"Hepsiburada Kitap Günleriyle Türkiye Daha Çok Okuyor"

Türkiye’nin Hepsiburada’sı, 2018’in Ekim ayında, kitap talebinin geçen yılın aynı dönemine göre %156 arttığını açıkladı. Hepsiburada ayrıca kitapseverlere, Kasım ayı boyunca “Kitap Günleri” adıyla başlatacağı kampanya ile %80’e varan indirimler sunacağının müjdesini verdi...

"Hepsiburada Kitap Günleriyle Türkiye Daha Çok Okuyor"
31 Ekim 2018 - 12:11

Türkiye’nin lider e-ticaret platformu Hepsiburada, Türkiye’nin kitap okuma alışkanlıklarına ışık tutacak trend verilerini açıkladı. Ayda 85 milyon ziyaret alan ve Türkiye’nin 81 ilindeki müşterilerine tüm ihtiyaçlarını ulaştıran platform, 2018 Ekim ayında kitap talebinin geçen yılın aynı dönemine göre %156 arttığını açıkladı. Bu artışla kitap kategorisindeki müşteri ve sipariş sayısının da yaklaşık üç katına çıktığını belirten Hepsiburada, en çok edebiyat ve eğitim kitaplarının rağbet gördüğünü vurguladı. Hepsiburada ayrıca, kitapseverlere Kasım ayı boyunca %80’e varan indirimler sunacağının müjdesini de verdi. İndirimin 200’ün üzerinde yayınevine ait 210 binden fazla kitapta geçerli olacağının da altını çizdi.

Ekim ayının en çok talep gören kitapları açıklandı

Eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte, en fazla artışın %183 ile eğitim kategorisinde olduğunu belirten Hepsiburada, Ekim ayında ise yeni çıkan kitapların da etkisiyle en fazla artışın %286 ile araştırma ve tarih kitaplarında yaşandığını belirtti. Müşterilerin en çok tercih ettiği yayınevleri Kırmızı Kedi Yayınevi, Yapı Kredi Yayınları, İş Bankası Kültür Yayınları, Doğan Kitap ve Destek Yayınları olarak sıralandı. Ekim ayında en çok satan kitaplar ise yeni çıkan kitaplar oldu. Yılmaz Özdil’in Mustafa Kemal kitabı listenin başında yer alırken diğer çok satan kitaplar Yuval Noah Harari’nin 21. Yüzyıl için 21 Ders kitabı, Şermin Yaşar’ın Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu kitabı, Canan Tan’ın Sızı ve Murat Menteş’in Antika Titanik kitapları oldu.

Yekta Kopan ile Yazar Söyleşileri

Hepsiburada’nın youtube kanalı Hepsitv’de yayınlanan Yekta Kopan’la Yazar Söyleşileri, kitap tutkunlarının yazarları ve eserlerini daha yakından tanımasını amaçlıyor. Yazarların hem yazma öyküleri hem de yeni kitaplarının hikâyesine odaklanan programda Yekta Kopan ayrıca güncel kitap haberlerine değiniyor, Türk ve dünya edebiyatının nitelikli eserlerinden bahsediyor ve okurlara yeni kitaplar öneriyor. Programa katılan konuklar; ekonomiden tarihe, müzikten teknolojiye dek birçok alanda önemli eserlere imza atan yazarlardan oluşuyor. İlk yayınını Eylül’ün son haftası gerçekleştiren Hepsitv’deki Yekta Kopan’la Yazar Söyleşileri programında şu ana kadar, Bülent Ortaçgil, Mahmut Çınar, Buket Uzuner ve Alper Hasanoğlu gibi önemli isimler ağırlandı.

Ne okusam? diye düşünmeye son

Hepsiburada, kararsız okurları da düşünüyor ve platformunda kitap seçimini kolaylaştıran okuma listelerine yer veriyor. “Her Yaşta Okunacak Çocuk Kitapları”, “Sağlıklı Yaşam Kitapları”, “Ödüllü Kitaplar”, “Tüm Zamanların En İyi 100 Kitabı” ve “Popüler Bilim Kitapları” gibi listelerle okuyucuların tarzına ve ilgisine yönelik kitapları onlarla buluşturuyor.