarla bu kara bulutları dağıtacaklarını söyledi.

İzmir'e "Uluslararası Maraton" Geliyor
21 Aralık 2019 - 20:40

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge, Radyo Trafik İzmir’de yayınlanan “Taraftarın Sesi” programında Hakan Taşyaran’ın sorularını yanıtladı. Yılın en uzun gecesinde Üçkuyular Vapur İskelesi’nden başlayacak ve Gündoğdu Meydanı’nda sona erecek, Başkan Tunç Soyer’in de katılacağı halk koşusunun detaylarını aktaran Orhunbilge, asıl hedeflerinin “Maraton İzmir” ismiyle uluslararası bir maraton düzenlemek olduğunu bildirdi. İzmir’de spor anlamında belediye olarak yaptıkları çalışmaları paylaşan Hakan Orhunbilge, profesyonel ve amatör kulüplere desteklerinin artarak devam edeceğini kaydetti.

ASIL HEDEF: İZMİR MARATONU

Bu akşam düzenlenecek “En uzun gecede en uzun koşu” etkinliğinin profesyonel olmadığından bahseden İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge, “Burada amaç, yarışmaktan ziyade yaklaşık olarak 10 kilometrelik koşuyu tamamlamak. Aslında hedefimiz İzmir’de bir maraton organize etmek, bunun çalışmalarını başlattık. Takdir edersiniz ki öncelikle insanların bu koşulara alışması lazım. İzmir’de cumartesi günü saat 21.00’de insanları evinden çıkarmak çok kolay değil. Bu akşamki maratonu ilk adım olarak görüyoruz. Planladığımız İzmir Maratonu öncesinde bunun gibi 3-4 koşumuz daha olacak. Böylece İzmirlinin koşulara konsantre olmasını sağlayarak, düzenleyeceğimiz büyük maratona katılımın zirvede olmasını istiyoruz. 9 Eylül’de düzenlediğimiz yarı maratona bin 700 kişi katıldı. İzmir ölçeğinde düşündüğümüzde bu sayı yeterli değil. Bu akşam yapacağımız gibi eğlenceli koşularla işi daha profesyonel noktaya taşımak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“AVRASYA’DAN SONRA İZMİR MARATONU ANILACAK”

Avrasya Maratonu gibi “Maraton İzmir” adı altında büyük bir organizasyon düzenlemenin en önemli hedefleri arasında yer aldığını söyleyen Hakan Orhunbilge, “Biz bunu yapacağız, hiç şüpheniz olmasın. İstanbul farklı bir örnek ama Antalya’da düzenlenen Runatolia’yı geçmeyi amaçlıyoruz. Coğrafi olarak da turizm potansiyeli olarak da bizim de avantajlarımız var. Antalya’yı geçmemek için hiçbir sebebimiz yok. Biz buna inanıyoruz. Öyle bir organizasyon yapacağız ki birkaç sene içerisinde Avrasya’dan sonra İzmir Maratonu anılacak. Tercih edilen bir maraton haline gelmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İZMİR SPORUNUN ÜSTÜNDE BİR KARA BULUT VAR”

“Kabotataj Bayramı’nda yüzen, 9 Eylül Yarı Maratonu’nda koşan, Körfez Festivali’nde yelken yapan, evden işe bisikletle giden bir başkanımız var.”  diyen Orhunbilge, Tunç Soyer’in seçim öncesinden beri söylediği üzere ulusal ve uluslararası bütün spor organizasyonlarına talip olacaklarını kaydetti. Hakan Orhunbilge, İzmir’de spor tesislerinin yetersiz olduğunu, mevcutta kullanılan tesislerin yüzde 90’ının 1971 Akdeniz Oyunları’ndan ve 2005 Universiade’den kalma olduğuna vurgu yaptı ve İzmir’in iyi bir tesis altyapısına kavuşabilmesi için ulusal, uluslararası organizasyon yapması gerektiğinden bahsetti. “Uzun senelerdir İzmir sporunun üzerinde bir kara bulut var, biz bunu atmak istiyoruz.” ifadesini kullanan Gençlik ve Spor Dairesi Başkanı Orhunbilge, “Biraz harekete geçmeyi hedefliyoruz, ‘İzmir İçin Spor’ sloganıyla yola çıktık. Bunun sonucu olarak da bir takım organizasyonları İzmir’e getirmekle ilgili çabalara girdik.” şeklinde konuştu.

“İZMİR ŞİMDİKİ DURUMU HAK ETMİYOR”

İzmir’in spor anlamında içinde bulunduğu durumu hak etmediğini belirten Hakan Orhunbilge, bütün organizasyonlara talip olarak, İzmir’deki spor kültürünü artıracaklarından söz etti. “Göreve gelir gelmez plaj voleybolunda Balkan Şampiyonası düzenledik. İzmirliler de bu tip organizasyonları özledi. En popüler spor olan futbolda bile en son ne zaman İzmir’de milli maç oynandı, hatırlamıyoruz bile! Bu kabul edilebilir bir şey değil. Tesislerimiz elverdiği müddetçe bütün organizasyonlara talip olmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki sene U18 Avrupa Plaj Voleybol Şampiyonası’nı İzmir’e getireceğiz. Dünya Okçuluk Şampiyonası’nın ev sahipliğine talip olduk, muhtemelen bunu da gerçekleştireceğiz. Plaj Futbolu organizasyonlarına da en üst düzey seviyede talip olduk. İzmir’in 650 kilometre kıyı şeridi var ama maalesef yüzme bilme oranı çok düşük. Tesislerimiz yetersiz ama yapacağımız yeni havuzlarla bu eksikliği de gidereceğiz. Tesis altyapıları belli bir noktaya ulaştıktan sonra ulusal ve uluslararası bütün organizasyonlara talip olarak İzmir’deki spor kültürünü, insanların spora bakışını eski günlere döndüreceğiz. İzmir şimdiki durumu hak etmiyor.”

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİSİKLET TAKIMI KURACAK

Hakan Orhunbilge, halkın daha sağlıklı spor yapması anlamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalardan da bahsetti. 7’den 70’e açık alanlarda insanlara spor yaptırmak gibi bir hedefleri olduğunu belirtip, “Bostanlı’da, Fuar’da, Aşık Veysel Rekreasyon alanında Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesindeki hocalarımızla beraber halkımıza daha bilinçli spor yaptırmayı amaçlıyoruz.

Ocak ayının ilk haftasında başlıyoruz. Bisiklet yollarının daha iyi olması anlamında belediyenin çalışmaları var. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü olarak bisiklet takımı kurulmasıyla ilgili de çalışmalarımız sürüyor. 2020’de bisiklet sporu anlamında bu müjdeyi verebiliriz. Bisiklet yollarıyla ilgili Ulaşım Dairesi Başkanı Mert Yaygel önderliğinde belediyenin teknik altyapılarla ilgili çalışmaları da sürüyor.” sözlerini sarf etti.

ÇOCUKLARIN SPORTİF YETENEKLERİ BELİRLENİYOR

Çocuklara yönelik çalışmaları için ise Orhunbilge şu ifadeleri kullandı: “Sportif Yetenek Ölçümü ile 8-12 yaş aralığındaki çocukların başarılı olabilecekleri branşları belirleyip, onları yönlendiriyoruz. Potansiyeli olan çocukları yaklaşık 40 branşa sahip İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübümüzde ilgili alana yönlendiriyoruz. Bugüne kadar 3 bin çocuğa ulaştık. Herkes futbola yönelmek istiyor ama çocuk yatkın değilse başarılı olamayacağı branşta ilerleyip mutsuz olabiliyor. Bizim sportif yetenek ölçümü çalışmalarımızla çocuklar tutkuyla yapacağı branşlara yönlendiriliyor, ayrıca elit sporcu performansı olan çocukları da keşfedebiliyoruz. İzmir’deki bütün kulüpleri davet ederek onların altyapı takımlarında bu testleri yaptık. Böylece altyapıdaki futbolcuların güçlü ve güçsüz yönlerini belirledik. Antrenman programları da bu testlere göre belirleniyor. Sportif Yetenek Ölçümü testlerini ücretsiz yapıyoruz. 2020 yılı içerisinde yeni bir ölçüm cihazı alıp bu testleri mobil hale getireceğiz. Böylece daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. Bu arada Nisan ayında çocuklara yönelik koşu aktiviteleri başlatacağız. Yerini de fuar olarak düşündük.”

KULÜPLERE DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Son olarak İzmir’deki profesyonel ve amatör spor kulüpleriyle ilişkilerini değerlendiren Hakan Orhunbilge, “İzmir kulüpleri, senede birkaç kez Başkanımız Tunç Soyer’in de olduğu bir toplantıda fikir alışverişinde bulunmak istemişlerdi. Geçtiğimiz hafta ikincisini yaptık. Bu toplantıda İzmir’in marka değeri olan profesyonel kulüplerimize İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle ilgili bir prensip anlaşmasına varıldı. Sadece maddi olarak bakmamak lazım. Belediye olarak en azından onlarla birlikte sevinip, onlarla birlikte sevineceğiz. Bu amatörleri unutacağımız anlamına gelmiyor. Onlara desteğimiz de sürecek.” şeklinde konuştu.

Haber: Hakan Taşyaran / Radyo Trafik İzmir