İzmir Büyükşehir'den toplumsal cinsiyet eşitliği için 3 STK ile protokol

    İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Turuncu Dernek, Eşit Yaşam Derneği ve İZİKAD ile kadın çalışmalarının desteklenmesi protokolünü imzaladı.

    İzmir Büyükşehir'den toplumsal cinsiyet eşitliği için 3 STK ile protokol
    23 Eylül 2021 - 21:10

    İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesi doğrultusunda Turuncu Dernek, Eşit Yaşam Derneği ve İZİKAD ile kadın çalışmalarının desteklenmesi protokolüne imza attı.

    Başkan Tunç Soyer, “Kadın hareketinin sadece toplumsal cinsiyet eşitliği değil, iklim krizi ve tüm toplumsal konularda yaşamsal öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Yürüttüğümüz tüm çalışmalarla beraber, bugün imzaladığımız üç protokolün ortak amacı da tam olarak bu” dedi.

    İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Turuncu Dernek, Eşit Yaşam Derneği ve İZİKAD ile kadın çalışmalarının desteklenmesi protokolünü imzaladı.

    Törene İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, Eşit Yaşam Derneği Kurucu Başkanı Nazik Işık, Turuncu Dernek Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay,  Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın eşi Deniz Arda, oda, birlik ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirmek adına yapılan çalışmalara önem verdiklerinin altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu üç protokol İzmir’de toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirme çalışmalarımız için bir kilometre taşı niteliğinde. İzmir’de uzun zamandır toplumsal cinsiyet eşitliği savunuculuğunu misyon edinen Turuncu Dernek ile protokolümüz, belediyemizin farklı birimlerinde görevli çalışanlarımızın toplumsal cinsiyet eşitliğine dair farkındalığını artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda Turuncu Dernek ve Kadın Çalışmaları Müdürlüğümüz tarafından ortak eğitimler ve atölyeler düzenlenecek” dedi.

    Kadın istihdamı artacak

    Protokol kapsamında belediyenin başvuranı veya ortağı olduğu ulusal ve uluslararası projelerde kadınları ve kız çocuklarını güçlendirmek için beraber hareket edeceklerini de hatırlatan Başkan Soyer, “Toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik kültür temalı Turuncu Bahçeler ve Kent Kadın Müzesi projelerinde de Turuncu Dernek’le ortak çalışacağız. Meslek Fabrikası ve Anahtar Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezimizdeki meslek edindirme kurslarına kadınların katılımını teşvik etmek protokolümüzün diğer bir amacı. Pek çok başarılı iş insanının üyesi olduğu Turuncu Dernek, inanıyorum ki, İzmir’de kadın istihdamını geliştirme hedefimize değerli katkılar sunacak” şeklinde konuştu.

    Ofis, lojistik, ulaşım desteği

    Başkan Soyer kadın istihdamı, bakım emeği, kadına yönelik şiddetle mücadele gibi konularda önemli faaliyetler yürüten Eşit Yaşam Derneği ile yapılan protokol kapsamında da eğitim, anket ve veri tabanı çalışmaları yürüteceklerini belirterek şöyle konuştu: “Ortaklığımız İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin adil ve eşit hizmet anlayışını daha da geliştirecek. Üçüncü olarak İZİKAD ile bir protokol imzalıyoruz. İZİKAD, kadın girişimcilerinin varlığını ve kadınların iş dünyasındaki statüsünü güçlendirmek hedefiyle çok değerli çalışmalar yürütüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, genç kadın girişimciliğinin desteklenmesi amacıyla oluşturulan Genç İZİKAD Projesi çerçevesinde Meslek Fabrikası’nda ofis desteği sunacak. Belediyemiz ayrıca ulaşım ve lojistik desteği verecek, eğitimler için yer imkânı sağlayacak.”

    Kadınların varlığını koşulsuz şartsız desteklemek
    Yerel yönetimlerin halka en yakın hizmeti sunan kamu kurumları olduğu için toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaygınlaşmasında önemli görevlere sahip olduğunu ifade eden Başkan Soyer “Kadınların karar mekanizmalarına katılmaları ve kentsel hizmetlerden eşit şekilde yararlanabilmeleri temel görevlerimiz arasında yer alıyor. Bu sorumluluğunun bilinciyle toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi için sivil toplumla pek çok alanda ortak çalışmalar yürütüyoruz. Biliyoruz ki toplumsal barışı, özgürlükleri ve adaleti sağlamanın ilk adımı; kadınlara yönelik ayrımcılığı ve eşitsizliği hayatın her anında sona erdirmek. Kurallarını sadece erkeklerin koyduğu bu yanlış düzene başkaldıran kadın mücadelesine her daim büyük bir değer atfediyorum. Kadın hareketinin sadece toplumsal cinsiyet eşitliği değil, iklim krizi ve tüm toplumsal konularda yaşamsal öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Yürüttüğümüz tüm çalışmalarla beraber, bugün imzaladığımız üç protokolün ortak amacı da tam olarak bu. Kadınların yaşamın tüm alanlarındaki varlığını koşulsuz şartsız, amasız ve fakatsız desteklemek” dedi.

    “İyi ki İzmir’deyiz, dayanışma halindeyiz”
    Protokol imza töreninde konuşan Eşit Yaşam Derneği Kurucu Başkanı Nazik Işık, “Başkan Tunç Soyer’e çok teşekkür ediyorum. Uzun zamandır işbirliği içerisinde olduğumuz İzmir Büyükşehir Belediyesi, eşit hizmet anlayışına büyük katkı sağlıyor. İyi ki buradayız. İyi ki İzmir’deyiz” şeklinde konuştu.

    Ortak akılla hareket etmek istediklerini ifade eden İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin, “İzmir’de olmak büyük bir ayrıcalık. Kurumlar, işadamları, dernekler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışma imkanımız var. Güzel bir protokolü birleştirmek için yola çıktık. Üç dernekten biri olmak bizim için gurur verici. İzmir’de güzel işler yapacağız” dedi.
    Turuncu Dernek Başkanı Işınsu Kestelli ise şu ifadeleri kullandı: “Atacağımız imzalarla İzmir’in daha eşitlikçi olması için adımlar atacağız.” CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katılımcı demokrasiyle yönetildiğini ve vizyonunu bu doğrultuda sürdürdüğünü belirtti.

    İZİKAD ile kadın girişimci sayısı artacak
    İzmir Büyükşehir Belediyesi İZİKAD ile yaptığı protokolle, kadın girişimcilerin kendi aralarında işbirliği ve dayanışma ortamı yaratmayı ve kadın girişimci sayısını arttırmayı hedefliyor. Ayrıca protokolle Büyükşehir, İZİKAD tarafından genç kadın girişimciliğinin ve İzmir’deki teknolojik ve diğer her türlü ticari girişimlerin teşvik edilmesi amacı ile yapılan “Genç İZİKAD” projesine destek verecek. Büyükşehir bu kapsamında başvurusu kabul edilen adaylara Meslek Fabrikası’nın binalarında ofislerden ve tüm imkânlardan faydalanma desteği verecek; ayrıca eğitim süreci içinde ulaşım ve lojistik destek sağlayacak.

    Eşit Yaşam Derneği ile eşitlikçi yaklaşım olacak
    Eşit Yaşam Derneği ile imzalanan protokol kapsamında toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan kadın-erkek eşitsizliği ile ilgili farkındalık oluşturmak, bu konuda Büyükşehir’in Stratejik Planı ve Yerel Eşitlik Eylem Planı çerçevesinde eğitimler düzenlemek amacıyla hazırlandı. Ortak organizasyonlar, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri, eğitim değerlendirme raporları hazırlamak, Büyükşehir tarafından onaylanan anket çalışmaları yapmak ve veri tabanı oluşturmak protokolün maddeleri arasında yer almakta.

    Turuncu Dernek ile farkındalık artacak
    Ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının projelerine destek veren Turuncu Dernek ile imzalanan protokolle, toplumsal cinsiyet eşitliği tarihsel arka planı ile ele alınacak. İlk başta belediye karar mekanizmalarında görev yapan personelin ve ardından da tüm birimlerde çalışanların toplumsal cinsiyet eşitliğine dair farkındalığı arttırılacak.

      İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
      Dünya'da ucuz para devri kapanıyor mu?
      Dünya'da ucuz para devri kapanıyor mu?
      'Amerika temiz enerji teknolojisi sanayisini yaratmak istiyor'
      'Amerika temiz enerji teknolojisi sanayisini yaratmak istiyor'