İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay'dan Dikkat Çeken Açıklamalar

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nun (İEKKK) 127'nci toplantısı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay'ın ev sahipliğinde Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi'nde yapıldı.

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay'dan Dikkat Çeken Açıklamalar
01 Haziran 2024 - 00:38

Tugay: İzmir'i birlikte yöneteceğiz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu toplantısında İzmir'i birlikte yönetme mesajı verdi. Seçim döneminde 5 yılda 25 bin konut sözü verdiğinin altını çizen Başkan Tugay, “Hedefimiz bu rakamın da üzerine çıkmak. Şehrimizin deprem açısından riskli bölgelerinin dönüşümünde ve plansız yapılaşan alanların yeniden planlanarak önünün açılmasında daha etkin rol oynamak istiyoruz” dedi.

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nun (İEKKK) 127'nci toplantısı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay'ın ev sahipliğinde Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi'nde yapıldı. Toplantıda kurulda temsil edilen İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası ve İzmir Kalkınma Ajansı yetkilileri projelerine dair sunum gerçekleştirdi. Toplantıya katılanlara teşekkür eden Başkan Cemil Tugay, yıllardır kent için kritik kararlar alan kurulun önemine dikkat çekti. İEKKK'nın yapacağı çalışmaların yanı sıra sorunların çözümüne yönelik göstereceği iradeye saygı duyduğunu ifade eden Başkan Cemil Tugay, İzmir'i birlikte yöneteceklerini belirtti.


İklim krizi ve çevre sorunlarını ele alacak

Konuşmasında seçim döneminde 25 bin sosyal konut sözü verdiğini de anımsatan Başkan Tugay, hedefinin çok daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Tugay, “Şehrimizin deprem açısından riskli bölgelerinin dönüşümünde ve plansız yapılaşan alanların yeniden planlanarak önünün açılmasında daha etkin rol oynamak istiyoruz” dedi.
Türkiye Belediyeler Birliği, Tarihi Kentler Birliği ve Sağlıklı Kentler Birliği seçimlerinin gelecek hafta yapılacağını anımsatan Tugay, Sağlıklı Kentler Birliği Başkan adayı olarak önerildiğini de açıkladı. Başkan Tugay, üye belediyelerle birlikte iklim krizi ve çevre konularında aktif çalışmalar yapacaklarını duyurdu. 


“Gençler tarım yapmak istemiyor”

İEKKK’da kırsal kesimden kentlere göçün olumsuz sonuçlarını anlatarak, sorunun çözülmesine yönelik formülleri paylaşan Tugay, “İnsanlar çiftçilikten uzaklaşıyor. Gençler tarım yapmak istemiyor. Çünkü kırsal bölgeler sosyal, kültürel ve çağdaş ihtiyaçlar açısından gittikçe geriliyor ve ihtiyaçların karşılanamayacağı yerlere dönüşüyor. O nedenle insanlar köylerinden, kırsal bölgeden metropole taşınıyor. İster istemez tarım bundan olumsuz etkileniyor. Tarımsal üretim düşüyor. Bizim çok daha fazla rapora, haritaya ve değerlendirmeye ihtiyacımız var. Bazı soruları net sormalıyız. Tarımı, çiftçiliği, hayvancılığı nasıl daha nitelikli yapabiliriz? Burada çiftçi eğitim programı uygulanması lazım” diye konuştu.


“Tasarım ekosistemi geliştirilmeli”

İzmir’in kalkınmasında önemli yere sahip sektörlerin çeşitliliğine de değinen başkan Tugay, “Mermer ihracatımız yüksek ancak blok mermer ihracatı yapılıyor. Oysa işlenmesi, markalaşıp pazarlanması halinde belki değeri daha da artacak. Ne eksik diye sorarsak 'tasarımcı eksik' deniyor. Deri, mobilya, tekstil gibi alanlarda da önemli potansiyelimiz var. Bunlarda da gelişemememizin en önemli nedeni tasarım, markalaşma ve pazarlanma gibi konular görünüyor. ‘Tasarım ekosistemini nasıl geliştirebiliriz?’ sorusunu sormak gerekiyor.” diye konuştu.


Tanıtım atağı

İzmir Vakfı’nın, İzmir'in tanıtımı ile ilgili önemli bir rol üstlenmesini de isteyen Başkan Tugay, şunları söyledi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi himayesinde, İzmir Vakfı yönetiminde kenti tanıtmak için heyet oluşturabiliriz. Bu heyet hedeflediğimiz ülkeler ve şehirleri ziyaret ederek İzmir'i tanıtabilir,  şehrimizle dünya kentleri ve ülkeleri arasında köprü kurabilir. Bu ve buna benzer çalışmaları İzmir Vakfı’nın yürütebileceğini düşünüyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur...
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel...