HORECA Fair'de lezzet yarışı

HORECA Fair, lezzet yarışına ev sahipliği yaptı. İzmir Köy Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer, "Ben de şefim" etkinliğinde mutfağa girdi, ustaların "60 yıldır yapılmıyor" dediği mantar tatlısını yaptı.

22 Şubat 2020 - 15:08 - Güncelleme: 22 Şubat 2020 - 15:11

HORECA Fair, üçüncü gününde lezzet yarışına sahne oldu. İzmir Köy Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer ve Şef Koray Türk, ustaların 60 yıldır yapmadığı "Mantar Tatlısı" için mutfağa girdi. Usta şefler değerlendirmede her iki yarışmacı için de "Lezzet kazandı" dedi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) ve Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) işbirliğinde GL Platform tarafından düzenlenen HORECA Fair, dün ziyaretçilerini lezzet yolculuğuna çıkardı.

Fuarda düzenlenen “Peynir Aşkına” paneli ile Anadolu’daki farklı peynir tatları tanıtıldı. Gazeteci Yazar Nedim Atilla'nın yönettiği panelde konuşan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Doç Dr. Cem Karagözlü, Türkiye’de peynir kültürünün milattan önce 750’li yıllarda Uygur Türkleri ile başladığına dikkat çekerek “Peynir, zengin bir besin kaynağı olan sütün daha dayanıklı hale dönüştürülmesidir. Çok şanslıyız ki İzmir’de başta tulum ve sepet peyniri olmak üzere pek çok peynir çeşidimiz var” dedi.

“Yerel lezzetlerimize sahip çıkalım”

“Peynir Aşkına” ve “50 Peynirli Şehir Balıkesir” adlı kitapların yazarları Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur da panelde kaybolmaya yüz tutan peynir çeşitlerini anlattı. Biber ve Onur “Yerel lezzetlerin profesyonel mutfaklarla buluşmasını istiyoruz. Bilinmeyen peynirlerimizin şimdilerde şeflerimiz tarafından kullanılır hale gelmesi, reçetelerde yer alması bizim için bir gururdur” diye konuştu

Mantar Tatlısı

Executive Şefler ile ziyaretçileri buluşturan Executive Chef Club Etkinlikleri fuara damgasını vurdu. Şef Aydın Sürer’in Ege Mutfağını tanıttığı etkinlik fuar ziyaretçilerinden büyük ilgi topladı. Ardından "Ben de Şefim" etkinliği düzenlendi. Şef Koray Türk ile İzmir Köy Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer "mantar tatlısı" için mutfağa girdi. Mesleğin duayenlerinin izlediği etkinlikte usta şeflerin "60 yıldır yapmıyoruz" dediği mantar tatlısı için ter döken ikili, tadım sırasında seyirciden büyük alkış aldı.

Kaynak: İzmir Basın Grubu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hepsiburada’dan 5.000 kişilik yeni istihdam atılımı
Hepsiburada’dan 5.000 kişilik yeni istihdam atılımı
Google, “Covid 19 Topluluk Hareketlilik Raporları”nı yayımladı
Google, “Covid 19 Topluluk Hareketlilik Raporları”nı...